HTZ Suchość pochwy

Jak skutecznie złagodzić suchość pochwy?

suchość pochwy

Suchość pochwy stanowi poważny problem, o którym wciąż mówi się za mało. Na tę przypadłość zdecydowanie częściej cierpią kobiety w wieku okołomenopauzalnym, u których objawy takie jak ogólny dyskomfort intymny, uczucie napięcia i pieczenie okolic intymnych oraz ból podczas współżycia utrudniają codzienne funkcjonowanie. 

 

Czym dokładnie jest suchość pochwy?

Pod terminem suchość pochwy najprościej mówiąc, rozumie się przede wszystkim za małe lup zupełny brak nawilżenia pochwy oraz sromu. Przyczyniają się do tego różne czynniki, w tym niedostateczna ilość estrogenów w organizmie,infekcje intymne, leczenie hormonalne, zabiegi ginekologiczne oraz stres!. W rezultacie dochodzi do zaniku lub znacznego spadku ilości śluzu wytwarzanego w pochwie, który pełni niezwykle istotną rolę.  Wydzielina ta odpowiada za właściwe funkcjonowanie narządu rodnego kobiety, chroni przed namnażaniem mikroorganizmów chorobotwórczych, zapewnia odpowiednie nawilżenie, w tym„poślizg” podczas stosunku Gdy dochodzi do zaburzeń tzw lubrykacji (produkcji  śluzu), dyskomfort sprawiająć codzienne czynności higieniczne, wzrasta ryzyko infekcji, a zbliżenia z partnerem stają się źródłem bólu, co rzutuje negatywnie na satysfakcję z życia seksualnego.

Kogo dotyka suchość pochwy?

Menopauza to szczególny okres w życiu każdej kobiety ze względu na stopniowe wygasanie czynności jajników i towarzyszący temu procesowi spadek stężenia estrogenów w organizmie kobiety. Te żeńskie hormony płciowe są odpowiedzialne nie tylko za dobry wygląd skóry, lecz przede wszystkim za prawidłową pracę oraz nawilżenie narządów płciowych. Im mniej estrogenów w organizmie kobiety, tym mniejsze jest nawilżenie pochwy, co prowadzi do atrofii, na którą skarży się ponad 70% pań po 55. roku życia.

UWAGA:  Suchość pochwy to problem dotykający , również  kobiety w okresie reprodukcyjnym!. Przypadłość ta dotykaaż 20-30% pań przed okresem klimakterium! . W ich przypadku przyczyniają się do tego nieco inne czynniki niż u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, czyli:

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • stres,
 • spożywanie wysoko przetworzonej żywności,
 • stosowanie tamponów.

Suchość pochwy może być odczuwana również w czasie:

 • połogu,
 • karmienia piersią,
 • rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.

W każdym z przypadków, niezależnie od wieku kobiety może dojść do znacznego podrażnienia nabłonka ścianek pochwy i tym samym do pojawienia się infekcji intymnych.

leczenie suchości pochwy

Jakie są objawy suchości pochwy?

W przypadku suchości pochwy kluczową rolę odgrywa postawienie wczesnej  diagnozy. Niestety, ze względu na podobieństwo schorzenia do typowych infekcji intymnych bywa to problematyczne i może skutkować doborem niewłaściwych środków. Wśród objawów typowych dla suchości pochwy wymienia się:

 • pieczenie pochwy oraz sromu,
 • napięcie skóry w okolicach intymnych,
 • podwyższone pH,
 • dyskomfort oraz ból podczas stosunku.

Brak wydzieliny – białej lub żółtawej – oraz charakterystycznego zapachu odróżnia suchość pochwy od infekcji intymnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że atrofia idzie w parze z infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi, ponieważ brak śluzu sprawia, że pochwa jest niezabezpieczona. Z tego powodu kobiety cierpiące na to schorzenie są dwa razy bardziej podatne na zakażenia narządów intymnych. Suchość pochwy może pojawić się też u kobiet, które podczas leczenia infekcji bakteryjnej stosowały antybiotyki i jednocześnie nie korzystały z produktów osłonowych.

HydroVag® – sprawdzony sposób na suchość pochwy

W przypadku pojawienia się suchości pochwy konieczne jest stosowanie produktów, które wyeliminują dyskomfort intymny oraz ból podczas stosunku. Wiele kobiet, gdy pojawiają się pierwsze dolegliwości intymne, sięga po lubrykanty. Te wprawdzie zapewniają odpowiedni poślizg podczas zbliżenia, ale nie rozwiązują problemu, ponieważ nie eliminują jego przyczyn, a jedynie redukują objawy. W związku z tym należy wybrać taki specyfik, który uderzy w źródło problemu i zapewni komfort intymny na dłużej. Ginekolodzy rekomendują swoim pacjentkom stosowanie preparatów, które zawierają następujące składniki aktywne:

 • kwas hialuronowy, który wiąże wodę, zapewniając prawidłowy poziom nawilżenia,
 • kwas mlekowy, który zakwasza wydzielinę pochwy, utrzymując tym samym jej prawidłowe pH, idealne dla rozwoju dobrych bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus,
 • glikogen, który stanowi źródło substancji odżywczych dla bakterii kwasu mlekowego.

Produktem, który zawiera wszystkie trzy wyżej wspomniane składniki, jest HydroVag®. Preparat ten jest polecany kobietom w wieku okołomenopauzalnym, skarżącym się na ból podczas stosunku,stosującym antykoncepcję hormonalną, będących w połogu lub po zabiegach ginekologicznych.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Skuteczność stosowania globulek HydroVag® potwierdzają badania przeprowadzone w latach 2014-2015 przez 179 ginekologów z całej Polski. Poza lekarzami w badaniu wzięło udział także 3560 kobiet w wieku od 18 do 65 lat, co pomogło ustalić, że problem dotyczy pań w różnym przedziale wiekowym. Do badania zgłosiło się:

 • 14% kobiet z suchością pochwy wywołaną środkami antykoncepcyjnymi,
 • 18% kobiet z suchością pochwy poporodową,
 • 20% kobiet odczuwających ból podczas stosunku,
 • 20% kobiet, które potrzebowały regeneracji naskórka po infekcji lub leczeniu,
 • 28% kobiet z suchością pochwy wynikającą z niedoboru estrogenów w okresie menopauzy.

 

Każda z pań, która zgłosiła się do badania została poproszona o stosowanie globulek HydroVag® przez co najmniej 7 dni. U 30% z nich przeprowadzono kurację podstawową (stosowanie globulek przez okres 7 dni), natomiast u 64% kurację podtrzymującą (30-dniową), a pozostała grupa pań (6%) stosowała HydroVag® przez dłuższy okres czasu. Po zakończeniu badań i podsumowaniu wyników stwierdzono, że:

 • 65,7% kobiet dostrzegło wyraźną poprawę w życiu seksualnym,
 • 87% kobiet odzyskało prawidłowe pH pochwy,
 • 93,2% kobiet zadeklarowało poprawę ogólnej jakości życia.

Przy tym 96% kobiet przyznało, że HydroVag® wzbudził ich zaufanie i zadowolenie, więc są skłonne sięgnąć po niego w przyszłości, jeżeli tylko pojawi się taka potrzeba.

 

Więcej informacji nt.  przeprowadzonych badań znajdziesz na stronie www.hydrovag.pl  

 

Portal Menopauza.pl postanowił sprawdzić, jak działa HydroVag®. Poprosiliśmy nasze wierne czytelniczki o przetestowanie globulek. Panie bardzo dobrze oceniły stosowany produkt, jeśli chcesz poznać ich opinie, kliknij w artykuł .

HydroVag

 Tekst sponsorowany

Komentarze (6)

punkt

7 lat temu

Ja walczę z tym problemem już cztery lata i nie wstydzę się o tym mówić z lekarzami, ale nawet hormonalna terapia miejscowa mi nie pomaga (może lekko łagodzi). Wymienione wyżej globulki są dla pań, które na szczęście nie mają takich poważnych objawów. Czy są kobiety na tym forum które doświadczają może takie zaawansowane atrofczne zmiany i mogłyby się podzielić swoimi odczuciami jak sobie z tym radzą w codziennym życiu.

pati25

7 lat temu

Problem z suchością pochwy ma wiele kobiet.I to z różnych przyczyn.Można poradzić sobie z tym problemem.Pomogą w tym globulki HydroVag

Tess

7 lat temu

Dużo się mówi o przypadłościach kobiet także o suchości pochwy. Mnie lekarka zaleciła żele, pomogły mi. Następnym razem kupię globulki HydroVag i wypróbuję.

filodendron

7 lat temu

Myślę, że w pewnym wieku każdą kobietę ta suchość dopadnie i trzeba stosować np. HydroVag. Niestety młodośc nie trwa wiecznie, trzeba sobie dopomóc.

elle@elle

8 lat temu

nie dokucza mi ten problem ale ogolnie nie przepadam za stosowaniem globulek ,chyba ze jest to musowa sprawa

Zostaw komentarz