suplementy-diety

Wiele się mówi o suplementach diety. Szczególnie często temat ten pojawia się w dyskusjach osób, które chciałaby za pomocą takich środków poprawić coś w swoim wyglądzie. Zanim jednak zdecydujemy się na przyjmowanie suplementów, powinniśmy się dowiedzieć, z jakimi substancjami mamy do czynienia i jak mogą one wpływać na nasz organizm.

Czym właściwie są suplementy diety?

Najprościej mówiąc, jako suplementy diety określa się produkty stanowiące źródło skoncentrowanych składników odżywczych (witamin, składników mineralnych) lub innych składników o działaniu fizjologicznym (aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik, lecytyna). Aby suplementy diety mogły być łatwo przyjmowane, powinny być dostępne w formie umożliwiającej dawkowanie w małych, odmierzonych ilościach, na przykład jako kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem, ampułki z płynem.

Przyjmowanie suplementów diety

O suplementach diety przypominamy sobie coraz częściej, kiedy zależy nam na poprawie urody, osiągnięciu lepszych wyników sportowych, zwalczeniu nadwagi lub zastąpieniu racjonalnych posiłków. Motywy te nikogo nie dziwią, szczególnie gdy za oknem widać pierwsze oznaki wiosny. Łatwiejszy powrót do formy straconej przez jesienno-zimowy czas można osiągnąć, wspomagając się dostępnymi na rynku preparatami. Aby jednak urzeczywistnić zamierzone cele i nie przypłacić tego zdrowiem, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.

Po pierwsze, suplementy diety należy przyjmować rozsądnie. Powinny stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety, opartej na tradycyjnych produktach żywnościowych. Po drugie, nie wolno przekraczać zalecanych dawek, ponieważ w wypadku tych związków ich nadmiar jest równie szkodliwy jak ich niedobór. Po trzecie (i najważniejsze), suplementy diety można stosować jako środki zmniejszające ryzyko wystąpienia niektórych chorób, cały czas jednak pamiętając, że nie są lekami. Pod żadnym pozorem nie zastąpią farmaceutyków i nie można ich wykorzystywać w leczeniu, szczególnie bez konsultacji z lekarzem.

mgr inż. technologii żywności Małgorzata Kowalska