Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa

Spadek testosteronu u mężczyzny

spadek-testosteronu-u-mezczyzny

Być może czujesz, że nie masz już tyle energii co przed laty, libido już też nie to samo… Pomyślisz: „Przecież to naturalne, każdy z nas się starzeje.” Przyczyną takiego stanu rzeczy może byś spadek poziomu testosteronu. Wygląda to jak wyrok? Na szczęście nim nie jest. Mamy dobre wieści!

Na początek musimy ustalić musimy ustalić jaki jest prawidłowy poziom testosteronu jak na twój wiek. Niestety, to nie takie proste, ponieważ nie istnieją ścisłe ramy określające prawidłowy poziom testosteronu. Prawidłowy poziom testosteronu mieści się w przedziale od 3 do 11 nanogramów w decylitrze krwi. Jeśli mieścisz się w tych granicach, nie ma powodu do niepokoju, gorzej gdy poziom zaczyna spadać.

Poziom testosteronu, bardzo wysoki w okresie dojrzewania i krótko po nim (nawet 1000 ng/Ml), zaczyna się obniżać już po 25 roku życia – tak więc starość hormonalna zaczyna się po osiągnięciu ćwierćwiecza! Na szczęście testosteron spada bardzo powoli. Mogą wystąpić dodatkowo czynnik przyspieszające ten proces, takie jak choroba nowotworowa, choroba serca, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, nikotyny, stosowanie twardych narkotyków. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o stan zdrowia poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz regularne badania profilaktyczne.

Począwszy od 30 roku życia poziom wolnego testosteronu w surowicy krwi spada średnio o 1,5-5% rocznie, a czynność jąder (spermatogeneza) maleje średnio o 2% rocznie. Badanie poziomu testosteronu samo w sobie nie jest rozstrzygające, bowiem norma jest bardzo zróżnicowana indywidualnie. Niemniej jednak wszystko co zbliża się do niskiego poziomu trzeba obserwować, a jeśli zajdzie taka konieczność to uzupełniać. Niektórzy mężczyźni zachowują pełnię męskiej formy przy 300 nanogramach, podczas gdy dla innych byłaby to głęboka andropauza. U 70-80-latków poziom hormonu męskości jest już o 40-70% niższy niż był przed 25 rokiem życia.

Borys

Być może czujesz, że nie masz już tyle energii co przed laty, libido już też nie to samo… Pomyślisz: „Przecież to naturalne, każdy z nas się starzeje.” Przyczyną takiego stanu rzeczy może byś spadek poziomu testosteronu. Wygląda to jak wyrok? Na szczęście nim nie jest. Mamy dobre wieści!

Jeśli podejrzewasz, że masz go za mało, zrób sobie badania. Możesz je wykonać w każdym laboratorium medycznym. Testosteron należy badać rano (przed 11), bo wtedy jest go najwięcej. Jeśli test wykaże, że masz go za mało, zgłoś się do endokrynologa. Tylko on może Ci pomóc w bezpieczny sposób. Oczywiście istnieje wiele czynników wpływających na poziom testosteronu, a przyjmowanie go z zewnątrz jest najbardziej doraźnym sposobem na podwyższenie go. Sprawdzenie poziomu testosteronu nie jest niczym wstydliwym i powinieneś to traktować jak zwykłe badanie ciśnienia krwi. Wiele dolegliwości związanych ze starzeniem się ma ścisły związek ze spadkiem poziomu testosteronu, czyli męskiej menopauzy zwanej andropauzą. Medycyna uznała jej istnienie stosunkowo niedawno, bo kultura patriarchalna nie pozwalała mężczyznom przyznawać się do “przekwitu”. Wymienione objawy składano po prostu na karb starzenia się.

Mamy nadzieję, że teraz inaczej spojrzysz na swoje dolegliwości, a przy pomocy tego oraz innych artykułów na naszym portalu dowiedziałeś się jak temu zaradzić.

Borys

Komentarze (4)

pati25

7 lat temu

Mężczyźni powinni przeczytać tten artykuł.Przekonają się co tak naprawdę deje się z ich organizmem.Będą wiedzieli ,że muszą robić badania.Dbać o swoje zddrowie

drobina

7 lat temu

Ciekawy artykuł. Przydałoby się, żeby,mężczyźni go przeczytali:-X, łatwiej by chyba zrozumieli naszą menopauzę:-X

Tess

7 lat temu

Teraz zaczynam rozumieć, że u panów spadek hormonów w widoczny sposób wpływa na organizm. Dlatego koniecznie powinni sami więcej dbać o zdrowie, a nie żartować sobie z pań.

Mindi

7 lat temu

Muszę namówić męża na badania hormonów. Nie narzeka na jakiekolwiek dolegliwości ale przecież w większości przypadków mężczyźni nie narzekają 😉 Trzeba zapobiegać bo na leczenie często jest za późno.

Zostaw komentarz