Kultura Styl życia

Tajemnica zamku – Krystyna Mirek

Tajemnica zamku Krystyna Mirek

Krystyna Mirek jest jedną z najpopularniejszych polskich pisarek specjalizujących się w literaturze obyczajowej.  Jej lekkie pióro zostało docenione przez Polki, które chętnie sięgają po jej książki. Tajemnica zamku to powieść wchodząca w skład sagi poświęconej rodzinie Cantendorfów. Czy romans historyczny autorstwa Krystyny Mirek ma szanse powtórzyć sukces jej wcześniejszych książek?

Tajemnica zamku – powieść o sekretach rodziny Cantendorfów

Tytuł powieści trafnie odzwierciedla zawartość książki, Krystyna Mirek nie składa obietnic bez pokrycia. Już od pierwszej strony Tajemnicy zamku czytelnikowi towarzyszą sekrety rodziny Cantendorfów. Powieść rozpoczyna się od informacji o śmierci kolejnej żony hrabiego. Fakt, iż kolejne partnerki Cantendorfa umierają nagle w nie do końca jasnych okolicznościach, sprawia, iż mężczyzna staje się obiektem plotek. Jego sąsiedzi zaczynają wątpić w przypadek, podejrzewają, że za śmiercią małżonek hrabiego stoi człowiek, nie zaś siły natury. Czy ich przypuszczenia okażą się uzasadnione?

Strach przed Cantendorfem sprawia, iż zamożne rodziny wysyłają swoje córki do dalekich krewnych, a wszystko to po to, aby hrabia nie poprosił o ich rękę. Wszyscy bowiem odczuwają  ogromny respekt przed bogatym i wpływowym właścicielem ziemskim. Nikt nie ma odwagi odmówić mu ręki swojej córki, chociaż każdy zdaje sobie sprawę, że hrabia dzielił zamek ze swoimi żonami i kochanką, Isabelle. Ta ostatnia okazała się na tyle bezczelna, że zasiadała na honorowym miejscu przy stole, a na pogrzebie pani Cantendorf zjawiła się w stroju przykuwającym uwagę wszystkich zgromadzonych.

„Sprzedaż” córki dla dobra rodziny

Nie wszyscy jednak traktują hrabiego jako zagrożenie dla swojej rodziny, niektórzy widzą w nim jedyną nadzieję dla swojego rodu.  Miltonowie to familia o nie najgorszym pochodzeniu, niemniej przez nieudane interesy pana domu znalazła się na skraju bankructwa. Dzierżawi ona majątek ziemski od hrabiego Cantendorfa, u którego ma długi. Pan Milton postanawia udać się na pogrzeb hrabiny, by następnie porozmawiać z wdowcem nt. swojej skomplikowanej sytuacji majątkowej. Choć początkowo hrabia jest wściekły na swojego dzierżawcę, pod wpływem młodszej córki Miltonów, Kate, postanawia dać szansę familii.

Cantendorf otrzymuje zaproszenie na uroczysty posiłek u rodziny Miltonów. O ile ojciec Amelii i Kate zamierza szczerze porozmawiać z hrabią, o tyle matka traktuje zaistniałą sytuację jako doskonałą okazję do wydania za mąż starszej z córek. Amelia nie tylko nie zdaje sobie sprawy z planów swojej rodzicielki, ba, dziewczyna jest zakochana w Alfredzie.  Niestety, Caroline za nic ma dobro i uczucia córki.  Do spotkania z Cantendorfem podchodzi jak do negocjacji biznesowych. Pani Milton poświęca nawet rodzinną biżuterię, aby móc zakupić drogie produkty żywnościowe w celu przygotowania posiłków godnych hrabiego.

Miłość przychodzi nieoczekiwanie

Podczas spotkania w domu Miltonów Amelia orientuje się, że rodzice chcą „sprzedać” ją hrabiemu. Gdy zostaje poproszona o oprowadzenie Cantendorfa po ogrodzie, mdleje. Sytuację na szczęście ratuje Kate, która oferuje hrabiego przechadzkę  po świeżym powietrzu. Dziewczyna nie zwraca uwagi na konwenanse i dobre maniery. Gdy Miltonowie są przekonani, że Kate zepsuła ich negocjacje z hrabią, ten docenia odwagę dziewczyny i decyduje się pomóc finansowo jej krewnym.

Czy nad rodziną Cantendorfów ciąży fatum?

Wszystko wskazuje na to, że pomiędzy Kate a hrabią rodzi się coś wyjątkowego. Czy ich uczucie będzie miało szansę rozkwitnąć?  Jakie tajemnice skrywa tytułowy zamek? Co ukrywa przed hrabią pani Hammond, zaufana gospodyni, która pomogła w wychowaniu Cantendorfa? Czy śmierć kolejnych żon była dziełem przypadku, a może ktoś celowo pozbył się tych młodych kobiet? Dlaczego wiedźma Alice postanawia pomóc Kate? Jaki ma interes w zatrudnieniu Eleonor  jako nauczycielki dobrych manier dla młodszej z córek Miltonów?

Krystyna Mirek – mistrzyni lekkiego pióra

Tajemnica zamku to romans historyczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Wbrew pozorom nie jest przewidywalny, pewne kwestie pozostają nierozstrzygnięte do samego końca. Kate w niczym nie przypomina mimozy, która potulnie spełnia polecenia rodziców. To kobieta z krwi i kości, która ma własne zdanie i nie boi się go wyrazić, czym naraża się otoczeniu. Kate jest feministką swoich czasów, odważną i rozsądną, niebojącą się trudnych pytań.

Krystyna Mirek po raz kolejny udowodniła, że jej książki stanowią wartościową i zasługującą na uwagę lekturę. Lekkie pióro autorki gwarantuje przyjemność czerpaną z czytania książki. Wydawnictwo Edipresse Książki zadbało o komfort czytelników. Duża czcionka sprawia, że lektura  nie męczy oczu nawet podczas długiej, wyczerpującej podróży.

Informacje nt. powieści:

Tytuł: Tajemnica zamku

Autor: Krystyna Mirek

Ilość stron: 356

Wydawnictwo: Edipresse Książki

Data wydania: luty 2017

Magdalena Kukurowska

Komentarze (8)

Lidiena

6 lat temu

Uwielbiam książkę „Większy kawałek nieba”, więc chętnie poznam „Tajemnicę zamku”. Tym bardziej, że zapowiada się intrygujący wątek kryminalny.

pati25

6 lat temu

Ta recenzja bardzo zachęciła mnie do przeczytania tej powieści.Wiele pytań na które znajdziemy odpowiedź.Wiele tajemnic skrywa rodzina Cantendorfów.Chcę poznać te tajemnice

Goplana

6 lat temu

Znam twórczość Krystyny Mirek – w zeszłym roku skusiłam się na jej dwie książki, które polecała Magdalena Kordel i nie żałuję. Są naprawdę bardzo dobre – bohaterowie sprawiają wrażenie realnych, ich problemy wyglądają jak kłopoty zwykłych ludzi, a akcja szybko się rozwija. „Tajemnicy zamku” jeszcze nie czytałam, ale chętnie to nadrobię.

Mindi

6 lat temu

Ciekawa recenzja. Powieść łączy wątek obyczajowy z kryminalnym to może być ciekawe połączenie. Także nie czytałam żadnej książki tej autorki, muszę nadrobić te zaległości skoro ta autorka jest tak już popularna 🙂

dulcynea

6 lat temu

Może wstyd się przyznać ale nie znam tej autorki, a popularna .
To z pewnością jest ciekawa książka , jak będę miała okazję rozejrzę się za tą sagą 🙂

Zostaw komentarz