Intymnie Suchość pochwy

Swędzi i piecze… to suchość pochwy!

suchość pochwy

Suchość pochwy i bolesność stosunków to nie jedyne problemy narządów płciowych, z jakimi borykają się kobiety w trakcie menopauzy. Nawracające zakażenia bakteryjne, a wśród nich świąd narządów rodnych, to sygnał, że w organizmie coś się dzieje.

Narządy płciowe w czasie menopauzy

Świąd sromu to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, z którymi pacjentki zgłaszają się do ginekologa. W okresie przekwitania kobiety są bardziej narażone na tego rodzaju przykre doświadczenia. W wyniku niedoboru estrogenów narządy rodne ulegają zmianom. Zmniejszają się wargi sromowe, ścieńczeniu ulega także grubość skóry i naskórka. Zmianom tym towarzyszy znacznie większa możliwość doznania urazu, zakażenia bakteryjnego i wirusowego, a także uczucie potrzeby drapania się. Świąd w postaci przewlekłej występuje u co dziesiątej kobiety w wieku menopauzalnym, a okresowo pojawia się aż u co drugiej badanej.

Ten niewinny świąd…

Świąd narządów płciowych to najprościej mówiąc nieprzyjemne odczucie (najczęściej swędzenie) w okolicach intymnych, które mimowolnie prowadzi do drapania się. Do jego objawów należą także: zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, szczypanie. W niektórych przypadkach pojawia się wyprysk kontaktowy na skórze.

W wyniku świądu (a właściwie drapania) może dojść do uszkodzenia naskórka, rozległego zaczerwienienia a nawet do wtórnych stanów zapalnych i urazów. Choć w przeważającej ilości przyczyną świądu jest stan zapalny, który można łatwo wyleczyć, okazuje się, że zwykłe swędzenie może być początkiem naprawdę groźnej choroby. Aż 60% pacjentek wskazuje na przewlekły świąd, jako najwcześniejszy i najbardziej uporczywy objaw raka sromu. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, zwłaszcza występujących długo i często powracających.

M. Witczak

Uczucie suchości pochwy i bolesność stosunków to nie jedyne problemy narządów płciowych, z jakimi borykają się kobiety w trakcie menopauzy. Nawracające zakażenia bakteryjne, a wśród nich świąd narządów rodnych, to sygnał, że w organizmie coś się dzieje.

Jak leczyć „swędzący problem”?

Z reguły przypadłości tego typu nie są trudne do leczenia. Przyczyną świądu mogą być infekcje bakteryjne lub wirusowe, stan zapalny, a także pasożyty. Podłożem wyprysków kontaktowych na skórze są przeważnie podrażnienia oraz czynniki alergiczne. Aby skutecznie wyleczyć świąd narządów płciowych, nie można leczyć się samodzielnie, przy pomocy środków dostępnych w aptece bez recepty. To zaburza obraz choroby lub tylko czasowo poprawia stan zdrowia. Konieczna jest wizyta u ginekologa i rozpoznanie przez specjalistę czynnika, który powoduje dolegliwości.

Po właściwym rozpoznaniu przyczyny, wyeliminowaniu alergenów i podrażnień mechanicznych, ginekolog zaleci skuteczne leki, które złagodzą świąd oraz pozostałe dolegliwości. Lekarz może polecić zimne okłady czy maść łagodzącą z dodatkiem kamfory, mentolu i środków znieczulających. Zasadnicze leczenie, które trwa od 4-6 tygodni przeprowadza się maściami zawierającymi steroidy (kortykosteroidy). Dużą skuteczność wykazują też immunomodulatory (pimekrolimus i takrolimus), które w USA i Europie są zakwalifikowane jako leki na Atopowe Zapalenie Skóry. Szacuje się, że w przyszłości to właśnie te leki zastąpią terapię steroidową, gdyż są bezpieczniejsze i lepiej tolerowane przez pacjentów.

M. Witczak

Uczucie suchości pochwy i bolesność stosunków to nie jedyne problemy narządów płciowych, z jakimi borykają się kobiety w trakcie menopauzy. Nawracające zakażenia bakteryjne, a wśród nich świąd narządów rodnych, to sygnał, że w organizmie coś się dzieje.

Czy to rak?!

Przewlekły świąd może być pierwszym objawem nowotworu sromu. Kiedy pojawi się swędzenie nie należy panikować, ale warto pamiętać, by nie bagatelizować takich objawów, jak uporczywe, długotrwałe i powracające problemy z infekcjami krocza. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w starszym wieku, które są dużo bardziej narażone na tego typu dolegliwości. Wskazane jest zachowanie tzw. „czujności onkologicznej” i wykonywanie dodatkowych badań, m.in. biopsji, która jest istotnym elementem diagnozy w przypadku nowotworu narządów rodnych.

Świąd sromu to w dużej mierze efekt naszych zaniedbań lub niewiedzy. Niedostateczna higiena osobista to główny winowajca stanów zapalnych, ale sprzyjają mu: noszenie obcisłych spodni i „wżynającej się” bielizny ze sztucznego materiału, a także stosowanie uczulających mydeł, dezodorantów i perfum do higieny intymnej, zapachowych wkładek higienicznych, częste depilacje a nawet – nadmierna irygacja. Dbajmy więc o siebie, a świąd nie będzie dla nas groźny!

M. Witczak

Komentarze (8)

elle@elle

8 lat temu

Teraz mamy duzo plynow do higieny intymnej z paleczkami kwasu mlekowego ,jest również specjalny nawilżający żel Femina XY.

flinta_13

9 lat temu

zbic przykry zapach to podstawa!!! najlepiej uzywac plynu do higieny intymnej ja uzywam z kory dębu,!! nawilza myje i chroni przed zapaleniem!!

filodendron

10 lat temu

Ja też sobie nie wyobrażałam, żeby myć te okolice samą wodą,lekarka wytłumaczyła mi, że wszystko na zewnątrz może być umyte delikatnym mydłem, ale nie ma ono dotykać błony śluzowej i ścianek pochwy.

pati25

10 lat temu

Swędzenie oikolic intymnych to uporczywa dolegliwość.Ja nie miałam tego problemu…..Nie używam płynu do higienny intymnej tylko mydło dziecinne.Nie wyobrażam sobie abym miała używać tylko ciepłej wody.Musi być mydło

filodendron

10 lat temu

W Holandii lekarze mówią, żeby myjąc się uważać, żeby mydło nie dotarło bezpośrednio do okolic intymnych, te myć tylko ciepła wodą.Nie każą też używać żadnych żeli,nic -tylko ciepła woda.Zastosowałam to i od tego czasu mam spokój.

mejgosia

10 lat temu

Własnie ten problem był u mnie pierwsza oznaka klimakterium! To okropne uczucie i bardzo denerwujące. przytrafiło mi sie to w czerwcu i tym bardziej było uciążliwe!
Po badaniach u ginekologa dostałm maść, ktora w ciągu kilku dni dała pozytywne skutki! Zmieniłam też płyn do higieny intymnej na bardziej łagodny, o odczynniku ph 5,5 !
Od tego czasu mam spokój !

Zostaw komentarz