Kultura Styl życia

Spełnione życzenie – Ada Tulińska

Spełnione życzenie

Życie osób, które wychowały się w domu dziecka, nie należy do najłatwiejszych. Gdy ukończą one szkołę ponadpodstawową i mają ukończone 18 lat, muszą radzić sobie same. Taka sytuacja stała się udziałem głównej bohaterki powieści Ady Tulińskiej pt. Spełnione życzenie. To piękna i wzruszająca powieść świąteczną, po którą warto sięgnąć w okresie jesienno-zimowym.

Jak wygląda życie osób z domu dziecka po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej?

Kaja ma 19 lat i marzy o studiach medycznych. Całe życie spędziła w domu dziecka. Nie zdołała poznać swoich rodziców, nic o nich nie wie. Po bliskich pozostał jej jedynie męski zegarek z grawerem, przez który stała się obiektem żartów innych dzieci. Ten bowiem prezentuje się dość staromodnie. Niestety, życie osób wychowanych w domu dziecka nie jest usłane różami. Kaja ma 19 lat i musi zacząć radzić sobie sama. Od państwa otrzymała jedynie jednorazową, skromną zapomogę oraz miejsce w mieszkaniu socjalnym, które wymaga dezynsekcji. Przebywa w nim wraz z wieloma innymi osobami. Na szczęście wśród współlokatorów znajduje się Kamila, jej koleżanka z bidula. Wspiera Kaję, jak tylko może.

Intensywne poszukiwania pracy

Główna bohaterka postanawia znaleźć sobie pracę, zdaje sobie sprawę, że pieniądze z zapomogi niebawem się skończą, a ona musi za coś żyć. Udaje się do urzędu pracy, gdzie przedstawia swoje CV. Kaja może pochwalić się jedynie półrocznym wolontariatem w jednym ze szpitali. To jednak i tak bardzo dużo jak na osobę w jej wieku. Większość jej rówieśników żyje tylko nauką i dobrą zabawą. Pan, który został jej opiekunem w urzędzie pracy, ma jednak dla niej złą wiadomość. Średni czas oczekiwania na zatrudnienie wymaga 11 miesięcy. Mężczyzna zachęca ją do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia.

Nietypowe wymaganie pracodawcy

Kaja nie poddaje się i szuka pracy na własną rękę, roznosząc CV do restauracji i sklepów. Nikt jej nie chce przyjąć, ponieważ albo brakuje jej doświadczenia, albo odpowiedniego stroju. Na szczęście pewnego dnia otrzymuje telefon z urzędu pracy. Osoba prywatna poszukuje opiekunki do starszej pani. Praca jest od zaraz.  Kaja zgadza się. Nie wie jednak, że przyjdzie jej pracować w pięknym pałacu należącym do zamożnych ludzi. Jej szef ma wobec niej tylko jedno wymaganie. Nie może zadawać się z jego synem, inaczej straci pracę. Poprzednie pracownice usiłowały go podrywać. Pech jednak sprawia, że młody mężczyzna wpada w oko Kai i to ze wzajemnością. Jak potoczą się losy tych dwojga?

Piękna i wzruszająca powieść świąteczna

Spełnione życzenie to piękna i wzruszająca historia. Wszyscy bohaterowie skrywają niejedną tajemnicę. Dotyczy to także starszej pani, którą opiekuje się Kaja.  Dlaczego szefowi dziewczyny tak bardzo zależało na tym, aby trzymała się z dala od jego syna? Czy ten rzeczywiście jest zepsuty i zblazowany? Już na wstępie czytelnik ma wiele pytań, na które pragnie poznać odpowiedzi. Intryguje nie tylko historia Kai, ale też jej pracodawców.  Spełnione życzenie to książka, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika.

Komentarze (4)

Lanza

3 miesiące temu

Niestety, wiele osób po wyjściu z domu dziecka musi radzić sobie na własną rękę. Szkoda, że państwo nijak im nie pomaga. Myślę, że ta książka porusza bardzo ważny temat społeczny.

Zostaw komentarz