Gdy pojawia się problem... Seks

Sperma – wszystko, czego nie wiesz o męskim nasieniu

sperma

Czy słyszałaś  o dobroczynnym działaniu kosmetyków, które jako jeden ze składników aktywnych zawierają spermę? A może wiesz, z jaką prędkością przemieszczają się męskie plemniki? Jeśli wspomniane kwestie są dla ciebie nieznane, nic straconego.  U nas poznasz zaskakujące fakty na temat męskiego nasienia.  Po zapoznaniu się z nimi sperma nie będzie skrywała przed tobą żadnych tajemnic.

Czy wiesz, że z punktu widzenia statystyki jedynie co czwarte zbliżenie między zdrowym mężczyzną i kobietą, która ma dni płodne, może zakończyć się ciążą?  Za zaistniały stan rzeczy odpowiada niewłaściwie dobrana mężczyzna. Panowie noszą obcisłe bokserki i slipy, które wpływają negatywnie na ich płodność. Bielizna wykonana ze sztucznych, elastycznych materiałów sprzyja zatrzymywaniu ciepła, a wysoka temperatura zaburza spermatogenezę.

Jak szybko poruszają się plemniki?

Naukowcy wykazali, iż podczas wytrysku męskie nasienie osiąga zawrotną prędkość 70 km/h. Innymi słowy sperma porusza się szybciej, niż wynosi dozwolona prędkość na ulicach w polskich miastach.

Ile żyją plemniki?

Jak wygląda żywotność plemników? Czas dojrzewania w przypadku męskich komórek rozrodczych wynosi 64 dni.  Przez miesiąc dojrzały plemnik jest magazynowany w męskim organizmie, później obumiera. Męskie komórki rozrodcze obecne w ejakulacie mogą przeżyć maksymalnie 24 godziny. Aczkolwiek w niekorzystnych warunkach – światło, temperatura i wilgotność, czas ten ulega znacznemu skróceniu.  Pochwa nie jest najlepszym środowiskiem do życia dla plemników, jeśli przebywają w jej obrębie, obumierają w przeciągu kilku godzin. Nieco lepsze warunki panują w szyjce macicy i jajowodach. Jeśli plemnik dotrze do tych narządów, może przetrwać nawet 3 dni.

Ile ejakulatu produkuje mężczyzna?

Zdrowy i dorosły mężczyzna podczas wytrysku wydziela 2 do 4 mililitrów ejakulatu, czyli dokładnie tyle, ile mieści się na łyżce.   Panowie wypadają blado w porównaniu z samcem dzika, który podczas pojedynczego wytrysku wydziela 250 ml spermy!

Czy wiesz, że męskie plemniki są zdecydowanie mniejsze od szczurzych? Dla porównania szczur produkuje plemniki o wielkości 170 mikronów, a człowiek o długości 40 mikronów. Reasumując, plemniki tych gryzoni są ponad czterokrotnie większe od ludzkich! Nie są to jednak największe męskie komórki rozrodcze. Muszka owocowa, znana również pod łacińską nazwą Drosophila melanogaster, produkuje plemniki, które po rozwinięciu osiągają zawrotną długość 2,5 cm.

męskie komórki rozrodcze

Skład spermy

Męski ejakulat zawiera zaledwie 5% plemników, pozostałe 95% stanowią składniki ochronne oraz substancje, które mają za zadanie doprowadzić  męskie komórki rozrodcze do komórki jajowej.

Dieta na zdrowe plemniki

Mężczyźni, którzy zależy na tym, aby ich sperma była jak najwyższej jakości, powinni zadbać o swoją dietę.  Z menu bezwzględnie muszą zniknąć fast foody i chipsy.  Jednocześnie jadłospis powinien się poszerzyć o owoce i warzywa.  Na żywotność plemników korzystnie wpływa aktywny tryb życia – uprawianie sportu i unikanie używek.

Sperma w kosmetykach przeciwzmarszczkowych

Sperma podbiła również rynek kosmetyczny. Pewna norweska firma opracowała kremy przeciwzmarszczkowe i maseczki na bazie męskiego ejakulatu. Składnikiem, który z wysoką skutecznością hamuje procesy starzenia się jest spermina.  Uspokajamy jednak te panie, które obawiają się o względy higieniczne i etyczne. Spermina dodawana do kosmetyków jest otrzymywana syntetycznie, ale identyczna pod względem budowy chemicznej z naturalną sperminą.

Irmina Cieślik

Dodaj komentarz