Kultura Styl życia

Trzeba marzyć – Bogna Ziembicka

Trzeba marzyć – Bogna Ziembicka

Trzeba marzyć to kolejna powieść obyczajowa w dorobku Bogny Ziembickiej, w której pojawiają się wątki historyczne. Stanowi ona kontynuację przygód Jagi i Meli, dwóch sióstr, które poznaliśmy na kartach książki Willa pod Jodłami.  Co tym razem przygotowała dla nas autorka?

Trzeba marzyć – powieść z elementami literatury pięknej

Trzeba marzyć to powieść wielowątkowa, która zaskoczy niejednego czytelnika znającego pierwszy tom. Bogna Ziembicka zdecydowała się na rozpoczęcie każdego rozdziału od fragmentu wiersza. Elementy poetyckie nie tylko wprowadzają nas w świat literatury pięknej, ale też skłaniają do refleksji i sygnalizują pewne zdarzenia oraz emocje.

Zaskakujące ludzkie losy

Jeśli poszukujesz odmiany dla powieści obyczajowych, po które sięgasz zazwyczaj, to Trzeba marzyć doskonale wpisuje się w te wymagania. To nie jest typowa historia miłosna z happy endem. Wiele wydarzeń ukazanych na jej kartach wprawi cię w osłupienie i rzuci zupełnie nowe światło na życie głównych bohaterek.

Mikołaj i jego trudne dzieciństwo

W powieści Trzeba marzyć przenosimy się do Bombaju. Tam poznajemy Mikołaja, mężczyznę, który wiele przeszedł w życiu. Gdy był dzieckiem, wskutek choroby nowotworowej zmarła jego matka. Na ojca nie mógł nigdy liczyć, ten był bowiem podróżnikiem. Chętnie zwiedzał świat i poznawał nowe kobiety. Był mistrzem niewierności. Na dodatek nic sobie z niej nie robił. Mikołaj od małego obserwował, jak ojciec wychodził z domu, nie licząc się ze zdaniem matki, ani jej stanem zdrowia.

Przedmiotowe traktowanie kobiet

Mikołaj nieświadomie odziedziczył po ojcu wiele cech. Jego także fascynują odległe zakątki i podróże, choć dawniej nie rozumiał zamiłowania swojego ojca w tym względzie. Na dodatek nie potrafi stworzyć z kobietami żadnej głębszej więzi emocjonalnej.  Umawia się z nimi jedynie na niezobowiązujący seks. Na dodatek nie lubi zabiegać o ich uwagę.

Bombaj miejscem zaskakujących zdarzeń

Gdy przylatuje do Bombaju, zaskakuje go tamtejszy świat. Hindusi są niezwykle usłużni, aby otrzymać napiwek, który po przeliczeniu na polską walutę wynosi 50 groszy. Indie to właśnie miejsce, które połączy losy bohaterów. To, co w nim zajdzie, na długo pozostanie też w pamięci jednej z bohaterek.

Niepozorna starsza pani i jej tajemnice z przeszłości

Równolegle poznajemy losy starszej pani, która mieszka na wsi, nieopodal Jagi i wykazuje duże zainteresowanie tą młodą kobietą. Aniela, która sprzedała jej Willę pod Jodłami, może pochwalić się bogatą przeszłością związaną z czasami wojennymi.  Choć trudno w to uwierzyć, pełniła rolę szpiega. Jakie wydarzenia z życia Anieli zaskoczą czytelnika i główne bohaterki?

Do czego jest zdolny mężczyzna owładnięty przez obsesję?

Równolegle trwają przygotowania do ślubu Meli. Niestety, jej dawny narzeczony nie zamierza tak łatwo odpuszczać. Zrobi wszystko, by odzyskać swoją eks. Nie będzie przy tym zwracał uwagi na zasady etyczne.

Czy główni bohaterowie powieści Trzeba marzyć odnajdą upragnione szczęście? A może to po raz kolejny wymsknie się im z dłoni? Odpowiedź znajdziecie w najnowszej powieści Bogny Ziembickiej, którą śmiało można zaliczyć do literatury pięknej.

Dodaj komentarz