Fitness Jak ćwiczyć?

Sport i czekolada

sport-i-czekolada

Jaka jest podstawowa rzecz, którą zabralibyście ze sobą na biegun północny albo na wyprawę w Himalaje? Ciepłą odzież, namioty, odpowiednie buty? Czekoladę? Tak, to nie żart. Towarzyszyła ona wszystkim wyprawom na biegun północny. Dlaczego?

Węglowodany to paliwo dla naszego organizmu. Przede wszystkim dostarczają energii mięśniom, dzięki czemu możemy nie tylko chodzić, ale także uprawiać sporty czy zdobywać bieguny. Ponadto na energii pochodzącej z węglowodanów opierają się wszystkie funkcje organizmu, w tym procesy metaboliczne tłuszczów i białek. Węglowodany można dostarczać organizmowi na wiele sposobów, między innymi w formie cukrów. I właśnie do tej kategorii możemy zaliczyć czekoladę.

Cukry to dla organizmu szybki zastrzyk energii, który pozwala mu działać dalej w sytuacji wyczerpania. To dlatego na górskie wycieczki warto zabierać ze sobą tabliczkę czekolady – kilka kostek zjedzonych podczas wspinaczki spowoduje, że droga na górę okaże się o połowę łatwiejsza.

To samo dotyczy wszystkich form wysiłku fizycznego. Czekoladę docenią również osoby, które zamiast na wycieczkach spędzają czas na pracy umysłowej. Węglowodany wpływają na lepsze utlenienie mózgu, a co za tym idzie – podnoszą sprawność umysłową.

Cukry i pochodzące z nich węglowodany to nie jedyne, czego dostarcza organizmowi czekolada. Zawiera także sporo tłuszczu. Podczas gdy węglowodany to natychmiastowy zastrzyk energii, tłuszcze dostarczają jej nieco wolniej, ale dzięki temu wystarcza jej na dłużej.

W czekoladzie dobrej jakości (przede wszystkim w tej o dużej zawartości masy kakaowej) znajdziemy sporo aminokwasów w białkach – podstawowym budulcu tkanek ludzkiego organizmu. Czekolada zawiera ponadto sporo minerałów – warto o tym pamiętać, bo wiele z nich tracimy wraz z potem, podczas wysiłku fizycznego.

Ireneusz Orzeł

Jaka jest podstawowa rzecz, którą zabralibyście ze sobą na biegun północny albo na wyprawę w Himalaje? Ciepłą odzież, namioty, odpowiednie buty? Czekoladę? Tak, to nie żart. Towarzyszyła ona wszystkim wyprawom na biegun północny. Dlaczego?

Dodatkową zaletą czekolady jest jej wpływ na dobre samopoczucie, do którego kluczem jest fenyloetyloamina, naturalny związek o działaniu biologicznym. Substancja ta jest zawarta w niektórych produktach spożywczych (przede wszystkim w czekoladzie), ale jest również wytwarzana przez mózg. Jej produkcja wzrasta podczas wysiłku fizycznego, poprawiając nastrój, zwiększając wydolność organizmu i jego odporność na ból.

Najprawdopodobniej to ona jest odpowiedzialna za fenomen tak zwanej euforii biegacza, czyli uczucia radości i uniesienia które towarzyszy osobom podczas długotrwałej aktywności fizycznej (na przykład biegu długodystansowego). Ta sama substancja znajduje się w czekoladzie, pomagając walczyć zmęczeniem i znacząco poprawiając nastrój.

Jaki stąd wniosek? Nie ruszać się z domu bez czekolady! Czy to długi spacer, czy górska wycieczka, godzina na basenie czy wyprawa na biegun, czekolada przyda się każdemu. Są jednak złe wiadomości: wszystkie zalety czekolady i jej zniewalający smak nie zastąpią (niestety) zbilansowanej diety.

Dbając o zdrowie i sylwetkę, powinniśmy sięgać po zróżnicowane produkty, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Warto jednak pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego organizm zużywa znacznie więcej energii niż zwykle. Żeby mógł działać efektywnie, trzeba mu „dolać paliwa”, czyli dostarczyć węglowodanów. Takie jest słodkie usprawiedliwienie czekoladowego łasucha.

Filiżanka Smaków nr 4 (24), lato 2011
www.filizankasmakow.pl

Ireneusz Orzeł

Komentarze (16)

Emilly27k

6 lat temu

Czekolada jest na dobry nastrój i smakuje wybornie do kawy. Zgodzę się ,że czekolada jest dobra na dni melancholijne. :)))

elle@elle

6 lat temu

czekolada mleczna z orzechami to sam zdrowie, przy uparwianiu sportu dobra ,bo ma tyle kalorii co obiad i nie obciaza przy tym zoładka :)))

flinta_13

9 lat temu

Uwielbiam czekoladę!!! Zwłaszcza malagę:)
Czekolada pomaga mi zapomnieć o smutku… dodaje mi otuchy a także zabija wolny czas:)
Słyszałam kiedyś, że przedłuża życie ( chodzi głównie o gorzką):)

Anna Maria

9 lat temu

Jestem uzależniona od czekolady i dlatego ciężko określić mi czy ma zbawienny wpływ na mój stan psychiczny lub organizm, ponieważ od małego byłam pogodną i otwarta osóbką. W zasadzie lody, ciastka, wszelakie słodkości, nawet mleko spożywam w wersji czekoladowej. Zdarza mi się odczuwać głów czekoladowy, a znajomi żartują że czekolada chyba płynie mi w żyłach. Nie odczuwam jednak żadnych negatywnych skutków, typu problemy z waga czy cerą, dlatego jem ją bez oporów… i mam nadzieję, że tak pozostanie. Pozdrawiam. Anna Maria
Ps. W końcu każda z nas ma jakieś małe uzależnienie, czasem są one szkodliwe dla zdrowia jak papierosy itp., czasem mniej jak ulubiona przekąska, a czasem uderzają mocno po kieszeni jak wyprawy na zakupy do galerii :-D.

Emilly27k

9 lat temu

Jest coś w tym,że czekolada pomaga na wszystko, zwłaszcza na poprawienie nastroju. Smak czekolady również musi kusić:)

babka

9 lat temu

Jak jak chodziłam w ciąży to w którymś momencie nie mogłam nic jeść, to wtedy pamietam lekarka kazała mi jeść dużo czekolady

Emilly27k

9 lat temu

Muszę przyznać,że można zrobić coś takiego. Jedząc czekoladę- biegamy. Z tym,że nie zawsze ta czynność jest wygodna dla potencjalnego biegacza:)

Emilly27k

9 lat temu

Aniu nie tylko tobie artykuł ten poprawił nastrój, ja również uwielbiam czekoladę. Coś w tym jest,że czekolada działa pozytywnie niż negatywnie w niektórych sytuacjach:)

drobina

9 lat temu

Podoba mi się ten słodziudki artykuł. Uwielbiam czekoladę. W młodości uprawiałam wyczynowo sport i po każdym treningu jadłam czekoladę. Teraz też po wysiłku fizycznym często „wlewam paliwo” do swojego organizmu . Zawsze mam pod ręką jakiś batonik np. marcepanowy :), lub czekoladę. W chłodniejsze dni, zwłaszcza po powrocie z pływalni, serwuję sobie czekoladę na gorąco. Natychmiast stawia mnie na nogi !

filodendron

9 lat temu

Ostatnio zawsze mam w torebce czarną czekoladę.Nigdy nic nie wiadomo, może się przydać .Zwłaszcza , gdy jedziemy zimą przeszło 1000 km, taka czekolada bardzo może się przydać, gdy się stanie w korku na wiele godzin, a teraz zimy są srogie. Wtedy taka czekolada jest bardzo przydatna.

Annagata

9 lat temu

Całkiem przyzwoity artykuł 😉 Od razu poprawił mi się humor,bo całkiem nieświadomie,zawsze,ilekroć gdzieś się wybieram,zabieram ze sobą czekoladę albo jakiś batonik.wiadomo,że nigdy nie może zastąpić normalnego posiłku,ale zawsze doda energii do dalszej pracy czy wędrówki.

pati25

9 lat temu

W artykule pisze o właściwościach czekolady,że zawiera ona węglowodany,które dostarczają energii mięśniom.Dlatego czekolada jest wskazana ,wręcz zalecana przy wysiłku fizycznym.Ja jednak nie zauważyłam tego wpływu.Wstyd się przyznać ale wczoraj wzięła mnie taka ochota na czekoladę,że zjadłam całą

nowa

9 lat temu

Czekoladę lubię ale nie przepadam za nią, jem jej mało ale zauważyłam ,że w sytuacjach stresowych i trudnych to nie panuję nad jej jedzeniem , dobrze działa na moją psychikę

Zostaw komentarz