Dieta Włącz do diety...

Suszone śliwki jak promienie słońca

suszone-sliwki-jak-promienie-slonca

Doskwiera Ci brak promieni słonecznych zimą? – sięgnij po suszone śliwki.

Sekret śliwek

Zimą często cierpimy nie tylko na brak promieni słonecznych, ale i na brak witamin. Nie chcąc ratować się syntetycznymi substytutami, ani modnymi aczkolwiek nie do końca wskazanymi w naszym klimacie owocami tropikalnymi, warto jest sięgnąć po to, co przygotowała nam natura w formie najbardziej skondensowanej – suszonymi owocami.

Suszone owoce nie dość, że są łatwo przyswajalnym pokarmem, to dostarczają nam zastrzyk energii, witamin oraz błonnika. Wśród owoców suszonych niepodzielnie panuje suszona śliwka, która nie tylko sprzyja usuwaniu złogów z organizmu, ale też chroni nasze kości oraz komórki przed wolnymi rodnikami.

Na trawienie

Już nasze babcie wiedziały, że trzy suszone śliwki na czczo pomagają na kłopoty z wypróżnianiem. Dopiero od niedawna naukowcy wyjaśniają dlaczego tak się dzieje.

Suszone śliwki zawierają sorbitol (cukier nie ulegający fermentacji), który sprzyja rozwojowi pożądanych mikroorganizmów w jelitach i skraca czas wędrówki stolca. Zawierają także dużą ilość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, który jest niezbędny dla naszego systemu trawiennego. Rozpuszczalny błonnik w żołądku miesza się z wodą i staje się przez to bardziej kleisty. Powoduje to wolniejsze opróżnianie żołądka, dając uczucie nasycenia, a ciału pomaga w absorbowaniu ważnych składników odżywczych. Nierozpuszczalny błonnik nadaje masę i wciąga wodę do jelit, powodując zmiękczenie stolca, który szybciej jest eliminowany.

Bionica.pl

Doskwiera Ci brak promieni słonecznych zimą? – sięgnij po suszone śliwki.

Dzięki poprawieniu trawienia, nierozpuszczalny błonnik zapobiega powstawaniu hemoroidów i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Szczególnie polecane są dla osób przyjmujących leki przeciwbólowe na bazie kodeiny, która powoduje zaparcia.

Przeciwko osteoporozie i osteopenii

Na suszone śliwki przychylnym okiem powinny także spojrzeć panie dbające o kości, zwłaszcza po menopauzie. Badania kliniczne przeprowadzone na Florida State University (FSU), które zostały opublikowane przez Aging Research Review sugerują, że suszone śliwki mogą odwrócić osteoporozę u kobiet po menopauzie. Poproszono kobiety objęte badaniami, aby jadły dziennie 100 gram suszonych śliwek przez okres trzech miesięcy. Okazało się, że po tym okresie stan ich biomarkerów, które mierzą tempo tworzenia się kości, polepszył się w porównaniu z grupą kontrolną, która spożywała w tym czasie 75 gram suszonych jabłek.

W innych badaniach przeprowadzonych na San Francisco Veterans Administration Medical Center, dr Bernarda Hallorana odkrył, że dieta, do której włączono sproszkowaną suszoną śliwkę, spowodowała odbudowę kości u myszy (odpowiednik dla ludzi w średnim wieku i okresie postmenopauzalnym) w czasie ich normalnego starzenia się.

W walce z wolnymi rodnikami

Suszone śliwki są naszym sprzymierzeńcem także w walce z upływem czasu. Obok tzw. super owoców, skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, a wg naukowców z Bostonu mają najwyższe właściwości antyoksydacyjne.

Bionica.pl

Doskwiera Ci brak promieni słonecznych zimą? – sięgnij po suszone śliwki.

 

Naukowcy z Tufts University w Bostonie odkryli, że suszone śliwki mają dwukrotnie większą moc niszczącą wolne rodniki niż na przykład jagody czy rodzynki. Z wynikiem 8059 jednostek ORAC (Oxygen Radical Absorbency Capacity) na 100 gram plasują się na pierwszej pozycji na liście owoców o właściwościach antyoksydacyjnych. Antyoksydanty to związki chroniące komórki przed zniszczeniem na skutek wolnych rodników, palenia, zanieczyszczenia i promieniowania UV.

Dla porównania, pomarańcze uplasowały się z wynikiem 2100, a banany zaledwie 795 jednostek ORAC. Suszone śliwki zawdzięczają swoje właściwości antyoksydacyjne głównie wysokiemu stężeniu kwasu hydroksycynamonowego. W skład kwasu hydroksycynamonowego wchodzą kwasy: neochlorogenowy i chlorogenowy, które są bardzo efektywne w wyłapywaniu wolnych rodników. Obok kwasu hydroksycynamonowego suszone śliwki bogate są w antocyjany, pigmenty flawonoidów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

Suszone na słońcu

Coraz więcej przemawia za tym, że słusznie umieszcza się suszone śliwki na światowej liście najzdrowszych owoców. Stanowią doskonałą przekąska na zimowe wieczory. Idealne jako substytut słodyczy. Dobrze jest je mieć pod ręką, żeby w chwili słabości nie sięgnąć po batonik. Pamiętajmy jednak by sięgać po owoce suszone na słońcu, pochodzące z upraw ekologicznych, szczególnie wtedy kiedy nasze żołądki wrażliwe są na siarczany!

Bionica.pl

Komentarze (6)

pati25

10 lat temu

Czytając ten artykuł stwierdziłam,że moje wiadomości na temat suszonych śliwek nie były do końca pełne.Wiedziałam o ich dobroczynnym wpływie na skórę.Lcz o wpływie na osteoporozę nie…Bardzo lubię jeść suszone śliwki.Lecz uważajmy z ich ilością.Są bardzo kaloryczne

Emilly27k

10 lat temu

Są dobre w smaku. Gdy chcę coś na ząb to właśnie zastępuje sobie właśnie suszem w postaci suszonych rodzynek. Nie widzę nic w podjadaniu szuszu.

możefajna

10 lat temu

Uwielbiam suszone śliwki. Był czas, że spożywałam je bardzo systematycznie.
Zatem – mogę napisać… z tym lżejszym wypróżnianiem…. to do końca tak
nie jest. Na początku i owszem…. potem – widocznie organizm się przyzwyczaił
i przestało skutkować… To wszystko….mamy w genach…. ale zrzucić 24-kilo
przez dwa miesiące…. to jest powód do dumy…. hehe Bez – śliwek….

drobina

10 lat temu

Lubię suszone śliwki. Sporo wiedziałam na temat ich walorów, ale i tak mnie zaskoczyliście nowymi informacjami. Widzę, że przy moich chorobach i lekarstwach jakie zażywam, suszone śliwki powinnam jeść o wiele częściej niż dotychczas. Dziękuję za ten artykuł.

babka

10 lat temu

Bardzo lubię takie śliweczki i jem je kiedy mam ochotę na słodycze. Pewnie nic z tego zastępstwa nie wynika bo one też są kaloryczne. Trudno.

filodendron

10 lat temu

O doskonałych walorach śliwek wiedziałam ,jak się okazuje tylko częściowo.Nie wiedziałam ,że także, że działają przeciwko osteroporozie.T o jest dla mnie zupełna nowość. Bardzo dobry artykuł, który wnosi wiele nowych wiadomości.

Zostaw komentarz