ABC Odżywiania Dieta

Tłuszcze trans a agresja

tluszcze-trans-a-agresja

Tłuszcze trans to rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych. Otrzymuje się je w procesie utwardzania tłuszczów pochodzenia roślinnego. Zajadasz się margaryną, słodyczami i innymi tłuszczami cukierniczymi? Twoje nawyki mogą mieć poważnie konsekwencje. Sprawdź jakie.

Gdzie je znajdziesz?

Tłuszcze te występują w produktach naturalnych, np. tych pochodzenia zwierzęcego (3-5% objętości tłuszczów) i występują np. w wołowinie, baraninie, mleku i jego przetworach.

W o wiele większych ilościach tłuszcze trans występują w produktach jak masło i margaryna, które powstają w efekcie uwodorniania naturalnych tłuszczów roślinnych.

Na co szkodzą tłuszcze trans?

Naukowcy dowiedli, że tłuszcze trans mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Zażywając je w nadmiarze aż dwukrotnie wyższa jest możliwość zachorowalności na raka piersi u kobiet. Tłuszcze trans podnoszą stężenie cholesterolu we krwi, co prowadzi do wzrostu występowania chorób na tle miażdżycowym. Ponadto powodują wyższe ryzyko zachorowalności na choroby serca, cukrzycę tupu II i bywają przyczyną stanów zapalnych.

Kiedy jesz za dużo trans

Spożywanie większej ilości tłuszczów trans może być przyczyną podnoszenia poziomu agresji – czytamy na łamach internetowego pisma PLoS ONE, które przedstawia najnowsze wyniki badań. Wiąże się to z zatrzymywaniem przez tłuszcze typu trans produkcji wielonienasyconych kwasów omega-3 (te zaś łagodzą objawy agresywnych zachowań).

Anna Konopka

Tłuszcze trans to rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych. Otrzymuje się je w procesie utwardzania tłuszczów pochodzenia roślinnego. Zajadasz się margaryną, słodyczami i innymi tłuszczami cukierniczymi? Twoje nawyki mogą mieć poważnie konsekwencje. Sprawdź jakie.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili zbadać sprawę dokładniej. W swoich badaniach przeanalizowali informacje na temat diety i nawyków ok. 1 tys. dorosłych mężczyzn i kobiet. Warto zaznaczyć, że nie stosowali oni żadnych leków, w tym np. na obniżenie cholesterolu lub trój glicerydów we krwi. Oceniono ich pod względem zachowań agresywnych czynów wobec innych ludzi, przejawiania agresji w przeszłości i sposobie rozwiązywania konfliktów. Pod uwagę wzięto także płeć, wiek, wykształcenie, picie alkoholu i palenie papierosów, a także przynależność do mniejszości etnicznej.

Okazało się, że nadmierne spożycie tłuszczów trans, wpływało na wyższy poziom agresji i było czynnikiem drażliwości i agresywności u osób, które przebadali naukowcy.

Czy wiesz, że…

W 2003 roku, w Danii wprowadzono zakaz sprzedaży przetworzonych produktów spożywczych ze zwiększonym w stosunku do naturalnego stężeniem trans tłuszczów. Już dwa lata później taki sam zakaz wprowadzono w Kanadzie.

Anna Konopka

Komentarze (6)

elle@elle

8 lat temu

Juz dawno to słyszalam ,ale nie przyjmowalam do wiadomosci bo zawsze lubialam tluszcze cukiernicze i nie tylko,nawyki zmienic czas!(devil)

filodendron

10 lat temu

Teraz już wiemy ,że po zrobieniu awantury mężowi możemy powiedzieć ,że zjadłyśmy zbyt dużo tłuszczu trans 🙂

pati25

10 lat temu

O tym,że tłuszcze mają niedobry wpływ na nasze zdrowie nie trzeba chyba tu nikomu przypominać.O różnych złych dolegliwościach,chorobach.Ale niepokojąca jest też informacja o wpływie tłuszczów na agresję.To coś nowego

linet

10 lat temu

Żeby więc neutralizować objawy agresji w wyniku spożywania tłuszczów trans, trzeba by podnieść spożycie kwasów omega 3. Taki logiczny wniosek się nasuwa.
A w ogóle, to te wszelkie badania potrafią być tak szokujące, że juz dawno przestałam się przejmować ich doniesieniami, bo wyhodowałabym sobie agresję, że ho,ho:) Nawet bez udziału tłuszczów trans.:)

GloriaVictis

10 lat temu

„W o wiele większych ilościach tłuszcze trans występują w produktach jak masło i margaryna, które powstają w efekcie uwodorniania naturalnych tłuszczów roślinnych.”

Od kiedy masło to tłuszcze roślinne?
Z Wikipedii: „Masło – tłuszcz jadalny w postaci zestalonej, otrzymywany z mleka krowiego, a właściwie ze śmietany. Nazwa masło jest zastrzeżona dla produktów bez domieszek tłuszczów roślinnych o określonej minimalnej zawartości tłuszczu mlecznego”

drobina

10 lat temu

Interesujacy artykuł. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że tłuszcze trans mają aż tak wielki związek z agresją. Okazuje się, że dobrze wybrałam, bo na szczęście nie przepadam za masłem i margaryną.

Zostaw komentarz