Starczowzroczność
Grafika dostarczona przez partnera
Wraz z postępującym procesem starzenia się narządu wzroku, stopniowo zaczynają się pojawiać problemy z ostrością widzenia. To najczęściej starczowzroczność. Objawy tej dolegliwości są dość charakterystyczne. Osoby nią dotknięte zaczynają zauważać, że coraz mniej wyraźnie widzą przedmioty i obiekty blisko położone. Pojawiają się trudności w czytaniu tekstów napisanych drobną czcionką. Problemem staje się też obsługa telefonu i innych, na co dzień używanych urządzeń elektronicznych. Coraz trudniej wykonywać także codzienne czynności, które wymagają ostrego widzenia. Jak zatem radzić sobie ze starczowzrocznością? Zdecydować się na tradycyjne okulary, czy może na soczewki kontaktowe?

Co to jest prezbiopia?

Starzenie organizmu jest procesem nieuniknionym i dotyczy wszystkich organów, z jakich jest on zbudowany, także oczu. Wraz z wiekiem w narządzie wzroku zaczynają zachodzić stopniowe zmiany, które powodują pogorszenie ostrości widzenia. Najczęściej już po 40 roku życia pojawiają się pierwsze objawy starzenia się wzroku. Problemy z wyraźnym widzeniem z bliska, a także bóle głowy i szybkie męczenie się wzroku to symptomy, które najczęściej zwiastują starczowzroczność. Objawy te są dość typowe dla tej dolegliwości. Niemniej, kiedy pojawia się problem z ostrością widzenia, koniecznie należy to skonsultować ze specjalistą. Tylko profesjonalne badanie wzroku może wykluczyć ewentualne choroby oczu i potwierdzić, że nasze dolegliwości to prezbiopia.

Główne przyczyny prezbiopii

Prezbiopia to nic innego jak upośledzenie zdolności akomodacji oka. Następuje w wyniku zmian zachodzących w budowie soczewki wewnątrz gałkowej. Wraz z wiekiem staje się ona mniej elastyczna, grubsza i sztywniejsza. Traci w ten sposób możliwość płynnego zmieniania swojego kształtu i naprzemiennego skupiania wzroku na obiektach położonych blisko i daleko. Układ optyczny oka nie pracuje prawidłowo, dlatego zaczynają pojawiać się problemy z ostrością widzenia. Na szczęście są skuteczne metody, aby poprawić ten stan. Odpowiednie okulary korekcyjne, czy też soczewki kontaktowe zdecydowanie polepszają jakość i komfort widzenia, Są niezastąpione przy problemie, jakim jest starczowzroczność. Objawy prezbiopii są dość uciążliwe i utrudniają życie, jednak łatwo można sobie z nimi poradzić.

Jak skutecznie sobie radzić ze starczowzrocznością?

Problemy z ostrością widzenia po 40 roku życia nie są rzadkością, co więcej, nie muszą zwiastować choroby oczu. Jeżeli nie pojawiają się nagle, nie towarzyszą im inne, poważne dolegliwości to należy uznać, że to starczowzroczność. Objawy prezbiopii postępują stopniowo i w początkowym stadium osoba nią dotknięta może ich nawet nie zauważyć. Kiedy jednak trudności z wyraźnym widzeniem się nasilają, należy odwiedzić specjalistę, który dobierze okulary korygujące o odpowiedniej mocy. Osoby aktywne mogą też zdecydować się na soczewki kontaktowe. Przy ich pomocy koryguje się rozmaite wady wzroku, w tym także starczowzroczność. Objawy tej choroby oczu związanej głównie ze starzeniem się narządu wzroku można więc w prosty sposób skorygować.

Soczewki kontaktowe polecane przy prezbiopii

Jeszcze nie tak dawno prezbiopia była wyłącznie korygowana za pomocą tradycyjnych okularów korekcyjnych. Dziś osoby dotknięte tą dolegliwością coraz chętniej decydują się soczewki kontaktowe. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Soczewki korygujące starczowzroczność są tak zaprojektowane, aby osoba je nosząca zachowała ostrość widzenia na każdą odległość. Jeśli więc prezbiopii nie towarzyszą inne, poważne choroby oczu, wieloogniskowe soczewki będą idealną metodą korygowania tej wady wzroku.