cellulit

Cellulit zwany również skórką pomarańczową to problem niejednej kobiety. Powstaje w newralgicznych miejscach, a im jest większy tym więcej rodzi kompleksów. Żeby móc z nim skutecznie walczyć trzeba wiedzieć skąd się bierze.

Czym jest cellulit?

 

Cellulit pojawia się przede wszystkim na udach, brzuchu orz piersiach, czyli częściach ciała, które kobiety postrzegają u siebie bardzo krytycznie. Jego główną przyczyną jest nierównomierne zgromadzenie się tłuszczu po skórą oraz wypełnianie się przestrzeni pomiędzy grudkami tłuszczu produktami przemiany materii. Skóra naznaczona skórką pomarańczową staje się pokryta grudkami, włóknista, pomarszczona, zamiast pozostania w stanie gładkim i przyjemnym dla dotyku oraz dla oczu. Początkowo może mieć niewielkie rozmiary, jednak z biegiem czasu oraz zaniedbania, może pogłębiać się i tym samym pokrywać większą powierzchnię. Im większą powierzchnię ciała zajmuje, tym trudniejsza jest do leczenia.

W potocznej opinii cellulit wiąże się głównie z osobami z nadwagą i mającym tendencję do gromadzenia tłuszczu w newralgicznych miejscach, jednak istotna jest świadomość, że przyczyniają się do niego nie tylko nadprogramowe kilogramy.

Przyczyny cellulitu – za małe nawilżenie

Przyczyną pojawienia się skórki pomarańczowej może być brak odpowiedniego nawilżenia organizmu. Mała ilość wody powoduje, że procesy zachodzące w ciele są wolniejsze i nie tak efektywne. Dotyczy to zwłaszcza upośledzenia usuwania produktów przemiany materii. Jeśli jest ich dużo, odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Żeby tego unikać niezbędne jest wprowadzenie do codziennej diety minimum 2 litrów wody mineralnej, niegazowanej oraz herbatki ziołowe. Ich oczyszczające działanie pomoże zarówno zapobiegać, jak i leczyć skórę pomarańczową.

Za wysoka temperatura a cellulit

Chociaż wygrzewanie się w ciepłej kąpieli, z aromatycznymi olejkami jest przyjemne, wpływa negatywnie na stan skóry. Kąpiele, jak również inne gorące zabiegi – sauna, depilacja woskiem – przyczyniają się do rozwoju cellulitu. Zamiast decydować się na ciepłą pielęgnację kosmetyczną, lepiej zainteresować się zimną, np. kriokomorę lub codziennym zimnym prysznicem. Chłód  nie tylko zapobiegnie pojawianiu się cellulitu, lecz również nie dopuści do powstawania szybkich, głębokich zmarszczek.

przyczyny cellulitu

Brak aktywności fizycznej a pomarańczowa skórka

Na powstanie cellulitu wpływa również brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia dotyczy obecnie niemal każdego. Przy biurku, przy komputerze spędza się nie tylko czas w pracy, lecz również poza nią, w domu. Sprzyja to odkładaniu się tkanki tłuszczowej na udach, pośladkach, brzuchu. Jeżeli jedyny ruch w ciągu dnia to przechodzenie z krzesła na kanapę, cellulit może pojawić się bardzo szybko.

Zabezpieczeniem, że się nie pojawi albo będzie niewielki jest aktywność fizyczna, nawet umiarkowana w postaci 30 minut ćwiczeń lub codziennego spaceru, który ułatwi usuwanie limfy zalegającej w organizmie.

Dieta na cellulit

Prowadząca do nadwagi i otyłości dieta to także powód pojawienia się cellulitu. Potrawy smażone na głębokim tłuszczu, fast foody, napoje gazowane, słodycze, alkohol to podstawowe błędy dietetyczne wpływające na stan zdrowia i urody. Ilość tłuszczu gromadzącego się pod skórą sprawia, że waga rośnie, a wraz z nią rozwija się skórka pomarańczowa.

Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji niezbędne jest rozpoczęcie diety odchudzające albo zmiana złego stylu odżywiania na zdrowszy, obejmujący warzywa, owoce oraz niewielka ilość tłuszczu.

Karolina Skrzek