Kultura Styl życia

Szepty pienińskich ścieżek – Joanna Tekieli

Szepty pienińskich ścieżek

Joanna Tekieli to autorka popularnych powieści obyczajowych, właśnie nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się jej książka Szepty pienińskich ścieżek. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Jaką historię tym razem przygotowała dla czytelników pisarka?

Niespełniona artystka

Agnieszka czuje, że jej życie utknęło w martwym punkcie i daleko mu do ideału. Dziewczyna zawsze marzyła  o karierze malarki. Próbowała nawet dostać się na ASP. Jednak jej prace zostały bardzo surowo ocenione przez wykładowcę wchodzącego w skład komisji rekrutacyjnej. Ten wytknął obrazom Agnieszki brak głębi i odtwórczość. W rezultacie dziewczyna zrezygnowała ze swoich marzeń o karierze artystycznej. Dostała się na filozofię, czyli kierunek studiów, po którym ciężko o znalezienie sensownej pracy. Chłopak Agnieszki, też filozof, wyemigrował do Irlandii. Ona pozostała na miejscu, ale pracę udawało jej się znaleźć wyłącznie na kasie w sklepie.

Mobbing w pracy

Po tym gdy Agnieszka staje się ofiarą mobbingu w krakowskim supermarkecie, rezygnuje z pracy. Ma dość syna właściciela, który nieustannie wytyka jej wyższe wykształcenie i zarzuca, że to właśnie z jego powodu tak wolno pracuje. Gdy kończy jej się umowa próbna, a ten żartuje, że w tym miejscu nie ma dla niej pracy, Agnieszka postanawia zakończyć tę chorą sytuację.

Kurs przewodnika górskich wycieczek

Gdy wychodzi z galerii handlowej wpada na Weronikę, swoją przyjaciółkę. Ta namawia ją do udziału w kursie na przewodnika górskich wycieczek po Pieninach. Ten jest już opłacony. Pierwotnie Weronika miała na niego jechać ze swoją siostrą, ale ta złamała nogę. Pieniny okazują się przełomem w życiu Agnieszki. Na miejscu młoda kobieta zaczyna odzyskiwać wewnętrzną rówanowagę. Zachwyca się malownicznymi pejzażami tego wyjątkowego miejsca. Wpada nawet w oko jednemu chłopakowi. Agnieszkę kusi też jedno ogłoszenie o pracę. Czy młodej kobiecie wystarczy sił, by zmienić swoje życie o 180 stopni? Jedno jest pewne. Obecna sytuacja mocno jej ciąży. Agnieszka ma dosyć mieszkania z rodzicami, niskiej pensji oraz pracy, w której nijak się nie realizuje. Chłopak, z którym kiedyś była, wyjechał za granicę, a na horyzoncie nie ma nikogo ciekawego. Może to więc dobra pora, aby skorzystać z szansy danej przez los?

Powieść obyczajowa idealna na lato

Szepty pienińskich ścieżek to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa, która wciąga od pierwszej strony. Widać, że Joanna Tekieli bardzo kocha polskie góry, ponieważ udało jej się wiernie odzwierciedlić tamtejsze ścieżki i atrakcje. Historia rozgrywa się w malowniczej scenerii. Jednocześnie autorka poruszyła niezwykle ważne tematy – brak własnego miejsca, rezygnację z marzeń pod wpływem krytyki, kłopoty ze znalezieniem pracy zgodnej z wykształceniem.  Szepty pienińskich ścieżek czyta się bardzo lekko i przyjemnie. To lektura, którą warto sprawić sobie na zbliżający się urlop.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz