Fitness Taniec

Tai Chi Chunan – sztuka walki ze stresem

tai-chi-chunan-sztuka-walki-ze-stresem

Tai Chi Chuan to starożytna sztuka walki oparta na pracy z energią.
Posiada zarówno aspekt zdrowotny, poprzez który praktykowanie znakomicie oddziałuje na ciało oraz psychikę ćwiczącego, jak i aspekt wojenny, gdyż każdy ruch ma swoje zastosowanie w samoobronie.

Przez wieki Tai Chi Chuan ulegało metamorfozie, rozwojowi, podziałom na style i szkoły, jednak jego sedno pozostało niezmienione, czyli praca z energią życiową „Chi”.

Energia Chi

Ciało ludzkie zawiera szereg kanałów oraz zbiorników energii Chi. Podczas treningu kanały są stopniowo udrażniane, a zbiorniki napełniane, co powoduje lepszą cyrkulację energii Chi w organizmie oraz gromadzenie większej jej ilości w zbiornikach.

  • Równoważenie energii w ciele przez trening Tai Chi Chuan pozwala na zachowanie zdrowia do późnych lat życia, oraz leczy wiele wcześniej powstałych schorzeń.
  • Badania przeprowadzone na grupie ćwiczących dowiodły, że Tai Chi oddziałuje korzystnie na system nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy, mięśniowy, na ścięgna, stawy, metabolizm, system trawienny i odpornościowy.
  • Powolne ruchy Tai Chi wprowadzają ćwiczącego w stan psychicznego i fizycznego odprężenia oraz głębokiego relaksu.

Elżbieta Szurek

Tai Chi Chuan to starożytna sztuka walki oparta na pracy z energią.
Posiada zarówno aspekt zdrowotny, poprzez który praktykowanie znakomicie oddziałuje na ciało oraz psychikę ćwiczącego, jak i aspekt wojenny, gdyż każdy ruch ma swoje zastosowanie w samoobronie.

Tai Chi- podróż w głąb siebie

Pozytywne efekty wykonywania ćwiczeń Tai Chi Chuan są z reguły zauważalne dopiero po pewnym czasie, gdyż jest to łagodna i powolna droga harmonijnego rozwoju i poprawy zdrowia.
Pomimo, że zgłębienie wielu tajników Tai Chi wymaga lat ćwiczeń oraz zaangażowania się, podczas każdego z nich poznajemy zarówno swoje ograniczenia, jak i mocne strony. Jest to, zatem wspaniała podróż w głąb siebie, a wszystko, jak zwykle, zaczyna się od zrobienia pierwszego, niewielkiego kroku.

Artykuł przygotowany przez instruktora rekreacji ruchowej – Elżbietę Sznurek
Założycielkę ośrodka fitness El Sporto, mgr wychowania fizycznego, instruktor rekreacji ruchowej o specjalności fitness. Trenowała Kung Fu i Tai Chi Chuan, prowadzi zajęcia od blisko 15 lat. Żywiołowa, dynamiczna, jej pasją jest step oraz od lat – Tai Chi Chuan.

Elżbieta Szurek

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

Tai Chi Chuan ma wiele zalet.Wprawdzie to są monotonne ćwiczenia,powolne.Ale może o to chodzi w tej technice aby ruchy wykonywać powoli

aga335

8 lat temu

Mialam okazje widziec Tai Chi Chuan na zywo i bylam zafascynowana . Przede wszystkim wplywa na zdrowie i dlugowiecznosc , przyczynia się do uzyskania idealnej harmonii ciała i umysłu praktykującego . Jest to tez sposob na zycie , poniewaz oparta jest na głębokiej filozofii taoistycznej . Z tego co sie orientuje jest bardzo rozpopularyzowana w USA , zreszta wcale sie nie dziwie bo Amerykanie prowadza bardzo zdrowy i higieniczny tryb życia .

drobina

8 lat temu

Czytając ten artykuł pomyślałam, że Tai Chi Chuan to coś dla mnie i te ćwiczenia mogą doskonale wpłynąć na mój organizm. Zastanawiam się tylko, czy wytrzymałabym monotonię tych ćwiczeń, bo z reguły jestem bardzo niecierpliwa 😉

pati25

8 lat temu

Tai Chi Chuan ma dobroczynny wpływ na zdrowie.Na pewno niejedna z nas chciałaby ćwiczyć tą technikę.To idealny sposób aby zwalczyć stres

memorka

8 lat temu

Chętnie zapisałabym się na taką sztukę walki Tai Chi Chuan. Niestety, nie słyszałam, żeby było coś takiego w pobliżu mojego miejsca zamieszkania.

Zostaw komentarz