Sezonowe problemy Zdrowie

Terapia czerniaka złośliwego

terapia-czerniaka-zlosliwego

Czerniak to nowotwór złośliwy, postępujący we wręcz zastraszającym tempie i dający szybkie przerzuty (zarówno do okolicznych węzłów chłonnych, jak i do płuc czy mózgu). Jego wyleczalność jest w dużej mierze zależna od momentu wykrycia.

O ile czerniak we wczesnym stadium jest wyleczalny niemal w 100 procentach, to jego późniejsze wykrycie już tak dobrych rokowań nie daje.

Leczenie czerniaka

Niezwykle istotna jest więc profilaktyka – sprawdzanie znamion oraz zmian w ich obrębie zarówno we własnym zakresie, jak i na specjalistycznym badaniu skórnym (zalecanym raz do roku).

Terapię czerniaka możemy podzielić na leczenie operacyjne, chemio- oraz radioterapię. Przy złośliwym nowotworze skóry najczęstszą metodą jest resekcja chirurgiczna. Usuwana jest nie tylko zmiana skórna, lecz również zdrowa skóra wokół niej, a nawet okoliczne węzły chłonne – ma to zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Niestety ta postać czerniaka leczenia jest skuteczna tylko we wczesnym stadium choroby. Późniejsze etapy choroby sprawiają, że zmiany są trudniejsze do całkowitego usunięcia (zwiększa się ryzyko ich nawrotu po zabiegu, a także występują liczne przerzuty). Wtedy stosuje się chemioterapię – jest ona czasami jedynym wyjściem przy zmianach nie podlegających resekcji chirurgicznej.

Specjalnym rodzajem chemioterapii jest tzw. izolowana kończynowa chemioterapia perfuzyjna – ma ona zastosowanie w przypadku nowotworów umiejscowionych na kończynach. Komórki nowotworowe są niszczone poprzez wstrzyknięcie do tętnic wysokich dawek leku cytostatycznego przy rozgrzaniu tej kończyny do temperatury rzędu 41 stopni.

Redakcja

Czerniak to nowotwór złośliwy, postępujący we wręcz zastraszającym tempie i dający szybkie przerzuty (zarówno do okolicznych węzłów chłonnych, jak i do płuc czy mózgu). Jego wyleczalność jest w dużej mierze zależna od momentu wykrycia.

Radioterapia stanowi zazwyczaj „ostatnią deskę ratunku” kiedy inne rodzaje leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów (np. zmiana nie została do końca usunięta, albo stwierdzono przerzuty do kości).

Niestety – jako iż czerniak jest nowotworem o szybkim i często ostrym przebiegu – czasami pozostaje tylko leczenie paliatywne. Polega ono na łagodzeniu objawów wynikających z uszkodzenia innych narządów (w wyniku przerzutów), takich jak silny ból, nudności, wymioty, niewydolność organów (m.in. wątroby, nerek) oraz zaburzenia krzepnięcia krwi czy obrzęki.

Między innymi dlatego tak istotne jest pamiętanie o profilaktyce, ochronie przez promieniowaniem UV, utrzymywaniem prawidłowej diety oraz o regularnych badaniach, zwłaszcza, jeśli w rodzinie występowały już zachorowania na czerniaka.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Istnieją terapie,którymi leczy się czerniaka.I nie zawsze są one skuteczne.Najważniejsze to szybko trzeba zdiagnozować ten nowotwór.Dbać o profilaktykę

elle@elle

8 lat temu

ja wlasnie mialam pdejrzenie czerniaka na wyrost byla diagnoza i lekarka zeby sie upewnic kazala znamie wyciac i przebadac histopatologicznie ,na szczescie byly to tylko zmiany barwnikowe zlozone :)))

Zostaw komentarz