Mammografia Profilaktyka

Spokojnie, to tylko mastopatia

spokojnie-to-tylko-mastopatia

W Polsce wciąż zbyt mało kobiet przeprowadza badania profilaktyczne, dlatego tak ważne są akcje promujące mammografię czy cytologię, które, przez wczesne wykrycie zmian nowotworowych, mogą ocalić nam życie. Jeśli jednak jesteś już świadoma zagrożenia, wyczucie w piersiach zgrubień czy guzków może przyprawić Cię o palpitację serca. Spokojnie, to nie muszą być zmiany nowotworowe.

Kiedy bolą piersi

Jeśli podczas mycia wyczułaś w swoich piersiach drobne nierówności w postaci gruzełków, nie denerwuj się. Sprawdź dokładnie strukturę tych zgrubień. Zastanów się czy zdarza się czasem, że są bardziej nabrzmiałe i bolesne. Jeśli zjawisko to zauważysz tuż przed miesiączką, to naturalne. Jeśli natomiast takie gruzełki utrzymują się przez cały cykl, może to oznaczać wystąpienie zmian mastopatycznych.

Co to jest mastopatia?

Na skutek zaburzeń hormonalnych u kobiet między 35 a 50 rokiem życia może dojść do przerostu tkanki nabłonkowej i łącznej w zrazikach oraz przewodach sutka. Powstałe w wyniku tego zmiany na tle hormonalnym tkanki gruczołowej i tłuszczowej w piersiach – to właśnie mastopatia. Objawia się ona nieregularnymi stwardnieniami, powiększaniem się piersi i ich bolesnością w okresie przed początkiem miesiączki. Zgrubienia mogą powstać we fragmencie lub w całej piersi. Zaburzenia mastopatyczne przypuszczalnie związane są z nadmierną produkcją estrogenów lub zaburzoną równowagą między estrogenami a progesteronami. Aby upewnić się, że nie są groźne oraz wyrównać gospodarkę hormonalną organizmu, powinnaś udać się na kontrolę do lekarza.

A. Złotkowska

W Polsce wciąż zbyt mało kobiet przeprowadza badania profilaktyczne, dlatego tak ważne są akcje promujące mammografię czy cytologię, które, przez wczesne wykrycie zmian nowotworowych, mogą ocalić nam życie. Jeśli jednak jesteś już świadoma zagrożenia, wyczucie w piersiach zgrubień czy guzków może przyprawić Cię o palpitację serca. Spokojnie, to nie muszą być zmiany nowotworowe.

Postępowanie z mastopatią

Chcąc wykluczyć ryzyko zmian nowotworowych w piersiach, lekarz powinien zlecić wykonanie USG, mammografii, a czasem i biopsję. Jeżeli wyniki nie wskazują na obecność komórek rakowych, wystarczy po prostu przywrócić organizmowi równowagę hormonalną. W tym celu należy podjąć się odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz zadbać o dietę. Co powinnaś jeść? Zasada jest prosta: im więcej warzyw i owoców tym lepiej. Kawa oraz tłuszcze zwierzęce mogą natomiast nasilać nieprzyjemne objawy, dlatego wystrzegaj się ich. W czasie przed menstruacją należy też ograniczyć spożycie chleba razowego oraz warzyw strączkowych.

Po kuracji i wprowadzeniu właściwej diety guzkowate zwłóknienia Twoich piersi powinny ustąpić. Pamiętaj jednak, że skłonność do mastopatii pozostanie, dlatego przynajmniej raz w roku powinnaś udać się na badania kontrolne.

A. Złotkowska

Komentarze (6)

pati25

11 lat temu

Artykuł pocieszający.Z pewnoścjią wiele kobiet się troszkę uspokjoi wiedząc o tym,że nie każdy guzek to rak.Przeprowadzajmy sobie takie samobadania piersi a w razie jakichś nieprawidłowści udajmy się do lekarza

summer

11 lat temu

Ja też byłam przerażona, jak lekarz wykonujący mi usg piersi dyktował pielęgniarce o guzkach, ale wytłumaczył mi, że mam mastopatię i nawet wyrażał współczucie, że chyba mnie te piersi muszą bardzo boleć, bo faktycznie tak jest, zwłaszcza przed miesiączką! Nawet przy pierwszej i jedynej mammografii w moim życiu okazało się, ze mam budowę gruczołową i tego typu badanie nie daje obrazu piersi i skazana jestem na dożywotnie badania USG. A na USG to wygląda tak, jakbym całe piersi miała w guzkach! Mam nadzieję, że nic mi tam jednak nie urośnie przykrego, muszę tylko się regularnie badać, żeby się nie okazało, ze jest za późno!

okulary

11 lat temu

Samokontrola piersi jest to bardzo ważna sprawa,niezawsze kobieta jest w stanie sobie wybadać,dotykając piersi.Kontrola ulekarza ginekologa , jego wprawne ruchy mogą szybciej coś wyczuć.Założenie z góry przy badaniu lekarza , że jest cóś nie w porządku to faktycznie napędzenie badanej osobie nielada strachu.Lecz mamografia,czy też USG piersi wykryje jeżeli jest coś nie tak.Pilnuje osobiście terminów takich badań wtedu jestem spokojna.

cali

12 lat temu

I ja dziękuję, bo nieświadomość w społeczeństwie jest bardzo duża. Ja, przed kilku laty znalazłam guza w piersi i nie mogłam znaleźć nic co by mnie uspokoiło. Poszłam oczywiście od razu do ginekologa, który nie dość, że mnie nie uspokoikł to jeszcze mocno nastraszył. Dopiero wizyta u onkologa – wspaniałego lekarza – dała mi nadzieję, że to może być zwykła torbiel. Było USG, biopsja i okazało się, że to nie rak… Od tej pory co roku chodzę do oknologa i badam piersi regularnie. Co dwa lata robię usg piersi.

Annagata

12 lat temu

Bardzo dziękuję za ten artykuł.Bardzo dużo mówi się teraz o profilaktyce w chorobach piersi.Trochę mnie uspokoił ten artykuł,że nie każdy guzek,który wyczuję pod palcami musi oznaczać raka.Nie mniej jednak trzeba być bardzo czujnym.

Zostaw komentarz