Styl życia

Tabliczka florencka – aromatyczne rękodzieło dla domu

Tabliczka florencka

Historia tabliczek florenckich sięga XIII wieku. W tym to czasie, w manufakturze zlokalizowanej obok jednej z najstarszych aptek na świecie – Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella we Florencji, z mieszanek kwiatów i ziół, które porastały toskańskie zbocza, wosku oraz pięknych olejków zapachowych powstawały pachnące tabliczki woskowe. Miejscowe kobiety wkładały je do szaf i wieszały w pokojach, aby piękne aromaty rozchodziły się po wnętrzach domu. Wierzyły, że piękne zapachy kwiatów oczyszczają umysły i łagodzą atmosferę w domowym zaciszu. Dodatkowo niektóre zapachy, jak lawenda, stosowane były do zabezpieczania szaf i ubrań przed nieproszonymi gośćmi – molami. Do dzisiaj ten właśnie zapach wykorzystywany jest do odstraszania tych małych, domowych szkodników.

Jak aromaty kształtują nasz nastrój?

Jak ważną rolę w naszym życiu spełniają aromaty, wiemy nie od dzisiaj.  Liczbę bodźców zapachowych możliwych do rozróżnienia przez człowieka szacuje się na około 10 tysięcy. Naukowcy prowadzący badania w tej dziedzinie udowodnili, że liczba ta wynosi około biliona. Na potrzeby przemysłu m.in. kosmetycznego ciągle trwają badania mechanizmów powstawania pozytywnych lub negatywnych emocji, wywoływanych przez bodźce węchowe.

odświeżacz powietrza

Czym jest pamięć zapachowa?

Mózg człowieka posiada tzw. pamięć zapachową – zapamiętuje zapachy od najwcześniejszego dzieciństwa. Nawet po kilkudziesięciu latach umiemy przypomnieć sobie zapach rodzinnego domu, świątecznego obiadu, czy pierwszych perfum, które nas zachwyciły. Po długiej nieobecności w domu, czujemy, że jesteśmy w dobrze znanym miejscu, spokojni i bezpieczni.

Czym jest pamięć zapachowa

Jakie zapachy wykorzystuje się w aromaterapii?

Bodźce zapachowe i związane z nimi emocje wykorzystywane są między innymi w aromaterapii. Odprężająco na człowieka działają zapachy cytrusów, cynamonu i wspomnianej już przez nas lawendy. Pamięć zapachowa pomaga w zapamiętywaniu i odtwarzaniu informacji oraz wydarzeń z naszego życia. W taki sposób wpływa na nas woń róży – najczęściej wręczany kwiat kobietom z różnych okazji. Aromatami jesteśmy zachęcani do zakupów. Szczególnie sprawdza się ten zabieg w kawiarniach, gdzie zapach kawy, cynamonu oraz pomarańczy kojarzony jest nie tylko z relaksem, ale i ze świętami.

Jakie zapachy wykorzystuje się w aromaterapii

Tabliczki florenckie, czyli produkt wytwarzany ręcznie

Zapachowe tabliczki florenckie wytwarzane są do chwili obecnej. Ich popularność wzrasta, tak jak wzrasta świadomość konsumentów, że produkt dobry powinien być jak najbardziej naturalny.  Proces produkcji tabliczek nie różni się znacząco od tego z XIII wieku. Aby zagwarantować ich niepowtarzalność, są one wykonywane ręcznie a każdej z nich poświęcany jest odpowiedni czas i uwaga. Dzięki temu, każda tabliczka do małe dzieło sztuki. Tabliczki wykonywane są najczęściej z wosku sojowego z dodatkiem olejków zapachowych, masła shea, suszonych kwiatów, owoców, ziół, ziaren oraz innych ekologicznych zdobień. Powoli, dzięki miękkiemu woskowi sojowemu, uwalniając swój piękny zapach, aromatyzują pomieszczenia i poprawiają nastrój. Są  estetycznymi nośnikami wspaniałych nut zapachowych, które równocześnie służą jako unikalne elementy dekoracji. Piękne, naturalne zdobienia sprawiają, że doskonale ozdabiają pomieszczenia. Tabliczki florenckie są naturalnym zamiennikiem syntetycznych zawieszek zapachowych do szerokiego zastosowania. Możesz umieścić je na komodzie, zawiesić w łazience, włożyć do szuflady lub szafy, a całe wnętrze wypełni się pięknym, uwodzicielskim zapachem. Znalezienie dobrych propozycji tabliczek florenckich może nie być łatwe. Jednak nie jest niemożliwe: na rynku istnieją już godne uwagi produkty, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych. MiaBox to marka, która ma w swojej ofercie magicznie wyglądające i wspaniale pachnące cudeńka. Tabliczki florenckie to również pomysł na wspaniały prezent, oryginalny i niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych tabliczek. Ich wykonanie to 100% handmade. Gotowe zestawy tabliczek w bardzo atrakcyjnych cenach kupisz na stronie: www.prezenty.miabox.pl

 

Dla naszych czytelniczek mamy dobrą wiadomość, kod rabatowy Menopauza.pl uprawnia do 20% zniżki w sklepie internetowym Prezenty.miabox.pl. Kod jest ważny do 31 grudnia 2021 roku. Rabat nie łączy się z innymi promocjami.

zapachy do domu

 

Bibliografia:

Pl.Wikipedia.org

Miabox.pl

Komentarze (4)

Zostaw komentarz