Encyklopedia menopauzy Menopauza

Twoje geny a menopauza

twoje-geny-a-menopauza

W pewnym wieku kobiety zaczynają coraz poważniej podchodzić do tematu przekwitania. Byłoby cudownie, gdyby dało się przewidzieć, kiedy dokładnie zacznie się menopauza, prawda? Częściowo odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić genetyka.

Biologowie i antropolodzy nieustannie badają ludzkie geny, by poznać mechanizmy biologiczne, które wpływają na nasze życie. W ludzkim genomie szukają lekarstwa na wiele chorób, ciągle zaskakują nas odkryciem kolejnych związków między pozornie zupełnie odmiennymi aspektami zdrowotnymi.

Przy okazji badań nad przyczynami nowotworów u kobiet naukowcy odkryli wiele powiązań dotyczących kobiecego cyklu życia, a konkretnie – pracy jajników. To właśnie one produkują estrogen, czyli hormon, który sprawia, że fizycznie stajemy się kobietami.

W pewnym wieku jajniki przestają pracować. Stopniowo zwalnia, aż wreszcie zupełnie ustaje produkcja estrogenu. Ten czas nazywamy menopauzą. Jest on niezwykle istotny w życiu kobiety, gdyż wraz z brakiem kobiecego hormonu zaczynają się kłopoty zdrowotne i nie tylko. Dla wielu kobiet wiedza, kiedy mogą spodziewać się przekwitania, pozwoliłaby im lepiej zaplanować życie rodzinne i powoli przyzwyczaić się do myśli o przekwitaniu.

Najbardziej ogólna wskazówka genetyczna mówi, że kobieta powinna zacząć przechodzić menopauzę mniej więcej w wieku jej matki, gdyż to właśnie po niej dziedziczymy wszystkie „kobiece” narządy. Nie musimy być fizycznie podobne do mamy, gdyż podobieństwo ukryte jest dużo głębiej, w budowie komórek tworzących nasz układ rozrodczy i hormonalny.

Joanna Pastuszka-Roczek

W pewnym wieku kobiety zaczynają coraz poważniej podchodzić do tematu przekwitania. Byłoby cudownie, gdyby dało się przewidzieć, kiedy dokładnie zacznie się menopauza, prawda? Częściowo odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić genetyka.

Jeśli matka przechodziła menopauzę później, to przy identycznym stanie zdrowia jej córka powinna też później przechodzić menopauzę i tak samo, jeśli przechodziła ją wcześniej. Oczywiście istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą spowodować rozbieżności czasowe (np. mama paliła, córka już nie, mama przez całe życie uprawiała sport, córka prowadzi siedzący tryb życia itd.), ale generalnie zasada jest zawsze taka sama.

Nie ma natomiast związku między wiekiem, w jakim miało się pierwszy okres a wiekiem, w którym przechodzi się menopauzę. Naukowcy potwierdzają – to nie jest tak, że mamy skończoną liczbę menstruacji i im wcześniej zaczniemy, tym wcześniej skończymy.

Genetycy zauważyli związek między wiekiem, w jakim przechodzimy menopauzę, a ryzykiem zachorowania na raka piersi – im dłuższy jest okres miesiączkowania, tym większa szansa. Wiąże się to z oddziaływaniem estrogenu na tkankę mleczną piersi.

Genetyki nie można pokonać, ale można spróbować ją trochę oszukać. Jeśli kobieta prowadzi zdrowy tryb życia: nie odchudza się drastycznie, ćwiczy przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut, nie pali, ma dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe – wtedy możemy znacznie opóźnić przyjście menopauzy.

Nawet, jeśli już jej doświadczamy, to zmiana trybu życia na opisany wyżej nie tylko złagodzi przebieg menopauzy, ale także wydłuży okres prawidłowego funkcjonowania jajników, co w konsekwencji da nam dłużej cieszyć się wolnością od chorób spowodowanych między innymi brakiem estrogenu.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (5)

pati25

10 lat temu

Moja rodzina też ma bardzo dobre geny.Członkowie rodziny dłygo żyją,babcia w wieku 70 lat miała mało siwych włosów.Nie wszystkie geny odziedziczyłam.Jak było z menopauzą u babci to nie wiem,a mama miała po 50 i przechodziła ją łagodnie.Szkoda,że tych genów nie odziedziczyłam po mamie

Tess

10 lat temu

Geny mojej rodziny są dobre. Silne, długowieczne kobiety 🙂 Ale jeśli chodzi o menopauzę to kiedyś się mało o tym mówiło, więc nie wiem jak to wyglądało u mamy czy babci. Mimo to zauważam, że same geny to nie wszystko bo każde pokolenie w tych czasach jest słabsze. I na przebieg organizmu ma wpływ żywienie i ilość chemii i hormonów, które w jedzeniu przyjmujemy. Tego nikt nie kontroluje.

filodendron

10 lat temu

Gdybym odziedziczyła geny po mojej mamie to byłoby bardzo dobrze, ale widzę ,że mam pewne słabe punkty, których moja mama nie ma.

Mindi

10 lat temu

Ciągle czegoś nowego się dowiaduję na temat natury kobiety i genetyki. Myślałam, że jak wcześnie dostałam pierwszą miesiączkę to też wcześnie wejdę w okres menopauzy. Muszę zrobić wywiad jak to wyglądało wśród kobiet w mojej rodzinie.

drobina

10 lat temu

Tak! Tak! Genetyka może być dobrą wskazówką. W mojej rodzinie wszystkie kobiety bardzo późno wchodziły w okres menopauzy. Trzymam poziom i się jej jeszcze nie daję. Geny to cudowna sprawa. Są jednak takie (kłopoty z pamięcią), których bym raczej odziedziczyć nie chciała :-X:\

Zostaw komentarz