ból podczas miesiączki

Miesiączka jest wpisana w życie każdej kobiety, to zjawisko fizjologiczne, które jest całkowicie normalne. Niestety, czasem krwawienie menstruacyjne staje się źródłem silnych dolegliwości bólowych. Czasem sytuacja jest tak poważna, że nie pomagają zwykłe tabletki przeciwbólowe. Na dodatek kobieta czuje się słaba i znajduje się na granicy omdlenia. Jak pokonać silny ból podczas miesiączki?

Bolesna miesiączka – wydarzenie okazjonalne czy stały problem?

Przede wszystkim kobieta powinna odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często miewa aż tak bolesne menstruacje? Jeśli te zdarzają się okazjonalnie, nie ma powodów do niepokoju. Gorzej, gdy niemal każda miesiączka stanowi źródło silnego bólu. Gdy tak się dzieje, należy skonsultować problem z ginekologiem i nie dać się zbyć tłumaczeniem: taki już pani urok. Niestety, wielu lekarzy lekceważy problem. Ty mówisz, że mdlejesz z bólu, oni twierdzą, że zbyt delikatnie się ze sobą obchodzisz i po prostu masz skrajnie niski próg bólu. Nie należy go jednak lekceważyć, ponieważ może on świadczyć o poważnych nieprawidłowościach. Dobry ginekolog wykona USG, zleci dodatkowe badania i upewni się, że nic nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Przyczyny bólu podczas okresu

Znając  źródło silnego bólu podczas miesiączki, można podjąć kroki zwalczające nieprzyjemne dolegliwości. Czasem jednak menstruacja po prostu jest bolesna. Na ogół krwawienie miesiączkowe przebiega bez większych problemów, najwyżej trochę poboli nas podbrzusze, ale nie dzieje się nic poważnego. Jednak w życiu każdej kobiety pojawia się niezwykle bolesna miesiączka, a wraz z nią problem – jak sobie poradzić w zaistniałej sytuacji?

Silny ból podczas miesiączki – zostań w domu

Przede wszystkim, gdy odczuwasz silny ból podczas miesiączki, powinnaś zrobić wszystko, aby odpocząć. Lepiej, abyś nie szła do pracy, gdy dosłownie rwie cię w podbrzuszu. Tego dnia weź urlop, pracuj zdalnie. Każde rozwiązanie, abyś nie musiała wychodzić z łóżka, jest dobre.

Gdy już jesteś w mieszkaniu i nie musisz z niego wychodzić, spróbuj znaleźć wygodną dla siebie pozycję. Może to być pozycja embrionalna, którą przyjmiesz, leżąc w łóżku. Czasem pomaga podłożenie poduszki pod brzuch lub czegoś twardego – np. książki  twardej oprawce.

Jakie tabletki pomogą na bolesne krwawienie menstruacyjne?

Weź środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeśli one także nie pomagają, co czasem dzieje się, gdy ból miesiączkowy jest naprawdę silny, zgłoś się do lekarza po zastrzyk z ketonalu lub receptę na ketonal w postaci tabletek. Pamiętaj jednak, że jest to silny środek przeciwbólowy, którego nie należy nadużywać, ponieważ można się od niego szybko uzależnić.  Nigdy nie zwalczaj bólu menstruacyjnego za pomocą aspiryny i jej pochodnych. Zawarty w nich kwas acetylosalicylowy rozrzedza bowiem krew i może doprowadzić do poważnego krwotoku.

 

Na silny ból podczas miesiączki może pomóc też termofor. Połóż go na podbrzuszu i chwilę poleż. Możesz też przykleić specjalne plastry wygrzewające dostępne chociażby w drogeriach. Pamiętaj, aby podczas okresu nie brać gorących kąpieli, ponieważ te nasilają krwawienie. Termofor i plastry rozgrzewające to jedno, a gorące kąpiele drugie.

Nie noś ciężarów, poproś partnera o pomoc

Gdy masz miesiączkę, poproś partnera, aby nosił cięższe zakupy. Ty w żadnym wypadku nie powinnaś niczego dźwigać, ponieważ może to doprowadzić do krwotoku, którego nie będziesz w stanie sama zahamować i będziesz musiała pojechać na pogotowie.

Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają bolesnym miesiączkom

Jeśli często miewasz bolesne miesiączki, możesz porozmawiać z ginekologiem nt. tabletek antykoncepcyjnych. Ich regularne przyjmowanie reguluje cykl, ponadto sprawia,  że krwawienie jest słabsze i mniej bolesne. Niemniej lekarz musi ustalić, czy spełniasz warunki do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Palenie papierosów czy choroby przewlekłe często wykluczają taką możliwość.

Podczas bolesnej miesiączki warto mieć u boku wyrozumiałego mężczyznę, który zrozumie, że czujesz się naprawdę kiepsko. Faceci nie mają okresu i dlatego też niektórzy są święcie przekonani, że za bardzo cackamy się ze sobą. W końcu miesiączka to nie choroba. Warto więc wytłumaczyć swojemu partnerowi, że naprawdę kiepsko się dziś czujemy i nie wyjdziemy z nim wieczorem do kina czy na imprezę.

Magdalena Kukurowska