sezon na cuda

Magdalena Kordel to jedna z najpopularniejszych autorek specjalizujących się w literaturze obyczajowej.  Jej książki przepełnia ciepło i optymizm, który bywa zaraźliwy i tym samym wkrada się w nasze życie z każdą kolejną stroną powieści.  Magdalena Kordel podczas jednego ze spotkań autorskich przyznała, że nie potrafiłaby stworzyć smutnej opowieści, bowiem nie odpowiadałoby to jej naturze. Nie inaczej jest w przypadku powieści Sezon na cuda, która obfituje  w optymizm niezbędny przy pokonywaniu życiowych przeszkód.

 

Sezon na cuda – opowieść o ludzkiej życzliwości

Sezon na cuda to drugi tom przygód Majki, właścicielki pensjonatu Uroczysko w górskiej miejscowości Malownicze.  Główna bohaterka wciąż pracuje w szkole jako nauczycielka języka polskiego, wychowuje nastoletnią córkę i prowadzi ośrodek dla wczasowiczów.  Akcja powieści Sezon na cuda toczy się zimą. Do Malowniczego nie chce zawitać śnieg, toteż Majka obawia się, że w grudniu niewiele zarobi na turystach. Na razie pokój w Uroczysku zarezerwowali nieliczni. Właścicielka pensjonatu musi zapewnić im atrakcje, chociaż wie, że nic nie zarobi na ich pobycie. Liczy jednak, że pozyska lojalnych klientów, którzy powrócą do Malowniczego na ferie zimowe.

Swoimi obawami dzieli się z panią Leontyną, właścicielką sklepu Kuferek, w którym sprzedawane są prawdziwe cuda – stare zestawy porcelany, obrazy, figurki itp. To lokal z duszą i specyficzną atmosferą.  Pani Leontyna postanawia pomóc Majce i tym samym wymknąć się świątecznej rutynie. Inspiracją okazuje się poczucie pustki i osamotnienia. Pani Leontyna nie chce spędzać kolejnego Bożego Narodzenia w zaciszu czterech ścian z kotem na kolanach. Zachęca Majkę do organizacji w Uroczysku miejscowej Wigilii dla samotnych mieszkańców. Leontyna zauważa bowiem, że na dojmującą pustkę skarżą się nie tylko ludzie starsi, ale też młodzi. Każdy uczestnik Wigilii w Uroczysku ma zapłacić za miejsce przy wspólnym stole. Choć Majce pomysł ten początkowo wydaje się niemożliwy do zrealizowania, w końcu decyduje się podjąć wyzwanie.

Szopka bożonarodzeniowa – czy przez nią Majka straci pracę?

Pomiędzy organizacją wigilijnej wieczerzy dla mieszkańców Malowniczego a wychowywaniem nastoletniej córki Majka prowadzi lekcje z języka polskiego w miejscowym liceum. Nie jest jednak ulubienicą dyrektorki, która zawsze ma do niej jakieś zastrzeżenia.  Na dodatek nad głową Majki wisi jeszcze konieczność przygotowania klasowej szopki bożonarodzeniowej. Jej uczniowie wprawdzie chętnie podejmują się tego zadania, ale decydują się na dość kontrowersyjne rozwiązanie,  które może ściągnąć kłopoty na polonistkę.  Czy Majka straci pracę przez kreatywność swoich wychowanków? A może dzięki ich niecodziennej szopce odkryje coś ważnego?

Przyjaźń – kiedy warto ją odnowić?

Jakby tego było mało, Majka staje przed nie lada wyzwaniem. Pani Leontyna prosi ją o złożenie wizyty swojej przyjaciółce sprzed lat, z którą od dawna nie utrzymuje kontaktu. Właścicielce Kuferka bardzo zależy na odnowieniu tej wyjątkowej znajomości, niestety, nie wie, czy Ewa wciąż żyje. Majka, która dowiedziała się, że przyjaciółka Leontyny jest osobą dość wybuchową, nieco obawia się tej wizyty. Na szczęście towarzyszy jej Mania, która ostatnimi czasy dziwnie się zachowuje. Czy Leontynie uda się odnowić przyjaźń z Ewą?

Nieoczekiwany przyjazd koleżanki z liceum

Po dniu pełnym wrażeń Majka wraca do domu, w którym spotyka swoją dawną koleżankę z liceum. Paulina nigdy nie była jej przyjaciółką, stąd jej obecność w Malowniczem okazuje się tym bardziej zaskakująca.  Kobieta twierdzi, że rozwiodła się z mężem, ponieważ ten większość czasu przebywał w pracy. Znudzona takim życiem Paulina miała wdać się w romans, który po pewnym czasie wyszedł na jaw. Kobieta przybyła do Malowniczego z nie lada misją. Zamierza bowiem przeprowadzić wśród miejscowych casting na nowego  partnera. Czy uda jej się odnaleźć szczęście? A może Paulina ściągnie na Majkę kolejne problemy?

 

Sezon na cuda – porcja dobrego humoru

To tylko niektóre z wątków odgrywających kluczową rolę w powieści Sezon na cuda.  Drugi tom przygód Majki obfituje w zaskakujące zwroty akcji i dobry humor. Czytając dialogi Majki z Jagodą, aż trudno powstrzymać się przed głośnym śmiechem. Choć w ich życiu często pojawiają się komplikacje, bohaterki powieści Magdaleny Kordel postanawiają przyjąć przeciwności losu z uśmiechem na ustach. Ich niecodzienna postawa pozwala nabrać im dystansu do problemów. Poza tym Majka zawsze może liczyć na życzliwych ludzi, wszak Malownicze to niewielka miejscowość w Sudetach, w której wszyscy się znają.  Gdy jednemu z mieszkańców dzieje się krzywda, inni chętnie spieszą mu na ratunek. Sezon na cuda to pełna optymizmu powieść o życiowych zakrętach, na które trafiamy od czasu do czasu.  Na szczęście można z nich wyjść cało, bogatszym o doświadczenie i prawdziwych przyjaciół.

Aby lepiej zrozumieć Sezon na cuda, warto przeczytać przedmowę Magdaleny Kordel, w której pisarka odnosi się do własnych trudnych doświadczeń z okresu, kiedy powstawała ta książka.  Autorka wspomina, że miała kilka możliwości, gdy w jej życiu pojawiły się trudności finansowe. Mogła się całkowicie załamać lub mogła przywołać na twarzy uśmiech i coś zrobić. Wybrała tę drugą opcję, czego owocem jest Sezon na cuda.

Irmina Cieślik