Kultura Styl życia

Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny – Thomas Morris

Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny

Historia medycyny to zbiór wielu ciekawych przypadków. Lekarze istnieją od zarania dziejów, dawniej przyjmowali formę znachorów, później ich profesja wyodrębniła się jako szczególnie prestiżowa i godna szacunku. Niezależnie, od czasów, w jakich przyszło żyć medykom, dysponowali oni jedynie niewielkim fragmentem wiedzy. Bardzo często leczenie pacjenta i niesienie mu pomocy odbywało się metodą prób i błędów. Nie zawsze udawało się uratować osobę chorą. Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny to literatura faktu, która w sposób szczególny zasługuje na uwagę. Thomas Morris przygląda się różnym fascynującym przypadkom, często robi to z przymrużeniem oka.

W każdym wieku dysponujemy ograniczoną wiedzą i zasobami

Choć dziś wiele praktyk medycznych wydaje nam się kuriozalnych, to musimy mieć świadomość, że za kilkadziesiąt lat takie same skojarzenia będą budziły współczesne techniki lecznicze. W każdym okresie dysponujemy ograniczoną wiedzą oraz postępem technologicznym. Wraz z nowymi odkryciami zwiększa się świadomość pewnych problemów natury zdrowotnej, co pozwala opracować bardziej skuteczne terapie.

Dlaczego upuszczano krew pacjentom?

W XVII i XVIII wieku dużą popularnością cieszyło się upuszczanie krwi pacjentom. Stosowano też środki przeczyszczające oraz pijawki. Zdaniem ówczesnych medyków te rozwiązania miały za zadanie pomóc  na zachwianie równowagi organizmu. Tę postrzegano kiedyś jako harmonijne połączenie czterech płynów. Gdy jeden z nich zaczynał przeważać, trzeba było wyrównać proporcje. Dokonywano tego w dość dziwny sposób, który nierzadko prowadził do anemii, a nawet śmierci pacjenta.

Pacjenci z ciałami obcymi w organizmie

Jeśli spojrzymy na historię medycyny, jedna kwestia pozostaje niezmienna. Nigdy nie brakowało osób, które dokonywały rzeczy dziwnych i wprowadzały do swojego organizmu ciała obce. Thomas Morris w swojej książce pt. Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny przywołuje historię pewnego mężczyzny, który tak walczył z obstrukcją, że wsadził sobie widelec do odbytu. Dziś SOR ma ręce pełne roboty, bowiem nie brakuje śmiałków połykających monety, plastikowe woreczki etc.

Historia medycyny zna pionierów

Thomas Morris ciekawe przypadki z zakresu medycyny czerpie z czasopism. Wzmianki o nietypowych pacjentach czy metodach leczniczych pojawiały się w prasie już w XVII wieku. Miały one na celu rozpowszechnianie wiedzy z zakresu medycyny wśród lekarzy. W jednym z artykułów Thomas Morris natrafił na historię mężczyzny, którego trzewia przemieściły się do moszny. Choć ówcześni lekarze nie dysponowali fachową aparaturą, to udało  im się uratować mężczyznę, przywracają trzewia na właściwe miejsce i powstrzymać ich przemieszczanie za pomocą specjalnego pasa uciskowego.

Fascynująca lektura popularnonaukowa

Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny  to fascynująca lektura, która została napisała bardzo przystępnym językiem. Czasem opisane w niej przypadki wzbudzają podziw dla ówczesnych medyków, czasem bawią, a nierzadko też uczą.  To książka popularnonaukowa, która powinna zagościć na półce każdej osoby interesującej się rozwojem medycyny.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz