u stóp bogini

Chitra Banerjee Divakaruni zabiera nas w fascynującą podróż do Indii, w powieści U stóp bogini ukazuje skomplikowane losy kobiet z pewnej hinduskiej rodziny. Choć mogłoby wydawać, że do każdej z bohaterek uśmiechnął się los, żadna z nich nie jest szczęśliwa.  Czy nad tą wyjątkową rodziną ciąży klątwa?

 

U stóp bogini – historia trzech wyjątkowych kobiet

Sabitri jest córką kapłana i kobiety przygotowującej smakołyki dla bogaczy. Pewnego dnia towarzyszy matce, pomagając jej nieść srebrne patery dla Lilamoji. Gdy wręczają żywność tej wpływowej i bogatej kobiecie, dochodzi do rozmowy, która odmienia los Sabitri. Lilamoji pyta się, kiedy dziewczyna zostanie wydana za mąż. Jej matka podkreśla, że córka jest wyjątkowo zdolną osobą, która marzy u studiach  i pracy w zawodzie nauczycielki. Lilamoji postanawia pomóc Sabitri zrealizować jej marzenie. Oferuje jej dach nad głową i pokrycie kosztów edukacji w Kalkucie.  Dziewczyna myśli, że złapała Pana Boga za nogi, niestety, bardzo się myli. Owszem, początkowo wszystko układa się po jej myśli. Sabitri uczęszcza na zajęcia na żeńskim i męskim college`u, gdzie wpada w oko przystojnemu wykładowcy, który przybliża jej tajniki matematyki. Ona jednak pozostaje odporna na wdzięki mężczyzny. W jej sercu bowiem zagościł ktoś inny, syn Lilamoji, który studiuje medycynę i czuje się przytłoczony przez wpływową rodzinę.

Sabitri z czasem staje się ulubienicą swojej pani. Lilamoji chętnie gra z nią w karty i prosi o przygotowywanie słodkich deserów dla swoich gości. Sabitri jest w tym naprawdę dobra, przez co pani  wręcza jej sari wykonane z drogiego materiału. Pewnego dnia popada jednak w niełaskę Lilamoji. Jedna ze służących, która zazdrości Sabitri wysokiej pozycji, postanawia na nią donieść swojej pani. Gdy Lilamoji dowiaduje się, że jej syn spotyka się z ubogą dziewczyną, wyrzuca ją z domu, a jego wysyła do innego miasta.  Zrozpaczona Sabitri udaje się do hostelu dla studentów, gdzie postanawia spędzić noc w świetlicy dla kobiet. Gdy płacze,  nieoczekiwanie obok niej pojawia się wykładowca matematyki. Jest w niej tak zakochany, że pomaga swojej studentce, a po pewnym czasie zostaje jej mężem. Sabitri rodzi córkę, której nadaje imię Bela.

Dlaczego Bela  czuje żal do matki?

Bela jest niezwykłą dziewczynką, potrafi bawić się po cichu podarowanymi jej lalkami. Mąż Sabitri bardzo kocha swoje kobiety. Mimo to dorastająca Bela czuje się zaniedbana i narzeka na brak zainteresowania ze strony rodziców. Jednocześnie ma duży żal do matki, która ją spoliczkowała.  Dziewczynka widuje pewnego mężczyznę, który rozmawia z nią na różne tematy i daje tajemnicze pastylki. Czy ów człowiek istnieje naprawdę? A może jest tylko wytworem wyobraźni Beli? Gdy córka Sabitri dorasta, ucieka wraz z ukochanym do Stanów Zjednoczonych. Niestety, tam nie spełnia się jej American dream. Mężczyzna, dla którego tak wiele poświęciła, okazuje się niewiele wart. Bela, podobnie jak jej matka, nie potrafi porozumieć się ze swoją córką, Tarą.

Czy Tara wróci do swoich korzeni?

Tara jest młodą kobietą, która żyje w nieformalnym związku z Robertem. Na co dzień pracuje w sklepie z używanymi rzeczami, choć mogłaby zdobyć wyższe wykształcenie i tym samym zwiększyć swoje szanse na lepsze zatrudnienie. Kobieta postanawia trochę dorobić, dlatego też zgłasza się do opieki nad starszą Hinduską, której krewni wyjeżdżają za granicę na urlop.  Owa decyzja zmienia całe jej życia. Pomaga spojrzeć na Indie z zupełnie innej perspektywy. Tara po raz pierwszy czuje, że chciałaby poznać rodzinne strony swojej matki i babki. Ponadto dzięki opiece nad staruszką kobieta odkrywa drugą twarz Roberta.

Chitra Banerjee Divakaruni przybliża nam Indie

Jak potoczą się dalsze losy trzech kobiet będących bohaterkami powieści U stóp bogini? Jakie atrakcje dla czytelników przygotowała Chitra Banerjee Divakaruni? Dlaczego małżeństwo Sabitri nie do końca było szczęśliwe? Co wydarzyło się w czasach, kiedy dorastała Bela? Czy jej córka odnajdzie w sobie siły, bo powalczyć o swoje szczęście?  Jaką decyzję podejmie Tara? Czy wnuczka Sabitri wróci na studia i odwiedzi Indie? Co przygotował los dla 3 wyjątkowych Hindusek, które nie boją się podejmować trudnych decyzji?

U stóp bogini to także książka o kulturze Indii, która wiele osób może zaskakiwać podziałem na kasty i ogromnymi nierównościami społecznymi. Niemniej to niezwykle barwny kraj, który słynie z wyjątkowych przypraw i smacznych potraw. Indie to także państwo, w którym kobiety nadal traktowane są gorzej niż mężczyźni, choć to właśnie one bardzo często utrzymują rodziny, wykonując drobne prace. U stóp bogini to książka, którą czyta się niezwykle przyjemnie, autorka korzysta z retrospekcji, dzięki czemu buduje napięcie  i skłania czytelnika do refleksji. Zanim poznamy odpowiedzi na najważniejsze pytania, musimy zapoznać się z historiami poszczególnych kobiet. Niedopowiedzenia czynią lekturę niezwykle fascynującą i wciągającą.

Jeśli zaintrygowała cię recenzja powieści U stóp bogini, już dziś weź udział w naszym konkursie.

Irmina Cieślik