Fitness Ruch to zdrowie

Słownik pojęć piłkarskich

slownik-pojec-pilkarskich

Mundial w Brazylii wchodzi w decydującą fazę. Znamy już 12 zespołów, które zmierzą się ze sobą w 1/8 finału. W związku z tym, iż czeka nas wiele fascynujących meczów, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, jakimi rządzi się futbol.

Kto z kim?

W nocy z czwartku na piątek czasu środkowoeuropejskiego pożegnamy się z fazą grupową. Przed rozpoczęciem Mundialu ustalono, iż zwycięzca grupy A zmierzy się z reprezentacją kraju, który zajmie drugie miejsce w grupie B. Jeśli dwa zespołu zdobędą taką samą liczbą punktów w I fazie rozgrywek, o awansie zdecyduje bilans bramkowy, w dalszej kolejności liczba strzelonych goli, a na końcu wynik spotkania obu reprezentacji.

Dogrywka

W fazie grupowej remis nagradzano 1 punktem. W 1/8 finału mecz musi zakończyć się zwycięstwem jednej z reprezentacji. Jeśli po 90 minutach regulaminowego czasu gry będzie utrzymywał się remis, sędzia zarządzi dogrywkę, które składa się z dwóch części. Każda trwa 15 minut. Jeśli w ciągu 30 minut nie poznamy zwycięzcy, o awansie do kolejnej fazy rozgrywek zadecydują rzuty karne.

Spalony

O pozycji spalonej mówimy wówczas, gdy zawodnik drużyny atakującej w momencie podania znajduje się przed ostatnim obrońcą drużyny przeciwnej. Sędzia nie powinien uznawać bramek strzelonych z offside`u, aczkolwiek czasem dochodzi do pomyłek. Arbiter musi ocenić sytuację w ciągu kilkudziesięciu sekund. W odróżnieniu od widzów zgromadzonych przed telewizorami nie może obejrzeć powtórki.

Pułapka offside`owa

Wbrew pozorom futbol jest grą strategiczną. Linia obrony może wyjść do przodu (oddalić się od bramki), zostawiając zawodnika drużyny przeciwnej na pozycji spalonej. Jeśli dojdzie do opisanej sytuacji sędzia ma obowiązek przerwać akcję. Zespoły, które korzystają z pułapki offside`owej, grają w rosyjską ruletkę. Czasem arbiter niewłaściwie interpretuje sytuację i nie odgwizduje spalonego.

Irmina

Mundial w Brazylii wchodzi w decydującą fazę. Znamy już 12 zespołów, które zmierzą się ze sobą w 1/8 finału. W związku z tym, iż czeka nas wiele fascynujących meczów, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, jakimi rządzi się futbol.

Rzut karny

Rzut bezpośredni, wykonywany z odległości 11 m od bramki, jest określany mianem rzutu karnego. Sędzia może odgwizdać jedenastkę po faulu na zawodniku drużyny atakującej, do którego doszło w obrębie pola karnego. Jeśli mecz zakończy się remisem, a dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, kibice staną się świadkami festiwalu rzutów karnych

Przywilej korzyści

Czasem drużyna, której zawodnik padł ofiarą faulu, znajduje się w korzystnej sytuacji, np. piłkarz przed doznaniem urazu podał piłkę do kolegi z reprezentacji. W takim przypadku sędzia może zrezygnować z odgwizdania przewinienia. Warto jednak zaznaczyć, iż przywilej korzyści jest dobrą wolą arbitra.

Strzał z woleja

Zawodnik oddaje strzał z woleja wówczas, gdy nadlatująca piłka znajduje się na wysokości kolana lub powyżej tej części ciała. Bramki zdobyte w ten sposób uchodzą za najpiękniejsze i najbardziej efektowne.

Wejście z nakładką

W przypadku nakładki mamy do czynienia z faulem. Piłkarz próbuje zatrzymać zawodnika drużyny przeciwnej, który zmierza w stronę bramki, atakując go spodnią częścią stopy. Wejście z nakładką jest postrzegane jako perfidny faul.

Hat-trick

O hat-tricku mówimy wówczas, gdy zawodnik strzeli trzy gole w jednym meczu. Wśród piłkarzy, którzy często trafiają do bramek rywali wymienia się Lionela Messiego (reprezentant Argentyny), Cristiano Ronaldo (Portugalia), Roberta Lewandowskiego i Neymara (Brazylia).

Poniżej przedstawiono reprezentacje, które zapewniły sobie awans do 1/8 finału:

 • Brazylia
 • Meksyk
 • Urugwaj
 • Kostaryka
 • Kolumbia
 • Grecja
 • Argentyna
 • Nigeria
 • Francja
 • Szwajcaria
 • Holandia
 • Chile.

Dzisiaj dowiemy się, które drużyny z grup G i H zmierzą się w fazie pucharowej. Pierwsze mecze 1/8 finału zostaną rozegrane w najbliższą sobotę.

Irmina

Komentarze (10)

filodendron

7 lat temu

Moja pięta Achillesowa to spalony,już nie zliczę ile razy mi syn to tłumaczył, dobrze, że jest tu definicja spalonego, to przeczytam ze zrozumieniem i postaram się zapamiętać 🙂

Emilly27k

7 lat temu

Pojęcia są mi znane, ale dobrze znać jak są one zastosowane w praktyce. Przyznam,że nie mam swojego faworyta. Niech wygra najlepszy.

nowa

7 lat temu

Taaak, najbardziej to ten artykuł ucieszył naszą Drobinkę!:-d
Ale ja też o dziwo ten mundial oglądam bo grają i często wbijają gole i to mi się podoba;) ale znawczynią futbolu nie jestem i ciągle nie mogę pojąć tego spalonego, już mi to różnie tłumaczyli aż obiecali,że wezmą na prawdziwy mecz, postawią wśród grających i…..może wtedy to pojmę:-d:-d:-d

Mindi

7 lat temu

Lubię oglądać mecze, a w tym roku bardziej mnie wciągają, bo wiele jest niespodzianek, wygrywają drużyny, na które nikt nie stawiał 🙂 Sport jest nieprzewidywalny. Pomimo tego kilka pojęć nie znałam, teraz będę mogła zaskoczyć moich panów (devil)

stazyz

7 lat temu

Ja również znam owe „tajemne słownictwo” i lubię oglądać „prawdziwą” piłkę nożną wolną od perfidnych fauli. Sport powinien być fair play;)

Danusiate

7 lat temu

Ja też śledzę mundial, więc tego typu pojęcia są mi znane, ale fajnie, że pojawił się taki artykuł – zawsze warto dowiedzieć się więcej o dyscyplinie sportowej, którą emocjonuje się pół świata 🙂

drobina

7 lat temu

Ale numer!:-)
Takiego artykułu to się tu nie spodziewałam:-X Super! Brawa dla Redakcji:-) Uwielbiam sport, a piłkę nożną wręcz kocham:-):P
W uzupełnieniu dodam, że do 1/8 finału dołączyły dzisiaj drużyny Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a dosłownie przed chwilą stawkę uzupełniły: Algieria i Belgia:-)

filodendron

7 lat temu

Ja się interesuję piłką nożną, z synem oglądam mecze i on mi wytłumaczył poszczególne sytuacje i tego „spalonego”, który jest”‚zmorą kobiet” 🙂 Trochę sie orientuję ,ale czasem naprawde nie wiem o co chodzi.

pati25

7 lat temu

Mogłoby się zdawać,że całe to słownictwo,te wszystkie pojęcia piłkarskie to jakaś „czarna magia”.Szczególnie dla kobiet,które nie interesują się futbolem.Nie oglądają meczy.Ale są kobiety lubiące fubol i im te pojęcia nie sprawiają problemu.Wiedzą o co chodzi

Zostaw komentarz