Psychologia W głąb siebie

Tanatofobia – przyczyny

tanatofobia-przyczyny

Wiele osób boi się mówić, a nawet myśleć o śmierci. Ten paraliżujący strach zaliczany jest do fobii.

Tanatofobia to po prostu paniczny lęk przed śmiercią. Ten problem o podłożu psychologicznym pojawia się u osób w różnym wieku. Mimo iż śmierć jest wpisana w życie człowieka, nie wszyscy potrafią myśleć o swoim odejściu.

Czym jest tanatofobia?

Tanatofobia wiąże się z częstym rozmyślaniem o śmierci, z panicznym lękiem przed odejściem z tego świata. Osoba, która cierpi na tę przypadłość, unika miejsc, które przypominają jej o tym, co nieuchronne. Tanatofob niechętnie rozmawia o śmierci.

Tanatofobia jako utrudnienie życia

Życie osób cierpiących na tanatofobię przypomina piekło. Ludzie, którzy odczuwają paniczny lęk przed śmiercią, unikają cmentarzy i niechętnie uczestniczą w pogrzebach. Taka postawa często jest źle odbierana przez bliskich i znajomych. Programy informacyjne także wywołują w nich strach, bowiem podają tragiczne informacje. Osoby, które borykają się z tą fobią, na myśl o śmierci, odczuwają objawy somatyczne, które towarzyszą utracie funkcji życiowych.

Przyczyny tanatofobii

Istnieje wiele przyczyn tanatofobii. Wiele osób boi się śmierci, ale w ich przypadku nie mamy do czynienia z panicznym lękiem. Dlaczego jedni obawiają się kresu życia, ale mogą o tym rozmawiać, a inni na samą myśl o odejściu z ziemskiego padołu wpadają w odrętwienie?

Sabina Sosnowska

Wiele osób boi się mówić, a nawet myśleć o śmierci. Ten paraliżujący strach zaliczany jest do fobii.

Przyczyny tanatofobii cd.

  • Obawa o rodzinę. Niektórzy tak bardzo obawiają się o losy swojej rodziny, że sama myśl o śmierci wywołuje w nich paniczny lęk. Takie osoby wychodzą z założenia, że krewni nie poradzą sobie bez ich wsparcia i pomocy.
  • Choroba i ból. Czasami fobia ta dotyczy czasu przed samą śmiercią, który może być wypełniony cierpieniem. Sama świadomość tego, że choroba trawiąca ciało w pewnym momencie przyniesie ogromny ból, powoduje strach.
  • Nieznana przyszłość. Nikt z nas nie wie, co jest po drugiej stronie, czy istnieje życie po śmierci czy też nie. Osoby, które cierpią na tanatofobię, nie potrafią znieść niewiedzy. Nie potrafimy przewidzieć daty śmierci, toteż nie możemy się do niej przygotować.
  • Życie wieczne. Osoby, które są bardzo religijne i wierzące, często boją się śmierci o wiele bardziej niż ci, którzy nie wierzą. Wynika to z faktu że od tego, jak żyli tu na ziemi, zależy jakie będzie ich życie pośmiertne. Takie osoby ciągle obawiają się, że nie zasłużyły na to, aby znaleźć się w raju. Życie w niepewności stanowi źródło udręki.

Leczenie tanatofobii

Leczenie tej fobii zależy od tego, jak bardzo chory boi się śmierci. Zazwyczaj jednak stosuje się jeden z poniższych sposobów:

  • terapię psychoanalityczną,
  • terapię poznawczo-behawioralną,
  • konsultacje religijne (z księdzem),
  • leczenie farmakologiczne.

Osoby chore na tanatofobię muszą zaakceptować przyszłość i cieszyć się z tego, co jest obecnie. Można wpływać na to, jak się żyje i jest to taka uniwersalna rada dla wszystkich.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

Tess

7 lat temu

Nie myślę o śmierci, chociaż wiem, że przyjdzie. Ale to pewnie sprawa psychiki, że nie możemy się oderwać od męczących myśli. Szkoda w tym stanie żyć, koniecznie trzeba leczyć się i polepszyć swoje samopoczucie.

drobina

7 lat temu

Większość z nas w jakimś stopniu boi się śmierci. Myślę jednak, że nie powinniśmy unikać tego tematu, ale też nie możemy ciągle o tym myśleć. Osobom, które panicznie boją się śmierci, trudno się z nią pogodzić.

pati25

7 lat temu

Faktycznie,taka fobia może być dla tanatofobów udręką.Wprawdzie wszyscy wiemy,że każdego czeka kiedyś śmierć.Odczuwamy pewien strach przed bólem,chorobą.Lecz nie paniczny strach.Ciężko się rozmawia o śmierci.

Zostaw komentarz