Depresja Dieta Natura i eko Włącz do diety...

Serowy owoc – noni

serowy-owoc-noni

Noni to owoce morwy indyjskiej. Chociaż wyglądają dziwacznie, są bardzo cenione, szczególnie w medycynie ludowej. Ich sok słynie z wielu dobroczynnych właściwości.

Morwa indyjska (Morinda citrifolia) to krzew z tej samej rodziny, do której należy kawa. Pochodzi z regionu Azji i Pacyfiku, a konkretnie z Chin, Japonii, Tajwanu, Półwyspu Indyjskiego, Indochin, Malezji oraz Australii. Popularność owoców morwy indyjskiej jako lekarstwa i przyprawy przyczyniła się do jej rozpowszechnienia na świecie.

Teraz można ją również znaleźć w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej, północnej części Ameryki Południowej. Występuje też na wielu wyspach Oceanu Spokojnego, największe uprawy znajdują się jednak na wyspach Polinezji Francuskiej, między innymi na Tahiti.

Rozpowszechnienie się tej rośliny po tylu kontynentach nie było trudne – morwa indyjska ma zaskakująco niewysokie wymagania. Rośnie zarówno w zacienionych lasach jak i na piaszczystych czy kamienistych plażach. Osiąga dojrzałość po około 18 miesiącach. Gdy już dojrzeje, wydaje od czterech do ośmiu kilogramów miesięcznie i owocuje przez cały rok.

Owoce noni to owocostany. To znaczy, że powstają nie z pojedynczych kwiatów, ale całych kwiatostanów. Każdy z maleńkich kwiatków produkuje własny owoc, które później łączą się ze sobą i dojrzewają razem – stąd ich specyficzny kształt. Podobnie rozwijają się na przykład owoce ananasa.

Agnieszka Kąkol

Noni to owoce morwy indyjskiej. Chociaż wyglądają dziwacznie, są bardzo cenione, szczególnie w medycynie ludowej. Ich sok słynie z wielu dobroczynnych właściwości.

Podczas dojrzewania owoce noni wydzielają charakterystyczny, ostry zapach, dzięki któremu zdobyły nazwę owocu serowego. Mają kształt zbliżony do owalnego i około 4–7 cm długości. Gdy dojrzeją, przybierają jasnożółty, czasem nawet biały kolor.

Dojrzałe owoce zachowują specyficzny zapach. W smaku są gorzkie, ale mimo to stanowią element codziennej diety na wyspach Pacyfiku, gdzie spożywa się je na surowo lub po ugotowaniu. Nasiona również nadają się do jedzenia, lecz po uprażeniu. Kora i korzenie morwy indyjskiej są wykorzystywane do barwienia tkanin. Od niedawna z nasion noni uzyskuje się również olej, zawierający kwas linolowyk, który – stosowany na skórę – działa przeciwzapalnie.

W tradycyjnej ludowej medycynie polinezyjskiej wykorzystywano zarówno owoce, jak i liście oraz korzeń morwy indyjskiej do leczenia problemów jelitowych, cukrzycy, chorób wątroby oraz infekcji dróg moczowych. Współcześnie największą popularnością cieszy się sok z owoców noni. Ma sławę cudownego środka na liczne dolegliwości.

Zawiera wiele witamin i składników mineralnych oraz enzymy, białka i pewne ilości alkaloidu kseroniny, które pełnią ważną funkcję w zachowaniu zdrowia. Istotna jest jednak nie tylko sama obecność składników odżywczych, ale także ich odpowiednia kompozycja, dzięki której najlepiej wchłaniają się w organizmie. Kompozycja witamin i mikroelementów w soku z noni jest optymalna dla ludzkiego organizmu i sprawia, że wszystkie cenne składniki doskonale się przyswajają.

Agnieszka Kąkol

Noni to owoce morwy indyjskiej. Chociaż wyglądają dziwacznie, są bardzo cenione, szczególnie w medycynie ludowej. Ich sok słynie z wielu dobroczynnych właściwości.

Sok z noni przede wszystkim pomaga oczyszczać organizm z toksyn. W ten sposób nie tylko go wzmacnia, ale także eliminuje wiele pomniejszych dolegliwości. Podnosi naturalną odporność organizmu, tym samym pomagając mu w walce z potencjalnymi chorobami. Dzięki oczyszczaniu organizmu, zawartości wielu składników odżywczych oraz licznych antyoksydantów sok z noni dodaje naturalnej energii, którą tak często tracimy w związku z nawałem zajęć i stresem.

Dodatkowo sok z noni może usuwać depresję, pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz ciśnienie, działa przeciwalergicznie, *może usuwać lub łagodzić objawy alergii i astmy.* Działa również przeciwzapalnie, łagodzi chroniczne bóle, relaksuje i pomaga w problemach ze snem. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów uważa się, że sok z noni może być pomocny w leczeniu chorób nowotworowych.

Ponieważ sok z noni to napój w stu procentach naturalny, nie można go w żaden sposób przedawkować i można pić do woli. Pijąc go regularnie, skutków zdrowotnych można się spodziewać po około trzech miesiącach. Rezultat być może nie jest natychmiastowy, ale za to naturalny.

„Filiżanka Smaków” nr 6 (26), październik 2011
www.filizankasmakow.pl

Agnieszka Kąkol

Komentarze (6)

linet

8 lat temu

Dałam się kiedys uwieść opinii o rozlicznych zaletach soku noni i piłam go przez ok. 2 miesiące. Najważniejsze co mogę powiedzieć, to to, że ma przyjemny smak i jest bardzo drogi /podobno jest odpowiednio dosmaczany ,a wysoka cena świadczyć ma o oryginalności produktu/. Kuracja nie przyniosła spektakularnych wyników, ale może trwała za krótko lub mój stan zdrowia nie był zbyt nadwątlony.:)
Teraz sok noni mozna kupić nawet w niektórych supermarketach, ale nie wiem czy ma on wiele wspólnego,poza nazwą, z tym autentycznym..
Natomiast w Rossmannie odkryłam krem do mycia twarzy z sokiem z noni plus inne ekstrakty ,który bardzo mi odpowiada. Przyjemny w użyciu, jedwabisty , ładnie pachnie i daje uczucie świeżosci po umyciu , a przy tym jest niedrogi i wydajny.

hallina

8 lat temu

Ja akurat znałam roślinę i sok z noni czasami pijamy.Nie wiem czy pomaga,ale zawsze mówię,ze to trudno ocenic.To tak z kremami-wiele osób skarży się,ze nie ma takich efektów jak zapewnia producent/jeśli w ogóle jakieś/Ja zawsze wtedy odpowiadam-„no tak,ale czy zastanawiałaś się jak byś dzisiaj wyglądała nie używając kremu…?

pati25

8 lat temu

Szkoda,że dopiero teraz dowiedziałam się o tej cudownej roślinie.Ma tyle cudownych,dobroczynnych dla naszego zdrowia właściwości.Gdybym piła sok z noni to może nie miałabym wielu dolegliwości,problemów zdrowotnych.Chyba kupię sobie te kapsułki.

pati25

8 lat temu

Szkoda,że dopiero teraz dowiedziałam się o tej cudownej roślinie.Ma tyle cudownych,dobroczynnych dla naszego zdrowia właściwości.Gdybym piła sok z noni to może nie miałabym wielu dolegliwości,problemów zdrowotnych.Chyba kupię sobie te kapsułki.

drobina

8 lat temu

Nie piłam jeszcze soku noni (jest dostępny w naszych sklepach), ale słyszałam o jego cennych właściwościach. Wyczytałam z artykułu, że ten sok łagodzi także objawy alergii i astmy, to chyba coś dla mnie. Może warto spróbować?
Sok noni najlepiej jest pić na czczo, albo na pusty żołądek, tak aby nie było jeszcze w żołądku kwasu solnego, który osłabia jego właściwości.
Można również kupić noni w kapsułkach.

filodendron

8 lat temu

Pierwszy raz słyszę o tym owocu,tyle ma znakomitych właściwości.Czy ktoś wie,gdzie on jest dostępny,gdzie go kupić?

Zostaw komentarz