wstrzemięźliwość seksualna

Wstrzemięźliwość seksualna wydaje się czymś dziwnym i nieprzystającym do realiów XXI wieku. Tymczasem są ludzie, którzy świadomie, a czasem z konieczności wybierają abstynencję. Czy rezygnacja z seksualnej sfery życia  może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i psychiki? Jakie skutki ma wstrzemięźliwość seksualna?

Śluby czystości podyktowane religią

Wstrzemięźliwość seksualna może stanowić nasz dobrowolny i dokładnie przemyślany wybór. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku kapłanów, którzy składają śluby czystości. Czasem zdarza się, że abstynencja seksualna jest wynikiem braku libido. Człowiek nie ma ochoty na erotyczne igraszki, ponieważ w jego organizmie występuje problem z przekaźnictwem nerwowym odpowiedzialnym za pożądanie.

Abstynencja seksualna – przyczyny zdrowotne

Abstynencja seksualna  ma czasem podłoże zdrowotne. Wstrzemięźliwość muszą zachować osoby po poważnych operacjach oraz rekonwalescenci po zawale.  Nie zawsze jednak rezygnacja z seksu jest dobrowolna. Czasem single i singielki z powodu braku odpowiedniego partnera żyją w abstynencji. Zdarza się, iż wstrzemięźliwość seksualną wymusza postawa małżonka, który ma niższe libido.

Czy seks jest ważny dla Polaków?

Choć mamy łatwy dostęp do antykoncepcji, a prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne są dość skuteczne, niektóre osoby świadomie rezygnują z seksu. Tego typu zjawisko wbrew pozorom nie należy do marginalnych. Jak wynika z raportu opracowanego przez profesora Zbigniewa Izdebskiego, co piąty Polak w przeciągu ostatniego roku nie uprawiał seksu. Jednocześnie życie erotyczne jest ważne jedynie dla 40% Polaków. Czy wstrzemięźliwość seksualna ma negatywny wpływ na nasze życie?

Bogate życie erotyczne uchroni cię przed depresją

Przyjęło się, że osoby, które decydują się na abstynencję seksualną, częściej zmagają się z depresją.  Tymczasem warto podkreślić, że wstrzemięźliwość nie jest przyczyną obniżenia nastroju. Naukowcy dostrzegli natomiast dobroczynną moc seksu w profilaktyce depresji. Oznacza to, że erotyczne igraszki mogą uchronić nas przed negatywnymi emocjami. Pozwalają bowiem rozładować napięcie, pozbyć się negatywnych emocji i poczuć się atrakcyjną kobietą.

Wstrzemięźliwość seksualna a problemy z erekcją

Długa abstynencja seksualna może prowadzić do problemów z wytryskiem. Jeśli mężczyzna długo nie miał do czynienia z erotycznymi igraszkami, to w kulminacyjnym momencie może nie osiągnąć erekcji lub wręcz przeciwnie, w wyniku silnego podniecenia może dojść do przedwczesnego wytrysku. W  sytuacji, gdy problemy z erekcją nie są zjawiskiem incydentalnym, należą skonsultować się z seksuologiem.

Profilaktyka chorób serca

Abstynencja seksualna nie jest też zbyt dobra dla serca mężczyzn. Zauważono bowiem, że mężczyźni, którzy zbyt rzadko decydują się na erotyczne igraszki, częściej doświadczają zawału. Ponadto zmagają się z zaburzeniami w odczuwaniu smaków i zapachów, toteż mogą mieć problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Seks uchroni cię przed katarem

Seks stymuluje też nasz system odpornościowy. Naukowcy zauważyli, że osoby, które współżyją ze sobą co najmniej dwa razy w tygodniu, mają w organizmie aż o 30% więcej immunoglobuliny A od abstynentów.  Zatem erotyczne igraszki mogą uchronić nas przed grypą i katarem.

Naturalna ochrona przed chorobami wenerycznymi

Abstynencja seksualna ma też parę plusów. Przede wszystkim osoby, które stawiają na wstrzemięźliwość, nie ryzykują, iż zarażą się chorobami wenerycznymi. Abstynencja chroni przed kiłą, rzeżączką czy chlamydiozą, ale także przed wirusem HIV czy HPV. Ten ostatni może wywoływać raka szyjki macicy.  Wprawdzie na 100 typów wirusa HPV, tylko kilka wykazuje aktywność kancerogenną, ale lepiej nie ryzykować, że padnie właśnie na nas. Szacuje się, że 80% kobiet, które są aktywne seksualnie, zetknęło się z co najmniej jednym typem wirusa HPV. Na szczęście na wirusa brodawczaka ludzkiego można się zaszczepić, a przed pozostałymi patogenami zabezpieczyć, używając prezerwatywy.

Brak seksu sposobem na umocnienie związku

Wstrzemięźliwość seksualna w niektórych przypadkach może umocnić związek. Jeśli ktoś ma w sobie tyle siły, żeby poczekać ze współżyciem, będzie jej miał wystarczająco dużo w codziennym życiu, gdy trzeba opracowywać kompromisy. Ponadto abstynencja w przypadku par z krótkim stażem może pomóc w lepszym poznaniu wzajemnych potrzeb.

Irmina Cieślik