Kultura Styl życia

Tudorowie. Narodziny dynastii – Joanna Hickson

tudorowie narodziny dynastii

Tudorowie to jedna z najbardziej znanych europejskich dynastii. Zrobiło się o niej głośno za sprawą serialu, który przybliżał czasy panowania przedstawicieli tej familii. Widzowie z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych odcinków i z zapartym tchem śledzili losy głównych bohaterów. Joanna Hickson w swojej książce pt. Tudorowie. Narodziny dynastii ukazuje zarówno fakty powszechnie znane, jak i przywołuje ciekawostki, o których wiedzą tylko najwięksi miłośnicy historii.

 

Tudorowie. Narodziny dynastii to świetnie napisana fikcja historyczna, która przenosi nas do czasów średniowiecza. Widać, że Joanna Hickson jest prawdziwą miłośniczką tej epoki, ponieważ jest w stanie niezwykle precyzyjnie ukazać specyfikę tamtych czasów.  Po książkę Tudorowie. Narodziny dynastii powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy interesują się średniowieczem lub fascynują ich wydarzenia z życia tej niezwykle popularnej familii.

Tudorowie. Narodziny dynastii – wojna dwóch róż

Powieść Joanny Hickson rozpoczyna się w 1451 roku, jej akcja rozgrywa się w Anglii, w której doszło do sporu o tron. O prawo do sprawowania władzy rywalizują ze sobą dwie potężne dynastie. Sytuacja jest na tyle napięta, iż pomiędzy rodem Yorków a Tudorów wybucha wojna dwóch róż. Cały kraj pogrąża się w chaosie spowodowanym bezkrólewiem.  Z ramienia dynastii Tudorów o tron rywalizuje Jasper, który jest przyrodnim bratem Henryka VI Lancastera.  To właśnie on bierze pod swoje skrzydła syna tragicznie zmarłego brata, Edmunda.  Niestety, los bywa przewrotny i o krok od zwycięstwa znajdują się Yorkowie. Jednak Jasper nie poddaje się i wytrwale walczy o swoje. Jego upór przynosi owoce, kilkanaście lat po rozpętaniu wojny dwóch róż, to właśnie jego bratanek zasiądzie na tronie Anglii i będzie sprawował władzę jako Henryk VII.

Henryk VII, aby usankcjonować swoją władzę – krążyły plotki jakoby był potomkiem z nieprawego łoża, obiecał poślubić Elżbietę York. Słowa dotrzymał, co pomogło zakończyć wieloletnią wojnę między potężnymi dynastiami.  Henryk VII dał początek rządom Tudorów – rodu, który do dziś nie przestaje fascynować twórców na całym świecie.

 

Joanna Hickson – mistrzyni powieści historycznych

Tudorowie. Narodziny dynastii to fikcja historyczna, która w przystępny sposób przybliża dojście do władzy Henryka VII. Gdyby wszystkie lekcje historii były prowadzone w oparciu o tego rodzaju materiały, zajęcia niewątpliwie cieszyłyby się większym zainteresowaniem uczniów. Joanna Hickson posługuje się barwnym językiem, ukazywanym wydarzeniom historycznym nadaje dynamizm, dzięki czemu czytelnikowi nie grozi nuda.  Barwne opisy przenoszą nas do czasów średniowiecza, gdzie walka o władzę zbierała krwawe żniwa. To także powieść o odwadze i determinacji. Joanna Hickson udowadnia, że czasem czynnikiem decydującym o zwycięstwie okazuje się wytrwałość. Gdyby nie ona, Jasperowi nie udałoby się wprowadzić na tron swojego bratanka. Joanna Hickson starała się napisać dialogi zrozumiałym językiem, co jest bardzo istotne, ponieważ przy niektórych powieściach historycznych ze względu na nagromadzenie archaizmów, trzeba nieustannie zaglądać do słownika.  Na szczęście w przypadku książki pt. Tudorowie. Narodziny dynastii nie jest to konieczne.

Irmina Cieślik

Komentarze (7)

dulcynea

6 lat temu

Muszę przeczytać tę książkę , bo dynastia Tudorów mnie interesuje.
Może sobie kupię na zbliżające się imieniny .
Lubię takie książka gdzie fakty historyczne łączą się nieco z fikcją literacką.

Aneta

6 lat temu

Mam już tą książkę na swojej półce, czeka na przeczytanie w kolejce. Może nawet przeskoczy wyżej, bo bardzo mnie ciekawi. Uwielbiam ten okres historyczny 🙂

Zostaw komentarz