Boże Narodzenie 2018 Lifestyle, czyli o tym się mówi Styl życia

Sprzątamy dom na Święta

sprzątamy dom

Na samą myśl o sprzątaniu popadamy w zagubienie, szczególnie jeśli do Świąt pozostało zaledwie kilka dni, a my nawet nie tknęliśmy odkurzacza czy miotły. Nasze rady pozwolą szybko i skutecznie posprzątać dom na Święta.

Odpowiednia organizacja

Sprzątnie warto wcześniej zaplanować. Odpowiednia organizacja pozwoli na bardziej efektywne i szybsze zrobienie porządków. Nie traćmy tylko głowy. Nikt nie jest idealny. Jeśli zamierzamy zostać na siłę perfekcyjną panią domu, odetchnijmy głęboko i zejdźmy na ziemię. W domu ma być czysto, ale nie kosztem naszych bliskich, dlatego jeśli nie zdążymy czegoś wykonać nie przejmujmy się tym zupełnie. Skupmy się na najważniejszych miejscach naszego domu. Do pracy zaangażujmy naszą rodzinę. Nie bierzmy na swoje barki sprzątania całego domu. Rozplanujmy pomieszczenia tak, aby każdy miał swoje zajęcie do wykonania. Rozłóżmy pracę na kilka dni, co pozwoli nam na opanowanie bałaganu.

Wyrzucamy to, co niepotrzebne

W każdym domu znajdują się przedmioty, które już dawno należało wyrzucić. Okres przedświąteczny jest najlepszą okazją, aby się ich pozbyć. Najpierw zróbmy porządki w lodówce. Zrobimy miejsce na świąteczne zakupy. Następnie przejrzyjmy leki i kosmetyki. Z pewnością znajdziemy produkty, których data ważności dawno upłynęła. Pozbądźmy się starych gazet i zbędnych ulotek reklamowych. Od razu zrobi się więcej miejsca i porządku w naszym domu.

Odkurzamy cały dom

Gdy już uporządkowaliśmy przedmioty i wyrzuciliśmy wszystkie te, które nie były nam już potrzebne, pora na odkurzanie. Oprócz podług i dywanów ważne są wszystkie zakamarki. Pod łóżkiem czy kanapą też znajdziemy kurz, dlatego również w tych miejscach należy odkurzyć. Przesuńmy sofę i fotele, gdy zajdzie taka potrzeba. W końcu nie sprzątamy sami, więc działajmy wspólnie i tym samym bardziej efektywnie. Nie zapomnijmy także o listwach podłogowych czy kanapie, ją także warto odkurzyć.

Myjemy okna i podłogi

Po odkurzaniu należy umyć podłogi. Dzięki temu mniej kurzu się na nich osiądzie, a my zyskamy czyste powierzchnie. Na mycie okien warto poświęcić około 2 dni. Nie padniemy ze zmęczenia, a nasze szyby będą prezentować się czysto.

Czyścimy kuchnię i łazienkę

Takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka zostawmy na ostatnie dni przed Świętami. To właśnie w nich będziemy spędzać najwięcej czasu, więc zdążymy je ubrudzić gotując czy piekąc. Niezwykle przydatne podczas sprzątania mogą okazać się chusteczki czyszczące powierzchnię oraz wszelkiego rodzaju środki w sprayach. Dzięki nim szybko i sprawnie umyjemy zlewy, wannę, brodzik czy kafelki. Zaopatrzmy się wcześniej w gadżety do sprzątania, które ułatwią nam przedświąteczne porządki.

Diabeł tkwi w szczegółach

sprzątanie

Idealnie posprzątany domu lub wrażenie porządku to magia szczegółów. Warto zatem zadbać o detale, dzięki którym nasz dom będzie lśnił czystością. Na koniec sprzątanie przetrzyjmy klamki, baterie i włączniki światła. Wyczyśćmy lustro w łazience i nie zapominajmy przetrzeć kurzu ze sprzętu RTV i AGD. W tym celu niezbędna może okazać się ściereczka z mikrofibry. Po takim wysiłku zdecydowanie zasługujemy na odpoczynek. Nie pozostaje nam więc nic innego jak usiąść wygodnie i rozkoszować się wolnym czasem w posprzątanym domu. I kto powiedział, że nie można zostać perfekcyjną panią domu?

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

dulcynea

7 lat temu

Świąteczne sprzątanie mieszkania już poza mną.
Ale tak jak zauważyłaś Filo , sprzątanie nie ma końca .
Bo wszyscy bałaganimy 🙂 A nie wszyscy sprzątają po sobie.

filodendron

7 lat temu

Posprzątałam gruntownie już trochę wcześniej, ale wiadomo sprzatanie to „syzyfowa praca” i każdego dnia trzeba coś „dosprzątać” , bo rodzina nakruszy , poplami itp. Korona perfekcyjnej pani domu mnie nie obchodzi, nie chcę być niewolnicą ściereczki i mopa.

pati25

7 lat temu

Organizacja pracy jest tu niezbędna.Zaplanowanie co będziemy robić po kolei.Ja mam już posprzątane,wszędzie dekoracje..Jeszcze tylko drobiazgi i gotowe.

Zostaw komentarz