Fitness Taniec

Tai Chi Chunan – sztuka walki ze stresem

tai-chi-chunan-sztuka-walki-ze-stresem

Tai Chi Chuan to starożytna sztuka walki oparta na pracy z energią.
Posiada zarówno aspekt zdrowotny, poprzez który praktykowanie znakomicie oddziałuje na ciało oraz psychikę ćwiczącego, jak i aspekt wojenny, gdyż każdy ruch ma swoje zastosowanie w samoobronie.

Przez wieki Tai Chi Chuan ulegało metamorfozie, rozwojowi, podziałom na style i szkoły, jednak jego sedno pozostało niezmienione, czyli praca z energią życiową „Chi”.

Energia Chi

Ciało ludzkie zawiera szereg kanałów oraz zbiorników energii Chi. Podczas treningu kanały są stopniowo udrażniane, a zbiorniki napełniane, co powoduje lepszą cyrkulację energii Chi w organizmie oraz gromadzenie większej jej ilości w zbiornikach.

  • Równoważenie energii w ciele przez trening Tai Chi Chuan pozwala na zachowanie zdrowia do późnych lat życia, oraz leczy wiele wcześniej powstałych schorzeń.
  • Badania przeprowadzone na grupie ćwiczących dowiodły, że Tai Chi oddziałuje korzystnie na system nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy, mięśniowy, na ścięgna, stawy, metabolizm, system trawienny i odpornościowy.
  • Powolne ruchy Tai Chi wprowadzają ćwiczącego w stan psychicznego i fizycznego odprężenia oraz głębokiego relaksu.

Elżbieta Szurek

Tai Chi Chuan to starożytna sztuka walki oparta na pracy z energią.
Posiada zarówno aspekt zdrowotny, poprzez który praktykowanie znakomicie oddziałuje na ciało oraz psychikę ćwiczącego, jak i aspekt wojenny, gdyż każdy ruch ma swoje zastosowanie w samoobronie.

Tai Chi- podróż w głąb siebie

Pozytywne efekty wykonywania ćwiczeń Tai Chi Chuan są z reguły zauważalne dopiero po pewnym czasie, gdyż jest to łagodna i powolna droga harmonijnego rozwoju i poprawy zdrowia.
Pomimo, że zgłębienie wielu tajników Tai Chi wymaga lat ćwiczeń oraz zaangażowania się, podczas każdego z nich poznajemy zarówno swoje ograniczenia, jak i mocne strony. Jest to, zatem wspaniała podróż w głąb siebie, a wszystko, jak zwykle, zaczyna się od zrobienia pierwszego, niewielkiego kroku.

Artykuł przygotowany przez instruktora rekreacji ruchowej – Elżbietę Sznurek
Założycielkę ośrodka fitness El Sporto, mgr wychowania fizycznego, instruktor rekreacji ruchowej o specjalności fitness. Trenowała Kung Fu i Tai Chi Chuan, prowadzi zajęcia od blisko 15 lat. Żywiołowa, dynamiczna, jej pasją jest step oraz od lat – Tai Chi Chuan.

Elżbieta Szurek

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Tai Chi Chuan ma wiele zalet.Wprawdzie to są monotonne ćwiczenia,powolne.Ale może o to chodzi w tej technice aby ruchy wykonywać powoli

aga335

10 lat temu

Mialam okazje widziec Tai Chi Chuan na zywo i bylam zafascynowana . Przede wszystkim wplywa na zdrowie i dlugowiecznosc , przyczynia się do uzyskania idealnej harmonii ciała i umysłu praktykującego . Jest to tez sposob na zycie , poniewaz oparta jest na głębokiej filozofii taoistycznej . Z tego co sie orientuje jest bardzo rozpopularyzowana w USA , zreszta wcale sie nie dziwie bo Amerykanie prowadza bardzo zdrowy i higieniczny tryb życia .

drobina

10 lat temu

Czytając ten artykuł pomyślałam, że Tai Chi Chuan to coś dla mnie i te ćwiczenia mogą doskonale wpłynąć na mój organizm. Zastanawiam się tylko, czy wytrzymałabym monotonię tych ćwiczeń, bo z reguły jestem bardzo niecierpliwa 😉

pati25

10 lat temu

Tai Chi Chuan ma dobroczynny wpływ na zdrowie.Na pewno niejedna z nas chciałaby ćwiczyć tą technikę.To idealny sposób aby zwalczyć stres

memorka

10 lat temu

Chętnie zapisałabym się na taką sztukę walki Tai Chi Chuan. Niestety, nie słyszałam, żeby było coś takiego w pobliżu mojego miejsca zamieszkania.

Zostaw komentarz