Soczewki miesięczne, dwutygodniowe, czy jednodniowe. Dlaczego nie wolno spać w soczewkach

Osoby noszące soczewki kontaktowe, cenią sobie je za wygodę i możliwość zapomnienia o wadzie wzroku. Bardzo często chcemy pójść o krok dalej i poczuć się naprawdę tak jakby nasza wada wzroku nie istniała. W takiej sytuacji niestety często decydujemy się na pójście spać w soczewkach. Częste również są przypadki zapominania o tym, że mamy je na gałce ocznej. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego nigdy nie powinniśmy chodzić spać w soczewkach.

W jakich soczewkach nie wolno spać?

Każde produkty, na których nie zostało jasno napisane, że można mieć je na oczach podczas snu, powinny być ściągane przed pójściem spać. Wszystkie soczewki miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe, których tryb noszenia jest jedynie dzienny, nie powinny być używane przez nas nocą ani o żadnej innej porze w ciągu doby, jeśli śpimy. Osoby, które bardzo chcą dzięki szkłom kontaktowym poczuć się tak, jakby wady nie było, mogą wyposażyć się w soczewki całodobowe. Jest to dosyć nowoczesne rozwiązanie. Jeśli się na nie zdecydujemy, to tym samym zwalniamy się z konieczności pielęgnacji szkieł kontaktowych na co dzień. W każdym innym wypadku obowiązuje nas dbanie o prawidłową ich pielęgnacje, w tym także o ściąganie ich na noc i umieszczanie w odpowiednim płynie do soczewek.

Dlaczego nie wolno spać w soczewkach?

Warto zwrócić uwagę na to, dlaczego tak właściwie nie wolno spać w szkłach kontaktowych, które nie są wyraźnie do tego przeznaczone. Zacznijmy od tego, że podczas snu do naszej rogówki oka dociera zdecydowanie mniej powietrza niż wtedy gdy nasze oczy pozostają cały czas otwarte. Nie stanowi to problemu w momencie, gdy nasze oko od dopływu powietrza dodatkowo nie oddziela warstwa soczewki. Gdy jednak do tego dojdzie, możemy obudzić się i odczuć nieprzyjemne konsekwencje naszego zaniedbania.

Co może się stać, gdy zaśniemy w szkłach kontaktowych? Soczewki kontaktowe nocą

Zacznijmy od tego, że krótka drzemka w soczewkach czy nawet jednorazowa omyłka zazwyczaj nie będą wiązały się z żadnymi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ale warto mieć na uwadze, że mogą! Już po przebudzeniu możemy odczuć nieprzyjemną suchość oka. Nasze oczy po nocy w soczewkach kontaktowych będę nie tylko wysuszone, ale i bardzo możliwe, że zaobserwujemy ich zaczerwienienie i opuchnięcie. W niektórych przypadkach może nawet dojść do zapalenia rogówki. Jest to niebezpieczny stan, który może zagrozić nawet naszemu prawidłowemu widzeniu.

Co robić po przebudzeniu?

Niezależnie od tego, czy używamy soczewek miesięcznych, czy jednodniowych, jeśli zasnęliśmy w nich, a nie zostały one do tego przeznaczone, to niezwłocznie po obudzeniu powinniśmy usunąć je z powierzchni oka. Czasami może zdarzyć się tak, że wyciągnięcie ich okaże się zbyt trudne. Wtedy powinniśmy odczekać chwilę, wspomóc się kroplami nawilżającymi i ponownie spróbować usunąć szkła kontaktowe. Jeśli nadal nie będziemy w stanie tego zrobić albo objawy opuchnięcia, zaczerwienienia czy jakiegokolwiek bólu się nasilą, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Artykuł powstał we współpracy z e-soczewki.pl