HTZ Zalety HTZ

Czy suplementy na menopauzę są równie skuteczne jak HTZ?

HTZ

Menopauza wyznacza nowy etap życia kobiety. Towarzyszą jej różne dolegliwości, na które medycyna ma swoje sposoby. Czy suplementy na menopauzę są równie skuteczne jak HTZ?

Co na menopauzę?

To pytanie zadają sobie kobiety, które oczekują bądź już doświadczają uroków przekwitania. Menopauza niesie ze sobą dolegliwości, które uprzykrzają codzienne życie kobiet. Zmiany hormonalne prowadzą do powstawania objawów, które dla wielu pań są niezmiernie problematyczne. Rozwiązaniem są więc odpowiednie środki. Tutaj rodzi się pytanie w stylu – odpowiednie czyli jakie? To jest już kwestią indywidualną, ponieważ każda z kobiet może inaczej odczuwać menopauzę. Nie zawsze pojawiają się typowe objawy takie jak uderzenia gorąca czy nocne poty. W ich doborze pomaga lekarz, gdyż tylko na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań, można dostosować skuteczne leczenie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy na menopauzę. Dużym zainteresowaniem cieszy się także HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza. Co jest skuteczniejsze?

Suplementy na menopauzę a HTZ

Kobiety przechodzące menopauzę mogą skorzystać z działania leków, dostępnych w aptekach bez recepty. Suplementy na menopauzę, bo o nich właśnie mowa, to ogromny wybór środków, zawierających wyciągi roślinne. Wiele z nich swoim składzie zawiera wyciągi z czerwonej koniczyny, szałwii czy melisy. Suplementy mają za zadanie złagodzić objawy menopauzy, poprawiając tym samym komfort i samopoczucie kobiety. Czerwona koniczyna jest dość popularnym składnikiem tego typu farmaceutyków, ze względu na fitoestrogeny. To związki roślinne, które w budowie przypominają hormony. Różnica polega jednak na ich bezpiecznym działaniu, Nie stwarzają bowiem wzrostu ryzyka raka piersi czy endometrium. Suplementy na menopauzę mogą być także stosowane u kobiety z różnymi chorobami, co nie zawsze jest możliwe w przypadku HTZ. Przyjmowanie takich środków nie wymaga konsultacji z lekarzem.

Nieco inaczej jest przy hormonalnej terapii zastępczej. Tutaj pod uwagę bierze się stan zdrowia kobiety, wszelkie choroby i inne czynniki, które mogłyby być przeciwwskazaniami do rozpoczęcia leczenia. Tylko lekarz może zlecić pacjentce hormony. Dostosowuje on dla niej indywidualną dawkę i okres całej terapii. Kobieta nie powinna hormonów przyjmować zbyt długo. Panie obawiają się tej formy leczenia, ponieważ po jej długotrwałym stosowaniu może wzrosnąć ryzyko zachorowania na raka piersi czy inne choroby. Badania wykazują jednak na minimalny wzrost, przez co HTZ wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą niwelowania objawów menopauzy.

suplementy na menopauzęW związku z tym, iż nie każda kobieta kwalifikuje się do leczenia przez HTZ, suplementy na menopauzę stanowią doskonałą alternatywę. Co do skuteczności, nie należy negować żadnej z metod, ponieważ wszystko zależy od reakcji organizmu kobiety, a ta jak wiemy, może być mocno zróżnicowana.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

7 lat temu

Suplementy może pomagają złagodzić objawy menopauzy ale HTZ je całkowicie eliminuje.Przynajmniej u mnie.Ja jestem bardzo zadowolona z tej terapii.Chociaż każdy organzm jest inny.Jednej kobiecie pomagają suplementy a drugiej HTZ.Trzeba wybrać dla siebie idealną formę leczenia.Wybór należy do kobiety

filodendron

7 lat temu

Wydaje mi się, że HTZ jest bardziej skuteczna. Kobiety boją się, że ma skutki uboczne, ale zioła też mają skutki uboczne i zachodzą interakcje między ziołami a lekami. Trzeba pytać, czytać na te tematy to wszystko bedzie dobrze 🙂

dulcynea

7 lat temu

Nie każda kobieta może stosować HTZ , więc dobrze że te kobiety mogą stosować suplementy. Które także mogą być skuteczne , by pomóc kobietom w pokonać trudne objawy menopauzy 🙂

Zostaw komentarz