suchość pochwy

Suchość pochwy i bolesność stosunków to nie jedyne problemy narządów płciowych, z jakimi borykają się kobiety w trakcie menopauzy. Nawracające zakażenia bakteryjne, a wśród nich świąd narządów rodnych, to sygnał, że w organizmie coś się dzieje.

Narządy płciowe w czasie menopauzy

Świąd sromu to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, z którymi pacjentki zgłaszają się do ginekologa. W okresie przekwitania kobiety są bardziej narażone na tego rodzaju przykre doświadczenia. W wyniku niedoboru estrogenów narządy rodne ulegają zmianom. Zmniejszają się wargi sromowe, ścieńczeniu ulega także grubość skóry i naskórka. Zmianom tym towarzyszy znacznie większa możliwość doznania urazu, zakażenia bakteryjnego i wirusowego, a także uczucie potrzeby drapania się. Świąd w postaci przewlekłej występuje u co dziesiątej kobiety w wieku menopauzalnym, a okresowo pojawia się aż u co drugiej badanej.

Ten niewinny świąd…

Świąd narządów płciowych to najprościej mówiąc nieprzyjemne odczucie (najczęściej swędzenie) w okolicach intymnych, które mimowolnie prowadzi do drapania się. Do jego objawów należą także: zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, szczypanie. W niektórych przypadkach pojawia się wyprysk kontaktowy na skórze.

W wyniku świądu (a właściwie drapania) może dojść do uszkodzenia naskórka, rozległego zaczerwienienia a nawet do wtórnych stanów zapalnych i urazów. Choć w przeważającej ilości przyczyną świądu jest stan zapalny, który można łatwo wyleczyć, okazuje się, że zwykłe swędzenie może być początkiem naprawdę groźnej choroby. Aż 60% pacjentek wskazuje na przewlekły świąd, jako najwcześniejszy i najbardziej uporczywy objaw raka sromu. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, zwłaszcza występujących długo i często powracających.

M. Witczak