terapia małżeńska

Terapia małżeńska często postrzegana jest jako ostatni środek, który może uchronić małżeństwo przed rozwodem. Z tego powodu większość ludzi decyduje się na nią dopiero w sytuacji ciężkiego kryzysu. Tymczasem wcześniejsze pojawienie się u terapeuty może uchronić związek przed zaistnieniem takiej sytuacji.

Terapia małżeńska pomaga poznać wzajemne oczekiwania

Ludzie często wchodzą w związek małżeński, nie zdając sobie sprawy z oczekiwań, które do siebie żywią. Dlatego warto na samym początku poświęcić czas na rozmowę o nich oraz upewnić się, czy druga osoba chce je spełniać. Niektórym trudno jest zrobić to w domowym zaciszu i wówczas dobrze jest udać się na terapię małżeńską, która wesprze parę w przeprowadzeniu takiej rozmowy. Ustalenie między sobą takich kwestii na początku stanowi podłoże dla szczęśliwego i stabilnego związku, a także chroni przed konfliktami w przyszłości.

Terapia małżeńska uczy zdrowej komunikacji

Jedną z podstawowych przyczyn problemów we wszystkich związkach są trudności komunikacyjne. Terapia małżeńska może pomóc również w nich. Chodzi zarówno o ilość dostarczanych sobie nawzajem informacji, jak i jasność komunikatów oraz sposób ich wypowiadania. Jeżeli para widzi, że ma problemy w skutecznym porozumiewaniu się, warto jak najszybciej wesprzeć ten obszar związku. Mimo najlepszych intencji i dużego zaangażowania, takie problemy często prowadzą do poważnych kryzysów, a nawet rozpadu małżeństwa.

Terapia małżeńska jest szansą na rozwój obu partnerów

Terapia małżeńska niekoniecznie musi być sposobem na zażegnanie kryzysu. Czasami warto się na nią zdecydować w celu wsparcia rozwoju obu partnerów i związku, który tworzą. Bywa, że pary czują, że ich relacja utknęła w martwym punkcie albo powoli się wypala. Świeże spojrzenie kogoś z boku, znalezienie czasu na rozmowę i skupienie się na wspólnym rozwoju pozwala zażegnać niebezpieczeństwo, które kryje się za poczuciem stagnacji i nakierować związek na nowe tory. Często prowadzi też do otworzenia się na nowe możliwości i wzrostu obu partnerów.

Terapia małżeńska dostarcza narzędzi do rozwiązywania konfliktów

Niezależnie od tego, czy para znajduje się w kryzysie czy też przychodzi jeszcze przed nim, terapia małżeńska może jej dostarczyć odpowiednich narzędzi do rozwiązywania konfliktów i pomóc w opracowaniu konkretnych strategii, które sprawdzą w przypadku wystąpienia problemów. Większość z nich na ogół bywa skupiona na odpowiedniej komunikacji, ale często chodzi też o sposoby redukcji stresu czy nabywanie umiejętności chronienia swoich granic. Małżeństwa dysponujące wiedzą na temat tego, jak radzić sobie w konflikcie z dużo mniejszym prawdopodobieństwem znajdą się w ciężkim kryzysie.

Terapia małżeńska zanim nastanie kryzys

Z terapią małżeńską jest w pewnym sensie, jak z wizytami u dentysty. Czasami warto zwrócić się o wsparcie, kiedy problemy są jeszcze małe, a nie dopiero wówczas, kiedy zaczynają przynosić dotkliwe cierpienie. Decydując się na pomoc z zewnątrz przy najmniejszych oznakach tego, że coś w małżeństwie jest nie do końca tak jakby chcieli, ludzie często ze zdumieniem odkrywają, że wystarczy 2–3 spotkania, aby ich życie się pozytywnie zmieniło.