Kultura Styl życia

Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin – Barbara Włodarczyk

Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin

Barbara Włodarczyk to znana polska dziennikarka, która od lat pracuje jako korespondentka w Rosji. Zna ten kraj jak mało kto. Udało jej się nawet zadać pytania Władimirowi Putinowi podczas corocznego spotkania z dziennikarzami z całego świata.  To nie lada wyczyn, ponieważ bardzo trudno jest zabrać głos, zwłaszcza gdy pochodzi się z kraju, do którego przywódca Rosji ma spore obiekcje. W książce Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin dziennikarka pokazuje, dlaczego prezydent naszych wschodnich sąsiadów wciąż cieszy się tak dużą popularnością wśród obywateli. To doskonały reportaż, który ukazuje Rosję z różnych perspektyw.

Reportaż z serca Rosji ukazujący szeroki przekrój społeczeństwa

Barbara Włodarczyk swoją książkę opiera na licznych rozmowach z Rosjanami, którzy wywodzą się z różnych środowisk.  Poznamy tutaj członków Sieci, która promuje Władimira Putina w zamian za wysokie dofinansowanie prowadzonej działalności. Prezydent Rosji nie ma nic przeciwko temu, aby jego podobizna znalazła się na matrioszce czy cukierkach z wódką.  Jego rodacy bardzo go lubią, niektórzy wręcz obsesyjnie kochają. W rezultacie wielu z nich decyduje się na noszenie koszulki z podobizną urzędującego prezydenta.

Barbara Włodarczyk miała też okazję rozmawiać z emerytowaną pielęgniarką z dalekiej prowincji, która z rozrzewnieniem wspomina czasy Związku Radzieckiego. Dla tej kobiety demokratyczne przemiany okazały się końcem dostatniego życia. Wielu Rosjan ucierpiało wskutek pierestrojki. Nie spodobało im się też, że ich kraj o mocarstwowych dążeniach zgodził się na utworzenie niezależnej Ukrainy.

Dlaczego aneksja Krymu przyczyniła się do wzrostu popularności Władimira Putina?

Putin długo nie umiał znaleźć tematu, który zjednoczyłby Rosjan i zapewnił mu niesłabnącą popularność. Imał się różnych rozwiązań, w tym został wielkim przyjacielem Cerkwi. Jednak dopiero aneksja Krymu przyniosła mu wzrost poparcia.  Rosjanie cieszą się, że ich kraj tak wiele znaczy na arenie międzynarodowej i mógł pomóc swoim rodakom mieszkającym na wschodzie Ukrainy, którzy czuli się ciemiężeni przez tamtejsze władze.

Nieustanna rywalizacja Rosji z USA

Miłość do Putina bierze się także z odwiecznej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Rosjanie chcą być największym państwem na świecie. Amerykanie mają podobne ambicje. W rezultacie uważają, że dobrze się dzieje, gdy ich kraj „uspokaja” sytuację na Ukrainie, która stałą się amerykańską strefą wpływów. Oczywiście, ogromny wpływ na ich sposób myślenia odgrywa propaganda, która każdego dnia sączy się z ekranów mediów państwowych.

Władimir Putin chroni swoje życie prywatne

Władimir Putin bardzo starannie chroni swoje życie prywatne. Wiele Rosjanek jest nim zauroczonych. Wiele jednak wskazuje na to, że po rozwodzie z Ludmiłą, prezydent Rosji związał się z młodą gimnastyczką artystyczną, Aliną Kabajewą. Podobno dorobił się z nią pięciorga dzieci. Niewiele wiadomo też o córkach Putina z pierwszego małżeństwa.

Dlaczego Rosjanki kochają Putina?

Dlaczego Władimir Putin, który nie jest ani specjalnie przystojny, ani uprzejmy, spotyka się z takim zachwytem wśród Rosjanek?  Prawdopodobnie wynika to z jego tajemniczości. Putin ma dość specyficzny sposób udzielania odpowiedzi na pytania. Zawsze tak je formułuje, aby uniknąć niewygodnych kwestii. W rezultacie Rosjanki niewiele o nim wiedzą, wydaje im się niezwykle intrygujący i czarujący, a przez to atrakcyjny.

Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin, czyli rzetelny reportaż z serca Rosji

Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin to świetnie skonstruowany reportaż, ponieważ możemy z nim znaleźć cały przekrój  opinii. Barbarze Włodarczyk udało się porozmawiać z gorącymi zwolennikami urzędującego prezydenta, jego przeciwnikami oraz osobami o umiarkowanych poglądach. Polska dziennikarka spotkała się z przedstawicielami elit, ale też reprezentantami dalekiej prowincji oraz rosyjską klasą średnią. Jej książkę pt. Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin cechuje dziennikarski obiektywizm. Barbara Włodarczyk stara się nie oceniać ludzi, z którymi rozmawia. Ukazuje ich poglądy, czasem próbuje zbadać pewne zjawiska socjologiczne z pomocą pracownika Instytutu Lewady. Jej książka rzuca zupełnie nowe światło na współczesną Rosję. Pozwala zrozumieć jej mieszkańców, którzy wciąż w zdecydowanej większości popierają Władimira Putina, choć pełni on rolę prezydenta od wielu lat.

Komentarze (4)

alibabka

5 miesięcy temu

Niestety, Putin jest mistrzem propagandy. Wie, co mówić obywatelom, aby ci uważali go za najlepszego przywódcę w swoich dziejach.

Lanza

5 miesięcy temu

Putin jest w Rosji traktowany niemalże jak Bóg. Nie rozumiem tego uwielbienia, dlatego chętnie przeczytam tę książkę.

Goplana

5 miesięcy temu

To przykre, jak Putin manipuluje obywatelami. To często uczciwi ludzie, którzy chcą normalnie żyć. Za pierestrojki popadli w ubóstwo, za czasów Putina mają emeryturę na czas, więc są mu wdzięczni. Tak naprawdę wypłata emerytury to obowiązek państwa.

Zostaw komentarz