Kultura Styl życia

Słodkie sekrety – Sally Hepworth

słodkie sekrety

Każda rodzina skrywa mniejsze lub większe sekrety, niektóre z nich  czasem wychodzą na światło dzienne, fundując nam prawdziwe trzęsienie ziemi. W swojej powieści Sally Hepworth ukazuje losy trzech niezwykłych kobiet: Floss (babcia), Grace (córka) i Nevy (wnuczka). Wszystkie panie oprócz więzów krwi łączy jeszcze coś – zawód położnej. Jakie tajemnice skrywają główne bohaterki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w powieści Słodkie sekrety.

Słodkie sekrety – powieść 3 narratorek

Floss, Grace i Nevy są nie tylko głównymi bohaterkami powieści Sally Hepworth, każda z położnych pełni także rolę narratorki, co wzbogaca powieść, ukazując spojrzenie na pewne sprawy z zupełnie różnych perspektyw. Dzięki temu nietypowemu rozwiązaniu akcja powieści Słodkie sekrety toczy się wartko, a czytelniczka pochłania kolejne strony w poszukiwaniu odpowiedzi na kluczowe pytania.

Kto jest ojcem dziecka Nevy?

Akcja powieści Słodkie sekrety rozpoczyna się w momencie, gdy wychodzi na jaw, że 29-letnia Nevy spodziewa się dziecka. Młoda kobieta starała się ukryć ten fakt przed otoczeniem. O tym, że spodziewa się dziecka, nie poinformowała nawet swojej matki. Jakby tego było mało, Nevy nie chce zdradzić tożsamości ojca dziecka, zamierza bowiem wychować je samodzielnie.  Grace nie chce, aby jej córka sama przechodziła przez to wszystko, uważa bowiem, że mężczyzna powinien wziąć odpowiedzialność za własne dziecko. Matka nie spocznie, dopóki nie ustali personaliów ojca swojego wnuka/wnuczki. Nie tylko najmłodsza członkini rodziny skrywa tajemnicę. Swój sekret ma też babcia Floss, jego ujawnienie może wstrząsnąć losami całej rodziny. To właśnie seniorka rodu okaże się nieocenionym wsparciem dla Nevy.  Czy sekrety jeszcze bardziej zbliżą do siebie trzy panie położne, a może przyczynią się do rozpadu rodziny?

Sally Hepworth – mistrzyni naturalizmu

Sally Hepworth w powieści Słodkie sekrety dość szczegółowo opisuje porody, w tym także te szczególnie trudne. Nie wszystkim może spodobać się ten naturalizm, ale wiele kobiet z pewnością doceni szczerość i bezpretensjonalność wspomnianych opisów.  Dzięki temu rozwiązaniu każdy czytelnik może lepiej wczuć się w historię stworzoną przez Sally Hepworth. Szczegółowe opisy porodów sprawiają, że główne bohaterki rzeczywiście jawią się jako doświadczone położne, dla których praca stanowi prawdziwą misję.

Sally Hepworth stworzyła powieść pełną ciepła, ukazała, jak powinny wyglądać zdrowe relacje rodzinne i pokoleniowe. Floss, Grace i Nevy nie tylko wiążą więzy krwi, ale też prawdziwa przyjaźń i miłość, która sprawia, że troszczymy się o drugą osobę. Jej szczęście stanowi dla nas najważniejszy cel.  Jednocześnie powieść Słodkie sekrety stanowi swego rodzaju hołd złożony położnym, które każdego dnia wykonują ciężką pracę, a ich zawód nie jest otoczony takim prestiżem jak lekarza.

Irmina Cieślik

Komentarze (5)

migotka

4 lata temu

Mnie też zainteresowała ta książka ze względu na rodzinne sekrety. Czyżby miało się okazać, że Grace nie jest biologiczną córką Floss?

dulcynea

4 lata temu

To może być ciekawa książka.
Interesująca konstrukcja powieści , przedstawione sylwetki trzech interesujących kobiet. Każda przedstawia swój punkt widzenia i wykonują ciekawy zawód 🙂

Zostaw komentarz