Ubrania z lnu
Content Pixie z Unsplash

Przemysł tekstylny w ostatnich latach oskarża się o wzrost zanieczyszczenia środowiska. Niewątpliwie jest w tym sporo prawdy, ponieważ wykorzystuje ograniczone zasoby, którymi dysponujemy, w tym paliwa kopalniane i wodę, ponadto wypuszcza do środowiska wiele szkodliwych chemikaliów, w tym sztucznych barwników i rozpuszczalników. Na domiar złego syntetyczne włókna wolno ulegają rozkładowi, a naturalne wprawdzie szybko, ale emitując do otoczenia dwutlenek węgla oraz metan, czyli gazy cieplarniane. Jakby tego było mało, także uprawa roślin, z których pozyskuje się naturalne włókna, przyczynia się do zanieczyszczenia gleby nawozami oraz pestycydami. Ubrania z lnu i odzież konopi uchodzą za najbardziej ekologiczne rozwiązania. Jeśli szukasz nowej sukienki, warto przyjrzeć się tym modelom, które zostały wykonane z włókien łykowych.

Spis treści:

  1. Dlaczego nie wszystkie tkaniny naturalne są ekologiczne?
  2. Włókna łykowate, czyli te, z których wytwarza się ubrania z lnu i odzież z konopi
  3. Bezpieczne tkaniny naturalne w przemyśle tekstylnym
  4. Produkcja lnu to domena Europy, Stany Zjednoczone stawiają na włókna konopne
  5. Ubrania lniane i konopne to mniejsze zużycie nawozów oraz pestycydów!

Dlaczego nie wszystkie tkaniny naturalne są ekologiczne?

Bardzo często uważamy, że materiały syntetyczne szkodzą, podczas gdy tkaniny naturalne nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. To jednak błędne przekonanie. Przemysł tekstylny bardzo mocno szkodzi środowisku, aczkolwiek da się tutaj wyróżnić bardziej ekologiczne rozwiązania. Bawełna czy jedwab to także naturalne tkaniny, jednak to właśnie odzież lniana i ubrania z konopi, uchodzą za najbardziej ekologiczne. Najwięcej złego dzieje się przy produkcji samych materiałów. Uprawy bawełny są często przenawożone, w ich przypadku wykorzystuje się także zbyt wiele pestycydów. Czy wiesz, że wyprodukowanie jednego T-shirtu z tego naturalnego materiału wymaga zużycia aż 8500 litrów wody? Z kolei barwienie jedwabiu przebiega z wykorzystaniem sześciowartościowego chromu, czyli substancji rakotwórczej. Ponadto hodowla jedwabników morwowych wymaga nakładu ogromnych ilości energii, ponieważ ten owad preferuje ciepło.

Włókna łykowate, czyli te, z których wytwarza się ubrania z lnu i odzież z konopi

Za najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu uchodzą włókna łykowate. Do tego grona zaliczamy: len, konopie i ramię, czyli pokrzywę indyjską. Pozwalają one uzyskać stosunkowo szorstkie i surowe tkaniny.  Czasem w celu ich zmiękczenia stosuje się domieszkę włókien bawełnianych lub wiskozowych. Jeśli chodzi o przemysł tekstylny, to ubrania z lnu i odzież z konopi, mają mniejszy udział w rynku niż bawełna, ale wyższy niż jedwab. Z tego ostatniego produkuje się bowiem odzież premium.

Bezpieczne tkaniny naturalne w przemyśle tekstylnym

Osoby świadome ekologicznie coraz częściej decydują się na włókna łykowe, ponieważ te towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Z lnu wytwarza się olej lniany do celów spożywczych, natomiast z konopi pozyskuje się olejki CBD, które nie wykazują właściwości odurzających, a wspierają m.in. zdrowy sen. W związku z tym, iż znamy ich oddziaływanie na organizm człowieka, nie ryzykujemy trudnych do przewidzenia skutków, które mogą pojawić się po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach noszenia ubrań. Musimy pamiętać o tym, że substancje z odzieży mogą przenikać przez skórę do krwiobiegu.

Produkcja lnu to domena Europy, Stany Zjednoczone stawiają na włókna konopne

Czy wiesz, że Europa Zachodnia zasługuje na tytuł lidera w produkcji lnu? Stanowi on aż 85% światowych udziałów w rynku wytwarzania włókien lnianych. Ta roślina jest dość prosta w uprawie i bardzo dobrze rośnie również na terytorium Polski. Z kolei włókna konopne pochodzą głównie z USA, ponieważ tam od 4 lat można legalnie uprawiać konopie, oczywiście te do celów przemysłowych o stosunkowo niewielkiej zawartości THC (substancji narkotycznej). Natomiast światowym producentem włókien z ramii są Indie.

Ubrania lniane i konopne to mniejsze zużycie nawozów oraz pestycydów!

Ubrania z lnu i odzież z konopi wymaga użycia stosunkowo niewielkiej ilości nawozów. Nie są też zbyt wymagające rośliny. Całkiem dobrze znoszą susze czy wysokie nasłonecznienie. W rezultacie nie musimy ich opryskiwać ogromnymi ilościami pestycydów. Z włókien łykowatych produkuje się ubrania ekologiczne, które niewątpliwie zasługują na uwagę. Część osób zniechęca ich gniotliwość, to jednak niewielki problem w dzisiejszych czasach, gdy nawet w podróż możemy zabrać kompaktową parownicę. Ponadto zagniecenia lnu w obiegowej opinii uchodzą za szlachetne.