Menopauza Menopauza a choroba
Tarczyca w okresie menopauzy

W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Niektóre mają ścisły związek z zachowaniem tarczycy, wrażliwej na huśtawki hormonalne naszego organizmu. Jak zaradzić niedoczynności tarczycy?
Tarczyca daje znać
Choroba tarczycy zwana niedoczynnością objawia się na różne sposoby. Na niektóre symptomy, takie jak szybkie męczenie się czy sucha, łatwo rogowaciejąca skóra np. na łokciach, nie zwracamy uwagi, zrzucając je na karb wieku lub dużej ilości obowiązków.
Marznięcie, trudności w koncentracji, łamliwe włosy powinny jednak wzbudzić w nas podejrzenia co do pracy naszej tarczycy. Gdy jej funkcjonowanie zaburzone jest w znacznym stopniu dochodzi do powiększenia gruczołu tarczycy i powstania tzw. wola. Dodatkowo, miesiączki mogą stać się nieregularne, a pogrubione struny głosowe sprawią, że znajomi nie poznają nas przez telefon. Starajmy się nie doprowadzić do takiego stanu.
Tarczyca na emeryturze
Choroby gruczołu tarczycowego są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Zaburzenia te dotyczą samej budowy gruczołu jak i jego czynności. Z upływem lat widoczny jest zanik wielu narządów. Zmniejsza się także struktura tarczycy jak i czynność wydzielania. Zmniejszenie się liczby komórek nabłonka pęcherzykowego, zwiększenie tkanki łącznej oraz nacieki z komórek zwanych limfocytami to główne zmiany tarczycy.
Można także wyczuwać nierówności w konsystencji gruczołu – zmiany guzowate są częstym objawem. Gruczoł tarczycy wytwarza dwa hormony: tyrozynę i trójjodotyroninę. Najbardziej wrażliwy na te hormony jest układ krążenia, aczkolwiek hormony tarczycy oddziałują na wszystkie komórki w organizmie. Ponadto, zaburzenie polegające na nadczynności tarczycy nie wpływa pozytywnie na kości, może dojść do obniżenia ich masy.
Kanka
W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Niektóre mają ścisły związek z zachowaniem tarczycy, wrażliwej na huśtawki hormonalne naszego organizmu. Jak zaradzić niedoczynności tarczycy?
Jod
Niewystarczająca ilość jodu może powodować powiększenie gruczołu tarczowego, przy czym zachowując swoje prawidłowe czynności wydzielnicze. Takie schorzenie zwane jest wolem prostym lub obojętnym. Dlatego ważna jest profilaktyka w wieku okołomenopauzalnym, gdyż nie da się zupełnie zlikwidować woli powiększonych nierównomiernie, ze sporą ilością tkanki łącznej i z uformowanymi guzami, ale można zapobiec dalszemu powiększaniu się.
Tego rodzaju wole jest bezobjawowe, nie towarzyszą mu żadne zmiany kliniczne, jednakże kiedy wole jest za duże mogą uciskać na tchawicę. Można je leczyć hormonalnie, lecz zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ istnieje możliwość przekształcenia się wola nietoksycznego w toksyczny, a przy tym schorzeniu występuje już nadczynność tarczycy. Leczenie operacyjne obejmuje guzkowe i nieprawidłowe wole dużych rozmiarów.
Kanka
W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Niektóre mają ścisły związek z zachowaniem tarczycy, wrażliwej na huśtawki hormonalne naszego organizmu. Jak zaradzić niedoczynności tarczycy?
Tarczyca a dieta podczas menopauzy
Tarczyca, jako gruczoł produkujący hormony, jest wrażliwa na wszelkie zmiany i zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej naszych organizmów. Gdy kobieta wchodzi w okres klimakterium, stara się zniwelować różnymi sposobami towarzyszące menopauzie niedogodności.
Wiele słyszy się o dobroczynnym wpływie soi na kobiecy organizm. Ze względu na zawarte w soi izoflawony, pochodne estrogenu, dieta sojowa pomaga uzupełniać niedobór hormonów i zniwelować np. uderzenia gorąca. Niestety spożywanie soi w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do niedoczynności tarczycy, ponieważ obniża ona przyswajalność jodu przez organizm. Podobnie rzecz ma się z warzywami kapustnymi (brukselka, kalafior, kapusta) oraz rzepą i brukwią. Oczywiście, zrównoważone ilości tych produktów w diecie nie powinny zaszkodzić.
Kanka
« Tacy sami a różnice między nami… cz.3
tereska56
12 lat temu
problem mnie nie dotyczy (przynajmniej na razie), ale z ciekawoscią przeczytałam o przyczynach chorób tarczycy. Staram sie „zażywać” jodu jak najczęściej. Zazdroszczę mieszkającym nad morzem.
pati25
12 lat temu
Mnie na szczęście nie dotyczy problem z tarczycą.Chociaż muszę przyznać,że ten artykuł bardzo mnie zaciekawił.Słyszałam o tym,że nie należy jeść dużo soi ale nie sądziłam,że może to doprowadzić do niedoczynności tarczycy.
drobina
12 lat temu
Bardzo dziękuję za ten artykuł. Dla mnie jest on tym bardziej interesujący , bo sama cierpię na niedoczynność tarczycy. Podczas pierwszej wizyty u lekarza endokrynologa, pani doktor najpierw przeprowadziła ze mną wywiad lekarski, a przed samym badaniem sprawdziła moje łokcie i od razu trafnie oceniła co mi jest. Mam guzy tarczycy i codzienne na czczo muszę brać lekarstwa. Trudno mi powiedzieć, czy czuję się lepiej – na pewno nie gorzej. Najtrudniejsza w tym wszystkim jest walka z nadwagą, tym bardziej, że choruję też na astmę i lekarstwa, które biorę też robią swoje..