Dieta O dietach

Typy metaboliczne: umiarkowany spalacz

typy-metaboliczne-umiarkowany-spalacz

Kiedy po rozwiązaniu testu metabolicznego okazuje się, że nie jesteś ani szybkim ani wolnym spalaczem, oznacza to, że jesteś typem mieszanym. Czy to najlepsza opcja?

Jeśli jeszcze nie sprawdziłaś, jakiego typu spalaczem jesteś, zapraszamy do rozwiązania krótkiego testu metabolicznego.

Typ mieszany

Typ mieszany, czyli umiarkowany spalacz mieści się pomiędzy typem węglowodanowym (wolny spacz), a typem białkowym (szybki spalacz).

Podobno „złoty środek” jest wskazany i najbardziej pożądany. Czy oznacza to, że umiarkowani spalacze mają największą swobodę w wyborze pokarmów?

Cechy charakterystyczne umiarkowanego spalacza

  • Osobnik typu mieszanego, zwany również zbalansowanym jest mniej uzależniony od rodzaju diety
  • Typ mieszany może pozwolić sobie na jedzenie wszystkiego z listy zdrowych produktów – oczywiście z umiarem
  • Stosowanie mało zróżnicowanej diety, może doprowadzić do problemów z nadwagą.

Równowaga to podstawa

Osoby, których natura nie zdeterminowała tak mocno w kwestii konkretnego typu metabolicznego mogą pozwolić sobie na smakowanie różnorodnych produktów.

Przewaga typu mieszanego polega na tym, że może on utrzymać w organizmie wszystkie dobre cechy obu typów – węglowodanowego i białkowego.

Jednak każdy kij ma dwa końce, w związku z tym w momencie zachwiania równowagi, poprzez brak dbania o organizm, mogą rozwijać się wszystkie problemy charakterystyczne dla obu typów.

Zuzanna Górka

Kiedy po rozwiązaniu testu metabolicznego okazuje się, że nie jesteś ani szybkim ani wolnym spalaczem, oznacza to, że jesteś typem mieszanym. Czy to najlepsza opcja?

Jedz zdrowo

Osoby o typie mieszanym nie muszą koncentrować się na jedzeniu w odpowiednich proporcjach białka i węglowodanów w tak mocnym stopniu, jak dotyczy to wolnego i szybkiego spalacza.

Dla zdrowia, przyjemności jedzenia oraz dobrego samopoczucia umiarkowani spalacze potrzebują wszystkich produktów w odpowiednich proporcjach, które nakazują ogólne zasady zdrowego odżywiania.
Można zatem przyjąć, że ludzie o typie mieszanym mają „najłatwiej”, ponieważ jedyne o czym muszą pamiętać, to o tym, żeby jeść zdrowo (czyli bardzo smacznie), w odpowiedniej ilości, no i oczywiście regularnie.

Zapraszamy do lektury artykułów: Typy metaboliczne: szybki spalacz, Typy metaboliczne: wolny spalacz, oraz dieta metaboliczna.

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

pati25

9 lat temu

I jest opis mojego typu.Jest w nim sporo prawdy gdyż w ten właśnie sposób staram się odżywiać.Zgodzę się też z poglądem Dariusza i pauzki.Że należy tak jeśc aby nie czuć się obżartym lecz lekko niedojedzonym

pauzka

9 lat temu

Trudno się z Tobą nie zgodzić Dariuszu, dodam do tego ,że
wartość odżywcza naszego pożywienia ma ogromne znaczenie- ona w dużym stopniu decyduje o tym czy czujemy
się syci.Jeśli wrobimy odpowiednie nawyki( a trochę to trwa;)
na pewno pomożemy swojemu organizmowi i sobie.
Tylko nie wolno „użalać” się nad sobą i wymyślać coraz to nowe dyspensy 😛

Dariusz

9 lat temu

Umiarkowanie w jedzeniu i piciu, jest w stanie utrzymac rownowage,odchodzac od stolu z lekkim niedosytem, nad tym warto popracowac, systematycznosc i cel a osiagniemy to na co zapracowalismy, zycie i nasze cialo stanie sie takie o jakim mazymy.

drobina

9 lat temu

Ja tam nie wierzę w te testy. Do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów. Już mi się od tego w głowie miesza – czasem myślę, że jestem wolnym spalaczem, a czasem, że szybkim. Do mojej diety dokładam aktywny tryb życia i jest ok.:)

nowa

9 lat temu

Nie słyszałam o takich dietach. Na razie nie mam żadnych problemów dlatego jem w zasadzie wszystko i się nie matrwię, ale co będzie za xxx lat?Wtedy będę studiować , odchudzać się i …może do tego czasu wymyślą jakias ,,dietę cud” 😉

Annagata

9 lat temu

W ogóle te diety związane z grupą krwi są jakieś dziwne.ja jestem mięsożercą,a każą mi wcinać serki.a owoce i warzywa to całkowita masakra!

filodendron

9 lat temu

Gdybym miała zastosować sobie dietę zgodną z grupą krwi ,to załamałabym się, bo nie lubię jedzenia z tego wykazu..Wydaje mi się ,że z tą dietą jest coś nie tak.W każdym razie nigdy się na nią nie zdecyduję.

Annagata

9 lat temu

Zdecydowanie jestem umiarkowanym spalaczem.Jem wszystko,oczywiście oprócz tego czego nie mogę albo nie przyswajam.Ale jednocześnie mam tendencję do tycia.Ostatnio przeczytałam też o diecie zgodnej z grupą krwi.I okazuje się,że przypisana jest do mnie dieta pasterska czyli nabiał.A ja jestem uczulona na laktozę,więc jak połączyć jedno z drugim?

filodendron

9 lat temu

Chyba jestem umiarkowanym spalaczem, czyli mogę jeść wszystko, oczywiście nie za dużo, ale ja się nie przejadam, ciągle trzymam stałą wagę, ale niestety ,zbyt dużą.

Zostaw komentarz