preparaty przeciw poceniu

Hiperhydroza, czyli zwiększone wydzielanie potu towarzyszy wielu osobom zmagającym się z problemami hormonalnymi, cukrzycą, stresem. Może wystąpić również u nastolatków w okresie dojrzewania. Czy są inne przyczyny pocenia się nóg, rąk, stóp? Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością i co kupimy w aptece oprócz ziołowych tabletek na pocenie?

Nadmierne pocenie się – przyczyny, objawy, u kogo występuje?

Wśród przyczyn wymienia się dolegliwości związane z menopauzą czy dolegliwości układu endokrynnego (np. nadczynność tarczycy). Nasilone wydzielanie potu jest charakterystyczne dla sytuacji stresowych, może towarzyszyć atakom paniki. Zwiększona potliwość to również skutek uboczny niektórych leków jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Jakiej grupy wiekowej dotyczy ten problem? Można wymienić tutaj nastolatki, osoby dorosłe i starsze. Dane wskazują jednak, że to kobiety częściej zmagają się z nadpotliwością. Dolegliwości tej oprócz większej ilości potu na skórze wymienia się również nieprzyjemny zapach, który powstaje z połączenia potu i bakterii czy zanieczyszczeń – sam pot bezwonną wydzieliną skóry.

Tabletki na pocenie się – co zawierają, kiedy i jak je stosować?

Tabletki na pocenie mogą być stosowane do hiperhydrozy całego ciała, ale również jej miejscowej postaci – pocenie się dłoni, stóp, pach. Podstawą jest jednak znalezienie podstawowej przyczyny nadpotliwości i jej leczenie. W dalszej części można spróbować preparatów na pocenie. Przykładowo – jeśli kobieta znajduje się w okresie przekwitania na wzmożone pocenie pomoże HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, a tabletki przeciw poceniu stanowią uzupełnienie.

Czy dostępne są leki na pocenie? Istnieje grupa tzw. leków cholinolitycznych, które wpływają na produkcję i wydzielanie potu, jednak nie znalazły zastosowania klinicznego ze względu na szereg działań niepożądanych.

Co zawierają doustne preparaty na pocenie? Główne skrzypce gra tutaj szałwia o antyseptycznych, ściągających i przeciwpotnych właściwościach. Oprócz niej możemy spotkać również takie zioła jak melisa (pomaga zmniejszyć stres), pokrzywa i skrzyp (roślinne diuretyki, które wspomagają regulację gospodarki wodnej organizmu). Po jakim czasie można zauważyć efekty tabletek na nadpotliwość? Zwykle dopiero po kilku tygodniach.

Produkty i zabiegi uzupełniające w łagodzeniu nadpotliwości

Oprócz szałwii stosowanej doustnie uzupełnieniem łagodzenia nadpotliwości są produkty do miejscowego stosowania jak “kulki” roll-on na pocenie, żele pod prysznic czy zasypki. Składniki zawarte w tych produktach zmniejszają aktywność gruczołów potowych, działają przeciwbakteryjnie niwelują nieprzyjemny zapach. Najczęstszy składnik, to chlorek glinu obecny również jest w żelach pod prysznic lub płynach do stosowania na dłonie i stopy. Spotkamy równie zasypki bazujące na kwasie salicylowym i borowym, metenaminie. Wygodną formą np. w podróży będą chusteczki przeciwpotne i odświeżające. Pamiętajmy jednak, że preparaty te w kontakcie z odzieżą mogą powodują najczęściej białe plamy. W składzie znajdziemy również związki srebra o przeciwbakteryjnym działaniu, które ograniczają rozwój bakterii na skórze. Ekologiczną alternatywą jest ałun, kamień na pocenie dostępny w postaci sztyftu.

W przypadku nasilonej potliwości pach można udać się do gabinetu medycyny estetycznej na iniekcje z toksyny botulinowej, która wpływa na aktywność gruczołów potowych. Zabieg ten należy powtarzać co kilka miesięcy (w zależności od umiejscowienia co 3,6 czy 12 miesięcy), nie jest to efekt permanentny.

Domowe sposoby i zasady postępowania w nadpotliwości.

Noszone ubrania mogą pomagać lub ograniczać parowanie wody ze skóry – materiały syntetyczne ograniczają tę wymianę. Wyroby bawełniane są zdecydowanie bardziej przewiewne i są lepiej tolerowane w nadpotliwości. Do codziennej pielęgnacji pod prysznicem warto używać produktów myjących o neutralnych dla skóry pH. Warto wspomnieć, że w nadpotliwości pach wskazana jest regularna depilacja.

W ramach domowej pielęgnacji może wprowadzić kąpiele z naparem kory dębu (1-2 razy w tygodniu). Jeśli zwiększone pocenie wiąże się ze stresem warto rozważyć ćwiczenia relaksacyjne, jogę czy medytację. Dieta również może wpływać na ilość wydzielanego potu – szczególną rolę odgrywają tutaj ostre przyprawy i alkohol, które wzmagają produkcję potu.