Kultura Styl życia

Sezon na szczęście – Roma J. Fiszer

sezon na szczęście

Roma J. Fiszer ponownie zaprasza do świata swoich trzech bohaterek, poznanianek z pochodzenia – babci Anny, córki Kasi i wnuczki Elizy. Kobiety po niezwykłym i niezapomnianym lecie, podczas którego rozwikłały rodzinną tajemnicę i całkowicie zmieniły swoje życie, postanowiły osiedlić się na Kaszubach na stałe… Powieść Sezon na szczęście jest  kolejnym tomem poznańsko-kaszubskiej- sagi (I tom – Kilka godzin do szczęścia, II tom – Wzgórze pełne słońca, Edipresse Książki).

Sezon na szczęście to ciepła, rodzinna opowieść, która rozgrzeje niejeden jesienny wieczór (Edipresse Książki, 27 września).

Anna wiodła w Poznaniu spokojne życie, aż do dnia kiedy w skrytce biurka, po zmarłym mężu, zostały odnalezione listy, z których wynikało, że była adoptowanym dzieckiem. Wraz z córką i wnuczką wyruszyła na Kaszuby, by znaleźć swoją prawdziwą rodzinę. Poszukiwania kobiet przyniosły nie tylko rozwiązanie zagadki, ale całkowicie zmieniły ich życie. Anna rozwikłała tajemnicę zniknięcia dziecka z 1938 roku w Parchowie, do czego przyczyniło się rozpoznanie przez Felicję Skierkę,  charakterystycznego znamienia na plecach Anny, Kasia zrewolucjonizowała swoje życie zawodowe, zaś Eliza dostała się na wymarzone studia w Gdyni. Roma J. Fiszer nie kończy jednak historii w tym miejscu. W  kolejnym tomie sagi, zatytułowanym Sezon na szczęście, ponownie zaprasza czytelników na Kaszuby, gdzie jej bohaterki czekają nowe przygody i niezapomniane chwile.

Na Kaszubach kobiety znalazły nie tylko nową przystań, ale również swoich mężczyzn a wraz z nimi miłość. Niepowodzenia, które czasami się zdarzają, już ich nie załamują, lecz mobilizują do walki. Ich dobro oraz optymizm są zaraźliwe; wokół nich gromadzą się licznie nowi, tutaj poznani przyjaciele. Gospodarstwo „Iskierka”, w którym gości ich Felicja Skierka, tętni życiem jak nigdy dotąd. Kobiety realizują swoje dawne najskrytsze marzenia…, planują nawet budowę tutaj domu, dużego siedliska. Anna oddaje się pracy na niwie kultury gminy, a w chwilach wolnych nadrabia z Felicją zaległości; opowiadają sobie historie z przeszłości. Kasia rozwija firmę turystyczną w Kartuzach, zaś najmłodsza bohaterka, Eliza, z energią i optymizmem podejmuje wymarzone studia w Gdyni, i rozpoczyna dorosłe życie. Pełne słońca i otulone ciszą wzgórze, na którym stoi domostwo Felci, to źródło siły i energii, tak potrzebnych do nowych wyzwań. Kasia wyjeżdża stąd z Maćkiem do Szkocji, co jest spełnieniem jej jednego z największych marzeń.  Ostatnie dni wycieczki spędzają na  przylądku Mull of Kintyre…

„…Daleko na horyzoncie, na styku mgły i nieba, pojawiła się ciemnoróżowa poświata, z każdą chwilą jaśniejąca. Kiedy horyzont zaczął się skrzyć jasnym różem, zza niego wysunął się wierzchołek tarczy słonecznej w otoczce ciemniejszej, rzucający promienie na niebo i na otulającą morze mgłę, aż do klifu pod ich nogami. Tarcza z każdą chwilą unosiła się wyżej, powiększała i coraz bardziej jaśniała. Gdy wreszcie ukazała się w całej okazałości, skrzący się żółtawy korytarz połączył daleki horyzont z podnóżem klifu.

– Piękny kolorowy koncert. Dziękuję, Maćku. – Kasia pocałowała go. 

Trzy dni w wiejskim domku minęły jak z bicza strzelił. Pogoda była jak dla nich. Chłodne poranki, ale im przytulonym do siebie było ciepło. Potem powolne śniadanie, długi spacer, przejażdżka na obiad do któregoś z okolicznych miasteczek, dużo fotografowania, powrót i rozmowy aż do kolacji, z muzyką w tle, a potem znowu zdobywanie „szczytów”…

Kiedy samolot był już nad morzem, Kasia skonstatowała, że przez ostatnie trzy dni ani przez moment nie nudziła się z Maćkiem. Byli zupełnie sami, na końcu świata, a jej było dobrze. Oparła głowę o jego ramię, a dłoń wsunęła do jego dłoni. Przymknęła oczy. Jakie piękne słowa jej wczoraj powiedział… Będziemy już zawsze razem…

Otworzyła na chwilę oczy i spojrzała w jego twarz. Uśmiechnął się. Kochany.”

Kobiety nieustannie odkrywają piękno Kaszub, wraz z nim skomplikowaną historię tego regionu Polski i zamieszkujących tu ludzi. Najnowsza książka Romy J. Fiszer „Sezon na szczęście” to niezwykła powieść o relacjach rodzinnych, spełnianiu marzeń, poszukiwaniu  szczęścia i miłości.

 

Roma J. Fiszer – 67-letnia emerytka, poznanianka z urodzenia, Kaszubka z wyboru. Całe życie zawodowe związana z radiokomunikacją, w tym ponad 20 lat jako pracownik naukowo-badawczy. Mimo technicznego wykształcenia posiada głęboką duszę artystyczną. O tym, że wreszcie zaczęła pisać, zdecydował wypadek drogowy sprzed kilku lat. Jej debiutancka powieść „Kilka godzin do szczęścia” ujrzała światło dzienne dzięki uporowi córki. Autorka aktualnie pracuje nad kolejnymi częściami powieści, których akcja niezmiennie ma miejsce na ukochanych Kaszubach. Kolejne części jej poznańsko-kaszubskiej sagi,  stają się bestsellerem sprzedażowym.

 

Komentarze (2)

dulcynea

3 lata temu

Nie czytałam żadnej książki tej autorki .
Chętnie sięgnę po tę lekturę i ją przeczytam.
Zacznę od pierwszego tomu sagi 🙂

Zostaw komentarz