Porady Uroda

Sposoby na odmrożone dłonie

sposoby na odmrożone dłonie

Od kilku tygodni zima daje nam się we znaki, mróz daje nam się we znaki, przez co u wielu z nas dochodzi do odmrożenia niedostatecznie zabezpieczonych części ciała. Wystarczy, że zapomnimy zabrać z domu rękawiczki, czapkę, a autobus trochę się spóźni. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na odmrożone dłonie.

Zapewne zauważyłaś, że podczas upałów twoje dłonie mocno się pocą. Podobnie dzieje się w przypadku stresu. Skóra dłoni jest wręcz usiana gruczołami potowymi, które odpowiadają za termoregulację organizmu. Niestety, niemal w ogóle nie występują w niej gruczoły łojowe, przez co nasze ręce stają się szczególnie podatne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.  Wystarczy kontakt ze zbyt silnym detergentem np. podczas zmywania naczyń, by dłonie odwdzięczyły się nam zaczerwienieniem, świądem i pieczeniem.  Delikatna skóra rąk nie przepada też za mrozami, wiatrem i centralnym ogrzewaniem.

Dbaj o dłonie i noś rękawiczki!

Największą zbrodnią, jaką możemy zimą popełnić na dłoniach, jest wychodzenie z domu bez rękawiczek. Wydawać by się mogło, że nie stanie się nic złego, jeśli nie założymy ich na krótkim spacerze z psem. To błędne myślenie, bowiem delikatna skóra dłoni nie przepada za gwałtownymi zmianami temperatury. Postaraj się zawsze mieć w kieszeni płaszcza parę ciepłych rękawiczek. Jeśli niewiele przebywasz na świeżym, mroźnym powietrzu możesz nosić rękawiczki 5-palczaste. Jeśli natomiast wybierasz się na długi spacer z psem, załóż lepiej rękawiczki z jednym palcem. Na ich korzyść przemawia bowiem fakt, że nasze dłonie grzeje nie tylko ciepły materiał, ale też same palce, które się ze sobą stykają.

Zimowa pielęgnacja rąk

Wychodzisz na dłuższy spacer z przyjaciółką? Pamiętaj o posmarowaniu dłoni grubą warstwą tłustego kremu. W drogeriach i aptekach z pewnością znajdziesz specyfiki dostosowane do obecnej pory roku. Zimowy krem do rąk charakteryzuje się wysoką zawartością emolientów, czyli substancji o działaniu natłuszczającym, które zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Jeśli nie masz aktualnie takiego pod ręką, możesz zabezpieczyć dłonie tłustym kremem do twarzy.

Odmrożone dłonie ogrzewaj stopniowo!

Gdy wracamy do domu zmarznięte, pierwszą rzeczą, jaką robimy, jest odkręcanie ciepłej wody. Chcemy w ten sposób szybko rozgrzać dłonie. Tymczasem niecierpliwość może nas sporo kosztować. Po powrocie z mroźnego podwórka dłonie należą ogrzewać stopniowo. Na początek myjemy je w letniej wodzie, stopniowo zwiększając jej temperaturę. W przeciwnym wypadku zaszkodzimy kruchym naczynkom i doprowadzimy do ich popękania.

Sposoby na odmrożone dłonie – maść z witaminą A

Co jednak zrobić, gdy odmrożone dłonie spędzają nam sen z powiek? Każdemu przecież zdarza się zapomnieć z domu rękawiczek? W takiej sytuacji należy jak najszybciej przystąpić do regeneracji zniszczonej skóry. Pomóc może nam w tym odżywcza maseczka do  twarzy. Wcieramy ją w dłonie i czekamy kilkanaście minut, po czym spłukujemy.  Sprawdzonym sposobem na odmrożone dłonie jest również maść z witaminą A. Bez problemu kupimy ją w każdej aptece. Maść z witaminą A przynosi rewelacyjne rezultaty, a kosztuje zaledwie kilka złotych.

Dobre rezultaty można też uzyskać przy wykorzystaniu zwykłego kremu do rąk, który rozprowadzamy na dłoniach grubą warstwą, po czym zakładamy foliowe i bawełniane rękawiczki. Aby zwiększyć przenikanie składników aktywnych w głąb skóry, dłonie w rękawiczkach możemy dodatkowo podgrzewać za pomocą letniego nawiewu suszarki do włosów.

Zabieg parafinowy na dłonie

Zimą warto pomyśleć o wizycie u kosmetyczki i wykonaniu zabiegu parafinowego na dłonie. Procedurę tę można też przeprowadzić w domu, ale nie każdy posiada wszystkie akcesoria. Pewne rzeczy czasem lepiej powierzyć fachowcom mającym stosowną wiedzę i doświadczenie.

 

Irmina Cieślik

 

Komentarze (4)

Emilly27k

4 lata temu

Korzystam z rękawiczek. Zanim je założę to smaruje dłonie kremem do rąk, a potem maseczką z dodatkiem kwasu omega. Efekty widać po 2 dniach. Delikatne, mniej zmarznięte, ciepłe.
Polecam zakładać rękawiczki:)

filodendron

4 lata temu

Dzisiaj pierwszy raz ubrałam rękawiczki – ale z powrotem juz je zdjęłąm . Jest jednak stosunkowo ciepło przy plusowej temperaturze 1-2 stopnie ju,z mi ręce nie marzną. mam kilka par rękawiczek , ale nie uzywam , raczej jak mi zimno trzymam ręce w kieszeniach.

dulcynea

4 lata temu

Ręce mi bardzo marzną , nie odważyłabym się wyjść bez rękawic.
Jak jest duży mróz nawet w rękawiczkach dłonie mi marzną.
Rękawiczki mam różne grubsze i ciensze. Kupiłam też żelowe ogrzewacze do rąk – sprawdzają się 🙂

Zostaw komentarz