strach przed odrzuceniem

Relacje damsko-męskie nie zawsze układają się tak, jak byśmy tego chciały. Czasem jednej stronie zależy, podczas gdy druga nie jest zainteresowana kontynuowaniem znajomości. Wiele osób przegapia szansę na prawdziwą miłość, a wszystko to przez strach przed odrzuceniem. Czy można go w jakiś sposób pokonać?

Boję się, że dostanę kosza

Strach przed odrzuceniem odczuwają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak to faceci są bardziej narażeni na dostanie kosza. Choć żyjemy w XXI wieku, panie nie przywykły do wykonywania pierwszego kroku i zagadywania do mężczyzn. To wciąż głównie domena panów. Nic dziwnego, że to właśnie oni statystycznie częściej dostają kosza. Strach przed odrzuceniem stanowi codzienność wielu z nich.

Strach przed odrzuceniem – ludzka rzecz

Zapewne zauważyłaś, że mężczyźni dzieją się na trzy kategorie. Facetów, którzy bez żadnego zażenowania rzucą w kierunku obcej kobiety jakiś „błyskotliwy” tekst, który nie wiadomo, jak potraktować. Takich mężczyzn panie omijają szerokim łukiem. Istnieją też faceci kulturalni i diabelnie pewni siebie, którzy podchodzą do kobiety, mając w głębokim poważaniu, z jaką reakcją się spotkają.  Kosz to dla nich żaden problem, ponieważ doskonale wiedzą, ile są warci. Trzecia kategoria jest najbardziej liczna, to mężczyźni, którzy biorą pod uwagę możliwość odrzucenia i podchodzą do sprawy nieco bardziej emocjonalnie. W tej ostatniej grupie znajdują się zarówno mężczyźni o normalnej samoocenie – ani przesadnie wysokiej, ani przesadnie niskiej oraz panowie, którzy nie do końca wierzą w siebie.

Ona nie jest z mojej ligi, ona mnie nie zechce

Strach przed odrzuceniem potrafi być paraliżujący. Niektórzy mężczyźni nawet nie próbują podejść do atrakcyjnej kobiety, ponieważ uważają, że nie jest ona z ich ligi. Inni w jakiś sposób nawiązują znajomość, ale potem milkną, bo boją się, że ona ich nie zechce. Lubi się z nimi spotykać, ale nie widzi w nich atrakcyjnego partnera, z którym mogłaby się związać. Każdy gesty ze strony kobiety, który jest neutralny, interpretują na swoją niekorzyść. Ona nie odpisała od razu, to pewnie jej nie zależy. Nie nocowała w domu, to pewnie spotyka się z kimś, kto jest bardziej męski i zdecydowany. Niektórzy mężczyźni rozwijają znajomość, a gdy wszystko jest na dobrej drodze, nagle się wycofują, widząc własne zaangażowanie. Boją się, że mogą zakochać się jeszcze mocniej, a wtedy ona z pewnością powie im, że widzi w nich tylko dobrego kumpla.

Przyczyny niskiej samooceny

Strach przed odrzuceniem często nie ma racjonalnych przesłanek. Po prostu mężczyzna boi się zranienia i nie angażuje się w znajomość z kobietą, bo może dostać kosza na dowolnym etapie randkowania. Strach przed odrzuceniem może mieć różne przyczyny. Niektórzy mężczyźni zostali zranieni przez swoją pierwszą miłość. Być może dziewczyna, w której się zakochali, wyśmiała ich lub dała kosza, zanim na dobre zaczęli zabiegać o jej względy. Czasem strach przed odrzuceniem ma swoje korzenie w dzieciństwie i rozwodzie rodziców. Kiedy indziej wynika z kompleksów związanych z wyglądem zewnętrznym lub charakterem. Mężczyzna, który uważa się za słabo zbudowanego, będzie bał się, że kobieta odejdzie z bardziej umięśnionym facetem. Natomiast facet, który jest delikatny, obawia się, że jego wrażliwość zostanie potraktowana jako babska cecha i słabość.

Jak walczyć ze strachem przed odrzuceniem?

Ze strachem przed odrzuceniem można walczyć, uświadamiając sobie, w czym tkwi problem.  Jeśli pierwsza dziewczyna zachowała się nie w porządku, warto zwrócić uwagę na to, że to ona popełniła błąd, a kobieta, która pojawiła się na horyzoncie, może mieć zupełnie inny charakter. Odejście jednego z rodziców z pewnością było bardzo przykrym doświadczeniem, ale nijak ma się ono do relacji z tą konkretną kobietą. Skoro ona już się umówiła na randkę, to chyba zdawała sobie sprawę, że nie wyglądasz jak lekkoatleta, a mimo to musiałeś wpaść jej w oko. Męska wrażliwość i delikatność jest postrzegana przez panie jako urocza. To właśnie wrażliwi faceci mają w sobie największą motywację, aby dbać o swoją kobietę i ją chronić.

Nie martw się na zapas

Strach przed odrzuceniem warto pokonywać stopniowo. Przede wszystkim obserwując zachowanie drugiej osoby. Bardzo często bowiem da się wysondować, jaki stosunek ma do nas kobieta, z którą się spotykamy. Jeśli ona zawsze odpisuje lub oddzwania, nie odmawia spotkań, podczas nich czujesz, że świetnie się bawiliście, to znaczy, że tak jest. Warto nauczyć się nie dopuszczać do głowy czarnych myśli. To właśnie one nas ograniczają, frustrują i uniemożliwiają czerpanie z życia szczęścia.

Poza tym warto uświadomić sobie, że nawet jeśli dostaniemy kosza, to świat się nie skończy. Niezainteresowanie drugiej osoby nie kształtuje naszej wartości, ponieważ ona  po prostu jest i pozostaje niezależna od tego, czy jesteśmy z kimś czy nie.

Magdalena Kukurowska