Alternatywna medycyna Natura i eko
Sól bocheńska

Sól bocheńska to rodzaj soli kosmetycznej, produkowanej według tradycyjnych metod w oparciu o mioceńskie złoża solankowe z okolic Bochni. Jest szczególnie pomocna w zwalczaniu wielu chorób, a także na dolegliwości menopauzy.
Sól bocheńska była określana mianem białego złota, bowiem przez wieki stanowiła polskie bogactwo. Przez pierwsze lata sól była wydobywana metodą warzelniczą ze słonych źródeł. W XIII wieku (w 1248 roku), najprawdopodobniej przypadkowo, podczas rutynowej pracy (pogłębiania studni) natrafiono na złoża bocheńskiej soli kamiennej. Dało to początek najstarszej europejskiej kopalni soli – Kopalni Soli w Bochni.
Zalety soli bocheńskiej
Lecznicza sól jodowo-bromowa pozyskiwana jest z mioceńskich złóż solankowych znajdujących się w okolicach Bochni. Sól ta posiada wiele zdrowotnych właściwości, zbawiennie działa na wiele różnych schorzeń oraz w sposób aktywny wspomaga ich leczenie.
Sól bocheńska zawiera w sobie dużo składników mineralnych – przede wszystkim magnezu, wapni, jodu i bromu. Może być stosowana przez osoby mające bardzo wrażliwą skórę, tak więc można jej używać w leczeniu łuszczycy bądź łagodzenia objawów alergii.
Dzięki swoim właściwościom sól bocheńska wspomaga leczenie różnych schorzeń reumatycznych, przewlekłego zapalenia przydatków, zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn czy też różnych chorób skóry (łuszczycy, rybiej łuski itp.). Przynosi także ulgę w problemach z przemianą materii.
Sabina Sosnowska
Sól bocheńska to rodzaj soli kosmetycznej, produkowanej według tradycyjnych metod w oparciu o mioceńskie złoża solankowe z okolic Bochni. Jest szczególnie pomocna w zwalczaniu wielu chorób, a także na dolegliwości menopauzy.
Przeciwwskazania
Istnieją pewne choroby i dolegliwości, przy których nie zaleca się kąpieli solnych. Te choroby to: gruźlica, nadczynność tarczycy, choroby naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia. Są to częste kłopoty pań w wieku menopauzalnym, dlatego warto przed zastosowaniem soli skonsultować się z lekarzem.
Kąpiele zdrowotne
Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem stosowania soli są kąpiele z dodatkiem soli. Zazwyczaj stosuje się stężenie od 1% do 3%, jednak w przypadku poważnych chorób skóry można zastosować stężenie 6% (na 100 litrów wody przypada 6 kg soli). Najlepiej, aby woda miała temperaturę ok. 36OC, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Kąpiel musi być zakończona prysznicem i wcieraniem w wilgotną skórę oliwki.
Osoba, która dopiero zaczyna swoja przygodę z solą bocheńską, powinna zacząć od niskich stężeń i stopniowo je zwiększać podczas kolejnych kąpieli.
Woda powinna mieć temperaturę 36 stopni C, bowiem taka temperatura jaklepiej sprzyja wchłanianiu przez skórę ważnych składników mineralnych. Sama sól działa rozgrzewająco i antyseptycznie, jeszcze przez dłuższy czas po kąpieli pobudza w organizmie procesy biochemiczne.
Sabina Sosnowska
Sól bocheńska to rodzaj soli kosmetycznej, produkowanej według tradycyjnych metod w oparciu o mioceńskie złoża solankowe z okolic Bochni. Jest szczególnie pomocna w zwalczaniu wielu chorób, a także na dolegliwości menopauzy.
Inne zastosowanie soli bocheńskiej
- Spryskiwanie
W przypadku chorób skórnych można także stosować (obok kąpieli) spryskiwanie chorych miejsc. Wystarczy przelać do spryskiwacza przygotowany roztwór i używać go kilka razy dziennie.
- Inhalacje
Do miski z gorącą wodą należy dodać kilka łyżek soli, wymieszać dokładnie, a następnie nakryć głowę ręcznikiem, nachylić się nad parującą powierzchnią i głęboko wdychać opary. Należy uważać z temperaturą wody – zbyt gorąca woda może poparzyć. Z tego samego powodu nie nakrywamy szczelnie głowy i miski ręcznikiem – zostawiamy wywietrznik.
Efekty działań soli bocheńskiej są czasami zauważane już po kilku seansach. Zazwyczaj jednak należy czekać trochę dłużej – ale warto!
Sabina Sosnowska
« Menopauza a mięśniaki macicy
elle@elle
8 lat temu
sol bochenska jest bardzo znana ze swoich wlasciowsci leczniczych u nas w domu robilo sie z niej inhalacje i zawsze byla w domu :)))
Inga
11 lat temu
Znam sól bocheńską od dawna.Stosowałam ja do kąpieli,ale szczególnie pomogła mi w czasie inhalacji,bo często mam problemy z gardłem i zatokami.Jej dobroczynności nie da się przecenić.
pati25
11 lat temu
O jej właściwościach dowiedziałam się dokładnie i szczegółowo z tego artykułu.Sól ta ma też wiele zalet.Nie jest dla mnie z powodu problemów z ciśnieniem
Emilly27k
11 lat temu
Byłam w kopalni soli w Bochni, gdyż mieszkam niedaleko niej , podobało mi się w niej. W kopalni znajduje się czyste powietrze i bogactwo soli bocheńskiej.
Mindi
11 lat temu
Nie znałam właściwości soli boheńskiej. Niby zwykła sól a takie bogactwo w sobie kryje składników mineralnych i ma takie silne działanie lecznicze. Zastanawiam się dlaczego lekarze tak rzadko wykorzystują w leczeniu takie naturalne skarby.
sara
11 lat temu
świetna,lecznicza o wspaniałych właściwościach sól wspomagająca dużo dolegliwości
dulcynea
11 lat temu
Ja również znam właściwości soli bocheńskiej .
Co prawda ja stosowałam na inne dolegliwości. Roztwór soli bocheńskiej stosowałam do inhalacji , miałam problemy z bólem gardła i nadmiernym przesuszeniem . Inhalacje z soli bocheńskiej bardzo mi pomogły . I na długo nie miałam tego typu problemów , choć głos to moje narzędzie pracy.
drobina
11 lat temu
O zaletach soli bocheńskiej przekonałam się kilkanaście lat temu. Miałam wtedy zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn.
Kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej okazały się skuteczne,