Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels

Tabletki antykoncepcyjne odmieniły życie milionów kobiet na całym świecie. Wcześniej panie często zachodziły w nieplanowane ciąże, które komplikowały ich plany. Wiele z nich nie ukończyło wymarzonych studiów czy nie mogło realizować się zawodowo. Dziś ten problem został dość mocno zredukowany. Do dyspozycji mamy nie tylko tradycyjne środki antykoncepcyjne, ale też antykoncepcję postkoitalną. Tabletka dzień po przynosi świetne rezultaty w zapobieganiu nieplanowanej ciąży, ale trzeba zażyć ją jak najszybciej.

 

Spis treści:

  1. Dlaczego tabletki antykoncepcyjne zawodzą?
  2. Jakie wady mają prezerwatywy?
  3. Tabletka dzień po – co warto o niej wiedzieć?
  4. Jak działa antykoncepcja awaryjna? Czy faza cyklu ma znaczenie?
  5. Tabletka dzień po – dlaczego warto zażyć ją jak najszybciej?
  6. Recepta online wyrównała dostęp do ellaOne i Escapelle
  7. Dlaczego warto stawiać na świadome macierzyństwo?

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne zawodzą?

Do wyboru mamy różne środki antykoncepcyjne. Największą popularnością cieszą się jednak prezerwatywy oraz metody hormonalne zapobiegające nieplanowanej ciąży. Antykoncepcja hormonalna wyróżnia się najwyższą skutecznością w kontrolowaniu płodności. Niestety, nie jest pozbawiona wad. Tabletki antykoncepcyjne, choć mają spore grono zwolenniczek, najlepsze rezultaty przynoszą wówczas, gdy są zażywane codziennie o stałej porze. Niestety, wiele pań prowadzi intensywny tryb życia. Liczne obowiązki zawodowe i prywatne sprawiają, że zapominają one o przyjęciu kolejnej pigułki o ściśle określonej godzinie. To może osłabiać jej skuteczność. Na domiar złego zdarza się nam pomylić tabletkę z blistra, jeśli mamy do czynienia z produktem dwu- lub trójfazowym. Ponadto wszelkie niedyspozycje układu pokarmowego, w tym biegunki i wymioty, mogą osłabiać działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jakie wady mają prezerwatywy?

Prezerwatywy, które zaliczamy do mechanicznych środków antykoncepcyjnych, chronią nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale też chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak pamiętać, iż one również nie są rozwiązaniem idealnym. Podczas stosunku mogą się zsunąć lub pęknąć. W takiej sytuacji stają się nieskuteczne, a kobieta może zajść w nieplanowaną ciążę, jeśli znajduje się w odpowiedniej fazie cyklu.

Tabletka dzień po – co warto o niej wiedzieć?

Ponadto wiele osób w ferworze namiętności zapomina o zabezpieczeniu stosunku. W takiej sytuacji, jak również w każdej, gdy stosowane środki antykoncepcyjne okazały się zawodne, z pomocą przychodzi tabletka dzień po. Antykoncepcja awaryjna obrosła jednak w kilka mitów, z którymi warto się rozprawić. Po pierwsze, ellaOne i Escapelle nie są środkami wczesnoporonnymi. Mają one na celu zapobiec nieplanowanej ciąży. Jeśli już dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, to nie zaszkodzą jego prawidłowemu rozwojowi. Po drugie, tabletka dzień po stanowi rozwiązanie bezpieczne. Przed wprowadzeniem do obrotu została poddana szczegółowym badaniom klinicznym. Ponadto przepisuje ją lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Oczywiście, antykoncepcja postkoitalna nie powinna być stosowana zamiast tradycyjnej. Sięganie kilka razy w miesiącu po tabletkę dzień po może prowadzić do zachwiania równowagi hormonalnej. Ponadto stosowaniu antykoncepcji awaryjnej mogą towarzyszyć skutki uboczne takie jak mdłości, wymioty czy plamienia z dróg rodnych.

Jak działa antykoncepcja awaryjna? Czy faza cyklu ma znaczenie?

Antykoncepcja awaryjna działa podobnie jak tradycyjna. W obu przypadkach obserwujemy zmiany, które mają zapobiec nieplanowanej ciąży. Tabletki dzień po działają kilkutorowo, dzięki czemu mogą pochwalić się naprawdę wysoką skutecznością. Zarówno Escapelle, jak i ellaOne mają za zadanie opóźnić lub zahamować owulację. Jeśli do jajowodu nie zostanie uwolniona dojrzała komórka jajowa, to plemniki nie będą miały z czym się połączyć. W rezultacie unikniemy zapłodnienia i ciąży. Z tego powodu tabletka dzień po najlepsze rezultaty przynosi w pierwszej fazie cyklu. Niestety, do niezabezpieczonych stosunków seksualnych oraz aktów, podczas których zawodzą tradycyjne środki antykoncepcyjne, dochodzi również w innych częściach cyklu. Na szczęście aktywność ellaOne i Escapelle nie ogranicza się jedynie do hamowania owulacji. Obie tabletki dzień po utrudniają połączenie się plemników z komórką jajową.  Po ich zażyciu dochodzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, co znacznie utrudnia migrację męskim komórkom rozrodczym. Na tym jednak działanie antykoncepcji postkoitalnej się nie kończy. Escapelle i ellaOne przyczyniają się do zahamowania perystaltyki jajowodu, oddziałują także na ściany macicy. To właśnie ta ostatnia aktywność może spowodować plamienie z dróg rodnych, jednak nie należy go mylić z poronieniem, ponieważ nie ma z nim nic wspólnego.

Tabletka dzień po – dlaczego warto zażyć ją jak najszybciej?

Antykoncepcja postkoitalna przynosi najlepsze rezultaty wówczas, gdy tabletki dzień po zostaną stosunkowo szybko zażyte. W tym wypadku czas odgrywa kluczową rolę. Escapelle i ellaOne różnią się czasem działania. Wynika to ze specyfiki składników czynnych wykorzystanych przy ich produkcji. Za działanie antykoncepcyjne ellaOne odpowiada octan uliprystalu, zapobiega on nieplanowanej ciąży w ciągu 120 godzin od niezabezpieczonego aktu seksualnego. Natomiast Escapelle należy zażyć w ciągu 72 godzin od stosunku, ponieważ po upływie tego czasu lewonorgestrel nie jest w stanie nas uchronić przed nieplanowaną ciążą.

Recepta online wyrównała dostęp do ellaOne i Escapelle

Powyżej opisaliśmy specyfikę działania antykoncepcji awaryjnej.  Wskazuje ona na konieczność szybkiego zażycia tabletki dzień po. Niestety, od pewnego czasu dostęp do niej jest regulowany i jej zakup wymaga uprzedniego przedstawienia recepty. Uzyskanie stosownego dokumentu nierzadko przysparza sporo trudności. Jeśli do ryzykownego aktu seksualnego dojdzie w piątek wieczorem, możemy mieć problem, aby znaleźć ginekologa, który przepisze nam Escapelle czy ellaOne. Na dodatek kobiety w małych miejscowościach często skarżą się na utrudniony dostęp do niektórych medykamentów, ponieważ pracujący w nich specjaliści powołują się na klauzulę sumienia. Na szczęście tabletka dzień po stała się środkiem bardziej egalitarnym za sprawą rozwoju telemedycyny. Dziś recepta online na tabletkę dzień po jest stosunkowo łatwo dostępna. Wystarczy, że zadzwonimy do prywatnej przychodni i umówimy się na teleporadę medyczną. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zadecyduje o tym, czy przepisze nam e-receptę na ellaOne. Masz sprawdzonego ginekologa, do którego chodzisz regularnie? Prawdopodobnie wystarczy, że w kryzysowej sytuacji wyślesz mu SMS z prośbą o telekonsultację ws. wypisania recepty elektronicznej na antykoncepcję awaryjną.

Dlaczego warto stawiać na świadome macierzyństwo?

Tabletka dzień po pomaga wielu kobietom podejmować świadome decyzje o macierzyństwie, gdy tradycyjne metody antykoncepcyjne zawiodą. To ważne, aby w ciążę zachodziły tylko te panie, które czują, że podołają roli matki i szczerze pragną dziecka.  Nieplanowane zapłodnienie nie tylko komplikuje plany kobiet, ale też prowadzi do sytuacji, kiedy osoby bez stosownych predyspozycji wychowują dziecko, nie zaspokajając jego wszystkich potrzeb emocjonalnych. Osoba, która nie dojrzała do roli rodzica, mimo najlepszych chęci, może nie radzić sobie z opieką nad noworodkiem.  Zaspokoi jego potrzeby fizjologiczne, ale nie zapewni maluszkowi odpowiedniej bliskości, troski i zainteresowania, a właśnie te czynniki wpływają na wykształcenie bezpiecznego stylu przywiązania. Niezaspokojone potrzeby emocjonalne we wczesnym etapie dzieciństwa mogą prowadzić do poważnych deficytów w rozwoju emocjonalnym, co rzutuje także na dorosłe życie potomstwa.