spokojnie-to-tylko-mastopatia

W Polsce wciąż zbyt mało kobiet przeprowadza badania profilaktyczne, dlatego tak ważne są akcje promujące mammografię czy cytologię, które, przez wczesne wykrycie zmian nowotworowych, mogą ocalić nam życie. Jeśli jednak jesteś już świadoma zagrożenia, wyczucie w piersiach zgrubień czy guzków może przyprawić Cię o palpitację serca. Spokojnie, to nie muszą być zmiany nowotworowe.

Kiedy bolą piersi

Jeśli podczas mycia wyczułaś w swoich piersiach drobne nierówności w postaci gruzełków, nie denerwuj się. Sprawdź dokładnie strukturę tych zgrubień. Zastanów się czy zdarza się czasem, że są bardziej nabrzmiałe i bolesne. Jeśli zjawisko to zauważysz tuż przed miesiączką, to naturalne. Jeśli natomiast takie gruzełki utrzymują się przez cały cykl, może to oznaczać wystąpienie zmian mastopatycznych.

Co to jest mastopatia?

Na skutek zaburzeń hormonalnych u kobiet między 35 a 50 rokiem życia może dojść do przerostu tkanki nabłonkowej i łącznej w zrazikach oraz przewodach sutka. Powstałe w wyniku tego zmiany na tle hormonalnym tkanki gruczołowej i tłuszczowej w piersiach – to właśnie mastopatia. Objawia się ona nieregularnymi stwardnieniami, powiększaniem się piersi i ich bolesnością w okresie przed początkiem miesiączki. Zgrubienia mogą powstać we fragmencie lub w całej piersi. Zaburzenia mastopatyczne przypuszczalnie związane są z nadmierną produkcją estrogenów lub zaburzoną równowagą między estrogenami a progesteronami. Aby upewnić się, że nie są groźne oraz wyrównać gospodarkę hormonalną organizmu, powinnaś udać się na kontrolę do lekarza.

A. Złotkowska