Moda

Sztyblety czy oficerki? Jakie buty do jazdy konnej są najlepsze?

buty do jazdy konnej

Fotografia dostarczona przez partnera

Odpowiednio dobrane obuwie do jazdy konnej nie tylko wpływa na optymalny komfort jeźdźca ma też znaczenie, jeśli bierze się pod uwagę jego bezpieczeństwo w trakcie dosiadania konia. Specjalne buty do jazdy konnej zalecane są nie tylko profesjonalistom, ale również osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę w stadninie. Jak wybrać najlepsze buty, dzięki którym można osiągać naprawdę świetne wyniki w tym sporcie? Dowiedz się więcej już teraz.

Buty do jazdy konnej – ogólna charakterystyka

Buty do jazdy konnej muszą być nie tylko wygodne, ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie idealnej stabilności i ułożenia stopy w strzemionach. Dzięki temu jazda na koniu jest bezpieczna, a praca nóg (w szczególności łydek) odbywa się należycie, co ma ogromne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy także współpracę ze zwierzęciem.

Podeszwa obuwia do jazdy konnej powinna być sztywna i antypoślizgowa, a czubek wąski. Dzięki temu stopa z łatwością wsuwa się w strzemiona oraz wysuwa z niego w razie ewentualnego upadku.

Ponieważ buty do jazdy konnej wiążą się z koniecznością poniesienia niemałego wydatku finansowego, warto, aby były wykonane z dobrej jakości skóry. Dzięki temu będą mogły służyć przez wiele lat intensywnej eksploatacji.

Sztyblety do jazdy konnej

Sztyblety to najpopularniejszy model butów do jazdy na koniu. Charakteryzują się niewysoką cholewką, za to gładką i antypoślizgową podeszwą oraz wąskim noskiem. W wersji klasycznej są wsuwane, posiadają ułatwiającą zakładanie na stopę gumkę, ale wybierać można również tego typu buty na konia Horseway zapinane na suwak albo sznurowane. Rodzaj zapięcia zależy od indywidualnych preferencji jeźdźca.

Sztyblety najlepiej sprawdzają się do jazdy pod zadaszeniem lub przy dobrych warunkach atmosferycznych. Ponieważ mają krótką cholewkę i nie zabezpieczają łydek, zaleca się dokupienie specjalnych ochraniaczy. Tzw. sztylpy zabezpieczają nogi między innymi przed otarciami.

Oficerki jeździeckie

Oficerki, które dawniej używano jedynie w czasie zawodów, dzisiaj są najpopularniejszym rodzajem obuwia do jazdy konnej. Można nabywać je na specjalne zamówienie ze szczególnym uwzględnieniem dopasowania górnej partii cholewki albo kupować te uniwersalne. Dobre oficerki mają antypoślizgową podeszwę, wąski nosek i prawidłowo zabezpieczają łydki. W przypadku tych butów nie jest konieczne zakładanie dodatkowych ochraniaczy.

Buty do jazdy konnej zimą

Jeśli jazda konna odbywa się zimą albo w porze deszczowej, świetnie sprawdzą się termobuty. Ten rodzaj obuwia posiada nie tylko specjalną warstwę, która chroni stopy przed zimnem, ale takie buty są również wodoodporne. Utrzymują idealną stabilność na śliskiej powierzchni.

Co istotne, bez względu na wybór danego rodzaju butów do jazdy konnej, zarówno profesjonalny, jak i początkujący jeździec powinien używać obuwia dopasowanego indywidualnie zarówno do stopy, jak również do rodzaju uprawianej dyscypliny jeździeckiej.

Dodaj komentarz