Sen
Skąd się biorą koszmary?

Po ciężkim dniu organizm potrzebuje regeneracji. Zapadając w sen, mamy nadzieję, że rano obudzimy się zrelaksowani. Czasem nasze plany komplikują koszmary. Skąd się biorą przerażające wizje oniryczne?
W ciągu dnia zmagamy się ze stresem. Korki na mieście, problemy w pracy czy kłótnia z partnerem wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. W sytuacjach zagrożenia organizm uruchamia mechanizmy obronne. Jednym z nich jest synteza adrenaliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za natychmiastową reakcję. Z punktu widzenia ewolucji ta substancja ma za zadanie zmobilizować nas do ucieczki lub walki. Niestety, gdy zagrożenie ustępuje, adrenalina nie ulega błyskawicznemu rozkładowi. Jej obecność manifestuje się m.in. koszmarami.
Ludzkie dramaty
Traumatyczne przeżycia powracają do nas nocą. Często podświadomie analizujemy wypadek samochodowy, który obserwowaliśmy z okien autobusu. Choć zakończył się wklęśnięciem blachy, wywarł ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy człowiek uświadamia sobie, że życie jest kruche i łatwo można je stracić, nasz mózg zaczyna brać pod uwagę różne scenariusze. Niepokój znajduje odzwierciedlenie w naszych snach.
Demony przeszłości
Wiele osób myśli, że uporało się ze wstrząsającymi wydarzeniami z przeszłości. Kilka lat po rozwodzie koncentrujemy się na życiu zawodowym i towarzyskim. Często bywamy w kinie, umawiamy się ze znajomymi w restauracji. Nasz plan dnia przypomina kartkę zapisaną maczkiem. Nie ma w nim miejsca na roztrząsanie porażek. Wiele osób stara się zapomnieć o rozstaniu, rzucając się w wir obowiązków. Warto jednak pamiętać, iż nie zaznamy szczęścia, jeśli nie uporamy się z demonami przeszłości. Te lubią powracać nocą, gdy do głosu dochodzi podświadomość.
Irmina
Po ciężkim dniu organizm potrzebuje regeneracji. Zapadając w sen, mamy nadzieję, że rano obudzimy się zrelaksowani. Czasem nasze plany komplikują koszmary. Skąd się biorą przerażające wizje oniryczne?
Horrory i thrillery
Przed snem chętnie oddajemy się lekturze i oglądamy filmy. Niektóre historie są tak wstrząsające, iż nie potrafimy o nich zapomnieć po odłożeniu książki czy wyłączeniu telewizora. Nasz mózg dogłębnie analizuje losy głównych bohaterów, aczkolwiek nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Gdy oddajemy się w objęcia Morfeusza, do głosu dochodzi podświadomość. Koszmary często odzwierciedlają fikcyjne dramaty, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia.
Przejedzenie
Niektóre osoby gorzej śpią, mając pełny brzuch. Przygotowując kolację, należy pamiętać, iż ostatni posiłek nie powinien być zbyt obfity. Wieczorem nasz organizm trawi wolniej. Osoby, które przed snem dają upust łakomstwu, w nocy walczą z potworami, groźnymi przestępcami itp. W związku z tym, iż koszmary nie pozwalają nam odpocząć, rano budzimy się zmęczeni.
Duszne pomieszczenie
Sypialnię należy wietrzyć. Osoby, które rzadko otwierają okno, często skarżą się na zaburzenia snu. Niektórzy wiercą się w łóżku, ponieważ nie potrafią zmrużyć oczu. Inni nie mają z tym problemu, ale śpią niespokojnie. Koszmary, które ich nawiedzają, sprawiają, że budzą się w środku nocy zlani potem.
W związku z tym, iż koszmary wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i nie pozwalają zregenerować sił, warto ustalić ich przyczynę. W przypadku łakomstwa wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli za przerażające sny odpowiadają horrory, które oglądamy przed snem, powinniśmy zmodyfikować repertuar wieczornych seansów filmowych. W sytuacji, gdy powracające koszmary są uwarunkowane traumatycznymi przeżyciami, należy skorzystać z pomocy psychologa.
Irmina
« Nagroda: Pokusy i łakocie. Niezbyt grzeczna rzecz o miłości
filodendron
9 lat temu
Na ogół nie mam koszmarów, jak mi się śni coś strasznego to potem źle się czuję jakiś czas.Wolałabym ,żeby mi się nic nie śniło.
pati25
9 lat temu
Z koszmarami nocnymi to jest różnie.Te podane w artykule przykłady mogą być przyczyną koszmarów.Ale nie u wszystkich.Ja na przykład mogę oglądać najstraszniejszy film,horror i żadnych koszmarów nie mam.
drobina
9 lat temu
Tak sobie myślę, że nocne koszmary dopadają nas wtedy, gdy coś niemiłego przydarzyło nam się w ciągu dnia:\
Po prostu w nocy „przeżywamy”, to na nowo(devil).
Mindi
9 lat temu
Tak właśnie myślałam, że powodem ciężkich snów może być podświadomość i trudne przejścia życiowe, jakie nas spotkały. Ale sama też zauważyłam, że gdy kładłam się z pełnym żołądkiem to śniły mi się przykre rzeczy i często się budziłam. Teraz już dbam o sen i zasypiam po kilku godzinach od kolacji i w wywietrzonym pokoju.
stazyz
9 lat temu
Bardzo ciekawy artykuł:) To prawda, jeżeli nie uporamy się z naszymi przeżyciami to ani wietrzenie sypialni, ani prawidłowe odżywianie, nie załatwi nam spokojnego snu. Nie ma to jak miła przyjemna bajeczka przed snem i puszysty, milutki misiu do przytulenia hihihii Ale kiedy to było… któż to pamięta, lata świetlne temu;):-X:P