spadek-testosteronu-u-mezczyzny

Być może czujesz, że nie masz już tyle energii co przed laty, libido już też nie to samo… Pomyślisz: „Przecież to naturalne, każdy z nas się starzeje.” Przyczyną takiego stanu rzeczy może byś spadek poziomu testosteronu. Wygląda to jak wyrok? Na szczęście nim nie jest. Mamy dobre wieści!

Na początek musimy ustalić musimy ustalić jaki jest prawidłowy poziom testosteronu jak na twój wiek. Niestety, to nie takie proste, ponieważ nie istnieją ścisłe ramy określające prawidłowy poziom testosteronu. Prawidłowy poziom testosteronu mieści się w przedziale od 3 do 11 nanogramów w decylitrze krwi. Jeśli mieścisz się w tych granicach, nie ma powodu do niepokoju, gorzej gdy poziom zaczyna spadać.

Poziom testosteronu, bardzo wysoki w okresie dojrzewania i krótko po nim (nawet 1000 ng/Ml), zaczyna się obniżać już po 25 roku życia – tak więc starość hormonalna zaczyna się po osiągnięciu ćwierćwiecza! Na szczęście testosteron spada bardzo powoli. Mogą wystąpić dodatkowo czynnik przyspieszające ten proces, takie jak choroba nowotworowa, choroba serca, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, nikotyny, stosowanie twardych narkotyków. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o stan zdrowia poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz regularne badania profilaktyczne.

Począwszy od 30 roku życia poziom wolnego testosteronu w surowicy krwi spada średnio o 1,5-5% rocznie, a czynność jąder (spermatogeneza) maleje średnio o 2% rocznie. Badanie poziomu testosteronu samo w sobie nie jest rozstrzygające, bowiem norma jest bardzo zróżnicowana indywidualnie. Niemniej jednak wszystko co zbliża się do niskiego poziomu trzeba obserwować, a jeśli zajdzie taka konieczność to uzupełniać. Niektórzy mężczyźni zachowują pełnię męskiej formy przy 300 nanogramach, podczas gdy dla innych byłaby to głęboka andropauza. U 70-80-latków poziom hormonu męskości jest już o 40-70% niższy niż był przed 25 rokiem życia.

Borys