Kultura Styl życia

Singielka i Otello. Na zakręcie – Hanna Bakuła

singielka i otello na zakręcie

Historia niezależnej kobiety, która walczy o swoją tożsamość z wampirem energetycznym pragnącym wciągnąć ją w swój nieciekawy świat. Talent plus poczucie humoru Molly pomagają w opanowaniu sytuacji, cena jednak okazuje się z czasem za wysoka… Czas uciekać!

Najnowsza powieść Hanny Bakuły opowiada o niespodziewanej sytuacji, w jakiej znajduje się zaprzysiężona singielka. Wbrew swoim śmiałym poglądom malarka, czterdziestolatka z sukcesem zawodowym, mieszkająca sama (nawet w czasie poprzednich małżeństw!) zakochuje się w przeciętnym, zakompleksionym naukowcu. Nie zdając sobie sprawy wchodzi w toksyczny związek, za którym jest jej matka, a przeciwko większość znajomych pragnących wyciągnąć ją z potrzasku emocjonalnego.

Bohaterka powoli się odkochuje i zaczyna powracać do swojego świata, który prawie utraciła, w imię jakże dla niej dziwnej relacji. Psychopatyczny kochanek nie daje jednak za wygraną zmieniając jej życie w piekło. W tle Warszawa i Nowy Jork, przełomu wieków, pełne dobrej energii.

Kiedy dochodzili do jej mieszkania, ona gorączkowo myślała, czy powinna go zaprosić na górę. Docent spojrzał na zegarek, zawirował, wyszły mu oczy i powiedział, że musi lecieć udusić mięso dla syna. Zbaraniała. Wiedziała od koleżanki, że ma żonę, ale mięsożernego synka, który czeka w oknie na tatusia, głodny, nie było w planie. Zapytała więc inteligentnie, czy adorator in spe ma synka i ile ów ma lat. Docentowi nie była w głowie spowiedź. Popatrzył na nią błagalnie i powiedział, że dwadzieścia trzy, a żona nie potrafi dusić, to on dusi. Mało nie zwymiotowała z obrzydzenia, powiedziała cześć, weszła na podwórko i z ulgą pomaszerowała na górę. Kurwa mać! Jakiś otłuszczony encyklopedek zawraca jej głowę, a ona chce mu kupować dżinsy w cenie jego rocznego budżetu, bo wyglądał ogromnie niezamożnie. Wrastające paznokcie, domowa fryzura, tanie kłapciate buty. Chyba zwariowała.

Singielka i Otello. Na zakręcie to fascynująca opowieść o sztuce bycia samą i niebezpieczeństwie emocjonalnego uzależnienia od osoby z innego świata.

Hanna Bakuła. Znana pisarka i malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem. Dwa stypendia MKiS. W 1981 r. wyjechała do USA. Mieszkała i tworzyła na Manhattanie. Stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima.

Pierwsza nagroda na Festiwalu Malarzy Słowiańskich w NY. Nagroda „New York Timesa” za scenografie i kostiumy OFF Broadway. Autorka kostiumów do opery Carmen w Operze Narodowej w Warszawie. Maluje pejzaże i portrety. Mistrzyni collage’u, znana ze swoich rzeźb ceramicznych i akwarel o tematyce erotycznej. Jest autorką wielu książek, w tym kilku powieści oraz poradników.

Jej znakiem firmowym są koty, które ostatnio zdobią jedwabne chusty. Rodowita warszawianka, mieszka w Wilanowie.

 

Komentarze (2)

dulcynea

4 lata temu

Lubię poczucie humoru pani Bakuły.
Czytałam swego czasu jej felietony w Playboyu i często zaśmiewałam się przy tym. Zapowiada się niezła powieść , może ją przeczytam ?!

Zostaw komentarz