tabletki antykoncepcyjne

Zespół policystycznych jajników to często spotykana przypadłość, kobiety, które zmagają się z tą chorobą, często skarżą się na nieregularne krwawienia menstruacyjne, nadmierne owłosienie i trądzik. Objawy są dość dokuczliwe i powodują znaczny dyskomfort, dlatego też wiele pań szuka pomocy w gabinetach ginekologicznych. Jak sprawdzają się tabletki antykoncepcyjne w leczeniu zespołu policystycznych jajników?

Tabletki antykoncepcyjne w leczeniu kobiecych dolegliwości

Tabletki antykoncepcyjne nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale też wykazują działanie terapeutyczne. Ginekolodzy chętnie wykorzystują je w leczeniu endometriozy, zespołu policystycznych jajników i hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia). Ponadto pigułki antykoncepcyjne regulują cykl menstruacyjny, zmniejszają intensywność krwawienia menstruacyjnego i skutecznie zwalczają trądzik, u którego podstaw leżą zaburzenia hormonalne. Niestety, antykoncepcja hormonalna nie likwiduje źródła problemów, przynosi tylko szybkie ustąpienie dokuczliwych objawów. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych problem powraca.

Przyczyny zespołu policystycznych jajników

Zarówno zespół policystycznych jajników, jak i hirsutyzm mają podłoże hormonalne. U kobiet, które borykają się z tymi schorzeniami, obserwuje się podwyższony poziom testosteronu. Ten męski hormon płciowy naturalnie jest wytwarzany przez nasze jajniki, jednak jego stężenie zazwyczaj utrzymuje się na niskim poziomie. Problem pojawia się wówczas, gdy koncentracja testosteronu w organizmie nieoczekiwanie wzrasta. Androgeny bowiem sprzyjają trądzikowi oraz nadmiernemu owłosieniu twarzy i ciała.

Estrogeny i progesteron, czyli antagoniści testosteronu

Naturalnymi antagonistami testosteronu są żeńskie hormony płciowe – estrogeny i progesteron, które wchodzą w skład tabletek antykoncepcyjnych.  Przyjmowanie pigułek dość szybko przynosi wymierne rezultaty. U większości kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników do ustąpienia dokuczliwych objawów dochodzi już po kilku miesiącach.

Tabletki antykoncepcyjne w leczeniu zespołu policystycznych jajników

Tabletki antykoncepcyjne dostępne w aptekach różnią się składem.  Pigułki na ogół składają się z dwóch komponentów – estrogenowej i progestagennej. Tabletki różnią się jednak składem i stężeniem poszczególnych hormonów płciowych.  Na szczęście naukowcy nie zauważyli, aby skład pigułki antykoncepcyjnej decydował o jej skuteczności w zwalczaniu zespołu policystycznych jajników.  Tabletki dostępne na rynku charakteryzują się podobnym działaniem.

Pigułki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Choć antykoncepcja hormonalna przynosi świetne rezultaty w leczeniu zespołu policystycznych jajników, hirsutyzmu i endometriozy, nie wszystkie panie mogą korzystać z tej formy terapii. Wśród przeciwwskazań  wymienia się palenie papierosów, zmiany nowotworowe w obrębie piersi i endometrium. Ponadto antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zatorów i zakrzepicy żył głębokich.

Leczenie zespołu policystycznych jajników za pomocą tabletek antykoncepcyjnych ma dodatkowe zalety. Kobieta, która przyjmuje pigułki, nie tylko może zapomnieć o nadmiernym owłosieniu i problemach ze skórą, ale też nie musi obawiać się nieplanowanej ciąży. Ponadto krwawienie z odstawienia, które występuje między kolejnymi blistrami pigułek, chroni przed przerostem endometrium i tym samym rakiem szyjki macicy.

Irmina Cieślik