Kultura Styl życia

Smaki miłości – Ashley Warlick

smaki miłości

Smaki miłości to książka, której główną bohaterką jest Mary Frances Fisher – kobieta, która naprawdę była dość wyzwolona jak na lata 30. XX wieku. Nie bała się sięgać po swoje marzenia i uparcie dążyć do celu. W Europie w tych czasach nikogo nie dziwiła kobieta robiąca karierę, pisząca własne utwory czy artykuły. W USA wciąż traktowano jednak zamiłowania literackie pań jako coś dziwnego i niesamowitego. Dlaczego warto sięgnąć po Smaki miłości autorstwa Ashley Warlick?

Smaki miłości – powieść oparta na biografii Mary Frances Fisher

Mary Frances zyskała ogromną popularność jako autorka książek i artykułów o tematyce kulinarnej.  Do jej twórczości wciąż możemy sięgnąć i przekonać się, jak wielką pasjonatką była.  Mary Frances z zacięciem literackim wyszła za mąż za Ala Fishera. Mężczyzna ten z jednej strony marzył o prawdziwej rodzinie, byciu troskliwym ojcem i mężem. Z drugiej robił dosłownie wszystko, aby nie zrealizować tych celów. Czytając Smaki miłości, można odnieść wrażenie, że w ogóle nie kochał Mary Frances. W ich małżeństwie zabrakło nie tylko bliskości emocjonalnej, ale przede wszystkim fizycznej. Al do seksu z żoną podchodził jak do wypełnienia obowiązku, a nie przyjemności i czegoś budzącego ekscytację. Z jednej strony pisarz traktował Mary Frances jako swoją muzę, z drugiej często wyganiał ją ze swojego gabinetu, żeby mu nie przeszkadzała. Bardzo chciał mieć z nią dziecko, ale też nie robił nic w tym kierunku. O brak potomstwa obwiniał wyłącznie Mary Frances. Smaki miłości ukazują Ala jako mężczyznę, którego zachowania po prostu nie da się zrozumieć. Widać jednak, że pan Fisher był zazdrosny o talent swojej żony, która także próbowała swoich sił na polu literackim.

W poszukiwaniu bliskości emocjonalnej

Fisherowie przyjaźnią się z innym małżeństwem – Gigi i Timem. Ona jest popularną aktorką, gwiazdką, która pięknie wygląda, ale w produkcjach, w których gra, nie mówi jakichś istotnych kwestii. Tim to malarz, który skupia się na tworzeniu. Mary Frances czuje się odrzucona przez Ala, dlatego szuka pocieszenia w ramionach swojego przyjaciela, który zdaje się świetnie ją rozumieć. Pomaga jej w działalności literackiej, ocenia jej dzieła, a pod koniec pisze nawet  z nią wspólną książkę. Mary Frances pragnie kochać się z Timem, czuje się z nim bowiem związana od strony emocjonalnej.

Nie bój się sięgać po swoje szczęście

Smaki miłości to książka z elementami biografii, która pokazuje, jak kręte drogi wiodą do prawdziwego szczęścia i spełnienia.  Mary Frances miała swoje cele, do których uparcia dążyła. Nie bała się tworzyć i spełniać marzenia. Gdy cierpiała z powodu braku bliskości, to szukała jej poza małżeństwem. Można dyskutować nad moralnym aspektem jej postępowania, ale nie można odmówić jej silnego charakteru i zdecydowania.

Premiera polskiej wersji powieści pt. Smaki miłości została zaplanowana na 31 stycznia.

Magdalena Kukurowska

Komentarze (5)

Lanza

3 lata temu

Nie znam Mary Frances, ale wydaje mi się, że była bardzo ciekawą kobietą, która nie bała się sięgać po swoje marzenia.

dulcynea

3 lata temu

Świetnie zapowiada się ta książka , bardzo chętnie się z nią zapoznam .
Lubię biografie a ta bardzo ciekawa , w przyszłym miesiacu się rozejrzę w księgarni 🙂

Zostaw komentarz