Kultura Styl życia

Tupcio Chrupcio. Mówię prawdę – Eliza Piotrowska

tupcio chrupcio mówię prawdę

Dzieci wyrastają na takich ludzi, na jakich ich wychowamy. Nic dziwnego, że od najmłodszych lat nakłaniamy je, by zawsze mówiły prawdę. W walce z kłamstwem może pomóc ilustrowana bajka dla dzieci napisana przez Elizę Piotrowską. Jaką historię ukazała w książce Tupcio Chrupcio. Mówię prawdę?

 

Tupcio Chrupcio. Mówię prawdę – jak nie zostać Pinokiem?

Tupcio Chrupcio to kochana, mała myszka, która nie nastręcza swoim rodzicom większych zmartwień. Niestety, synkowi zdarza się czasem kłamać, aby uniknąć konsekwencji swoich czynów. Są to drobne, niewinne oszustwa, ale przymykając na nie oko, pokazujemy maluchowi, że akceptujemy jego niewłaściwe zachowanie.

Tupcio Chrupcio na ogół kłamie w rzeczach błahych. Twierdzi, że umył ręce, chociaż tego nie zrobił. Udaje, że przed snem wyczyścił ząbki, aby szybciej wysłuchać bajki czytanej przez mamę. Po cichu wyjada masło czekoladowe z lodówki i nie chce się do tego przyznać.  Tupcio nie rozumie też, że nie należy przesadzać, wychwalając swoje możliwości.  Na szczęście ma cierpliwych, kochających rodziców, którzy wszystko mu tłumaczą i kształtują w nim właściwe postawy.

Eliza Piotrowska pokazuje dzieciom, dlaczego nie warto kłamać

Bycie kłamcą nie popłaca. W książce Tupcio Chrupcio. Mówię prawdę autorka pokazuje, że mijając się z prawdą, stajemy się pierwszymi podejrzanymi nawet wówczas, gdy naprawdę nie mamy nic na sumieniu. Tupcio nie rozbił rzeźby w ogrodzie, ale tak często okłamywał swoich rodziców, że ci nie mają do niego już ani krzty zaufania.  Nic dziwnego, że to jego obarczają winą za powstałą szkodę. Na szczęście sytuację udaje się wyjaśnić, a sam Chrupcio uczy się mówić prawdę.

Wszystkie książki autorstwa Elizy Piotrowskiej są pięknie ilustrowane. W bajce Tupcio Chrupcio. Mówię prawdę także znajdziemy wiele pięknych obrazków.  To idealna propozycja na prezent mikołajkowy lub bożonarodzeniowy.

Magdalena Kukurowska

Komentarze

dulcynea

4 lata temu

Świetna propozycja na prezent dla młodszych dzieci , bardzo mi się ta książeczka podoba . Pomyślę by kupić ją mojemu siostrzeńcowi -pierwszoklasiście , który zaczyna kluczyć między prawdą a drobnymi kłamstewkami 🙂

Zostaw komentarz