Kultura Styl życia

Sowniki – Kamila Bryksy

Sowniki – Kamila Bryksy

Sowniki stanowią debiut literacki Kamili Bryksy. To książka, która łączy w sobie różne gatunki – powieść psychologiczną, obyczajową, kryminalną i thriller.  Historia długo trzyma w napięciu ze względu na liczne rodzinne sekrety. To doskonała pozycja dla osób, które cenią sobie bogate portrety psychologiczne głównych bohaterów.

Akcja rozgrywająca się w wiosce na Podlasiu

Akcja powieści Sowniki rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Podlasiu, która stanowi hermetycznie zamknięte środowisko. Ten region Polski słynie ze swojej tajemniczości i lokalnych wierzeń. Nic dziwnego, że stanowi inspirację dla pisarzy.

Niespodziewana śmierć żony i tęsknota za nią

Żona Bernarda niespodziewanie ginie w wypadku samochodowym. Mężczyzna nie potrafi się uporać z jej stratą. Aby ułatwić sobie przeżywanie żałoby, wyrusza na Podlasie, w rodzinne strony żony. Liczy, że w ten sposób lepiej ją pozna. Zmarła żona nigdy bowiem nie zaprosiła Bernarda w rodzinne strony i nie przedstawiła go swoim bliskim. Mężczyzna nigdy nie rozumiał, co jest tego przyczyną. Teraz ma szansę zgłębić temat i poznać sekrety bliskich swojej zmarłej żony.

Mroczne sekrety rodzinne

Im dłużej Bernard grzebie w przeszłości ukochanej, tym więcej mrocznych tajemnic wypływa na światło dzienne. Mężczyzna zdaje się też coraz lepiej rozumieć decyzję partnerki o odcięciu się od bliskich.

Zaginione kobiety

Poszukiwania prawdy nie ułatwiają rdzenni mieszkańcy Podlasia. Ci bowiem robią wszystko, by pewne sprawy nie wyszły na światło dzienne. Często uciekają się do kłamstw. Nie podoba im się, że obcy mężczyzna próbuje węszyć w ich życiu. Na dodatek zadaje on mnóstwo niewygodnych pytań. Tymczasem Sowniki to miejsce, w którym w tajemniczych okolicznościach znikają kobiety. Kto za tym stoi? Co łączyło te trzy kobiety? Jaki los je spotkał?

Sowniki – udany debiut literacki

Kamila Bryksy niezwykle umiejętnie stopniuje napięcie, wodząc czytelnika za nos. Początkowo nie jest łatwo ułożyć kryminalną układankę na podstawie strzępków informacji. To właśnie czyni lekturę powieści Sowniki fascynującą przygodą.  Kamila Bryksy posiada dużą wiedzę psychologiczną, dzięki czemu udało jej się dobrze nakreślić portrety głównych bohaterów. Autorka bardzo dobrze oddała tęsknotę, stratę i ból, z którymi boryka się Bernard po śmierci żony. Także zamknięty charakter podlaskiej społeczności został dobrze nakreślony. Sowniki to również historia poświęcona walce z demonami przeszłości. Książkę czyta się bardzo szybko, ponieważ ma ona skondensowaną postać. W tym miejscu należą się słowa pochwały dla Kamili Bryksy, która niepotrzebnie nie przeciągała akcji, lecz skupiła się na meritum. Tego typu powieści są dużo przyjemniejsze w odbiorze. Sowniki to książka, która okazała się niezwykle udanym debiutem literackim.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz